Runas attīstības nodarbība otrajā junioru grupā “Mūsu mīļākās rotaļlietas. Runas attīstības atvērto stundu izklāsts Otrajā jaunākajā grupā Tēma: "Mājdzīvnieki" Runas attīstības izklāsts otrajā jaunākajā grupā

Žukova Nadežda

Mērķis:

Stiprināt spēju atlasīt vārdus, kuriem ir pretēja nozīme.

Turpiniet mācīties izrunāt skaņu kombinācijas: ņau-ņau, woo-woo.

Turpināt mācīt atpazīt dzīvnieku pēc apraksta, atlasīt darbības vārdus, kas norāda uz dzīvniekiem raksturīgo rīcību. Nostipriniet jēdzienu “mājdzīvnieki”.

Nostiprināt zināšanas par pasaku Rāceņi.

Attīstīt sakarīgu bērnu runu.

Veicināt bērnos vēlmi uzmanīgi klausīties pieaugušo, atkārtot vienkāršus teikumus; veicināt sarunvalodas komunikācijas attīstību; nodarbību laikā rosināt aktivitāti, zinātkāri.

Paaugstiniet bērnu morālās īpašības: līdzjūtību, vēlmi palīdzēt.

Izglītības jomu integrācija:"Izziņa", "Saziņa", "Mūzika", "Lasīšana daiļliteratūra».

Aprīkojums: vēstule aploksnē, ziedi, vārna, zvirbulis, koks, būda, kaķis, suns, pele, vecvecāki, rāceņi, muzikāls pavadījums, kārumi bērniem - pīrādziņi.

Nodarbības gaita:

Pedagogs: Ienāciet, puiši, pasveicināsim viesus.

Zelta šūpulī saule uzlēca pār upi. / palmas laiva

No rīta uzlēca saule, pamodināja bērnus. / rokturi uz augšu

Bērni izgāja spēlēties, sāka lēkāt un auļot.

Šeit un .... un viesi ir mīļi. Sveiki sveiki!

Pedagogs: Ak, puiši, paskatieties, kas tas ir? (uz galda ir vēstule).

Bērni: Vēstule.

Pedagogs: Izlasīsim, kas tur rakstīts, un no kā vēstule nākusi. Vēstuli mums atsūtīja mūsu vecmāmiņa, no pasakas "Kolobok". Viņa raksta: "Puiši, vectēvs nekādā veidā nevar izvilkt rāceni dārzā, palīdziet viņam, lūdzu.".

Pedagogs: Vai vēlaties palīdzēt vectēvam izvilkt rāceni?

Bērni: Jā.

Pedagogs: Tad mēs dosimies pie viņiem ciemos. Un mēs dosimies ar tvaika lokomotīvi - Bukašku. Lai uz tā tiktu, jums ir jāuzmin vārds. Kurš pirmais sauc vārdu, tas stāv man aiz muguras. Sākt:

zilonis ir liels un pele ir maza

Kubs ir kvadrātveida, un bumba ir apaļa

Rūgtie sīpoli un saldā kūka

Vilks ir ļauns, un zaķis ir laipns

Sols zems un žogs augsts

Ziemā auksts un vasarā silts

Dienā ir gaišs un naktī tumšs

Lācis ir mīksts un ķieģelis ir ciets

(bērni pārmaiņus iekāpj vilcienā)

Paskatieties, cik garš ir mūsu vilciens.

Pedagogs: Aiziet.

(Skan mūzika par tvaika lokomotīvi. "Steam lokomotīve-bug")

Pedagogs:- Šeit ir puiši, kurus mēs ieradāmies izcirtumā. Cik ziedu ir daudz. Pasmaržosim viņu smaržu.

Elpošanas vingrinājumi “Ziedu smarža” - mierīgi ieelpojam caur degunu, aizturam elpu un lēnām izelpojam “A – ah!”.

Pedagogs: puiši, kas mēs šeit esam?

Redzi, kurš sēž? (Vārna)

Un kur vārna sēž? (Zem koka)

Un kā vārna raud? (Kar-kar)

Pedagogs: skaties, vārna uztraucas. Viņa stāsta, ka vecvecāki zaudējuši savus dzīvniekus. Viņi aizbēga no būdas un apmaldījās mežā, tāpēc rāceni nevar dabūt ārā. Puiši, kā mēs zinām, kurš pazudis?

Mums tiek dots mājiens. Jums jāuzmin mīklas:

Skaļi rej pagalmā, atpūšas būdā,

Sargā kunga māju, un luncina asti.

Bērni:suns.

Pedagogs: Sauksim suni mīļi (Suns).

Ko suns dara? (Rej, sargā māju, rūc, grauž kaulus, skrien, luncina asti)

Kā viņa rej? (Bow-wow). Uzminējām mīklu, runājām par suni, bet neatradām. Kur viņa ir?

Un es zinu, kā viņu atrast, viņa ir jāizsauc. Pastāsti, kurā pasakā tu esi?

Bērni:(atbilžu varianti) Rāceņi.

Pedagogs: Un kā sauca suni pasakā Rāceņi?

Bērni:(atbilžu varianti) Kļūda. (bērni sauc suni)

Pedagogs: Ak, skaties, kam šī ir aste? ()

Mums joprojām ir mīkla:

Viņa staigā mīkstā kažokā, rāda dziesmas,

Viņš dzer pienu no bļodas un gaida peli pie ūdeles.

Bērni: kaķis.

Pedagogs: Kā viņa runā? (Ņau, ņau)

Nosauksim kaķi mīļi vārdā? ( Kitty, kaķene) Un ko kaķim patīk darīt ( Peļu ķeršana, piena slaucīšana, murrāšana, skrāpēšana, spēlēšanās) Kāda veida kaķis? ( Mīksts, pūkains).

Sauksim kaķi. Kā saukt kaķēnu?

Bērni: Runcis, puncis, strucis.

Pedagogs: Un šeit ir mūsu kaķene. Puiši, kādi dzīvnieki tie ir? Mājas vai savvaļas? (Iekšzemes) Kāpēc? (Jo viņi dzīvo mājās) Bet Rāceņu pasakā bija vēl viens dzīvnieks. Kas tas ir? Puiši, atcerēsimies.

Bērni:(atbilžu varianti) pele.

Pedagogs: Kur viņa ir? Atradīsim viņu. Tur viņa ir!

Ko mēs mīļi saucam par peli? ( pele, mazā pele)

Un kā viņa čīkst?

Labi, ka visus atradām. Tagad mēs varam iet tālāk.

(satraucošas mūzikas skaņas, pērkons, zibens)

Ak, lūk, mākoņi ir atnākuši, viss apkārt ir satumsis un tagad nevar redzēt, kur iet. Paspēlēsimies ar mākoni.

(atskan smieklīga komiska dziesma "Tuchka")

Tā kļuva gaišs, iznāca saule. Jūs varat iet.

Pedagogs: Puiši, palīdzēsim dzīvniekiem atgriezties mājās pie vecvecākiem. (Viņi nes un noliek dzīvniekus uz galda pie vecvecākiem).

Vecmāmiņa: Paldies, puiši, mēs atradām savus dzīvniekus. Puiši, palīdziet vectēvam izvilkt rāceni. (bērni sēž uz krēsliem)

Pedagogs: Lai mēs varētu palīdzēt vectēvam, mums jāstāsta pasaka, un mūsu viesi klausīsies. (pastāstiet pasaku par 2-3 bērniem vai visiem kopā.)


Vecmāmiņa: paldies puiši par palīdzību. Palīdzēja rāceni vilkt.

Pedagogs: Puiši, kāds jūs esat lielisks darbs! Palīdzējām vectētiņam un vecmāmiņai, bet nu laiks atgriezties bērnudārzā. (stāv viens pēc otra, brauc vilcienā) Šeit mēs esam bērnudārzā. Kur mēs bijām ar tevi? (Pie vectēva un vecmāmiņas no Rāceņu pasakas). Un ko mēs ar viņiem darījām? (Palīdzot mājdzīvniekiem atrast ceļu uz mājām). Paldies. Tu esi lielisks. Ak, es pavisam aizmirsu: vecmāmiņa sagatavoja jums un man cienastu - gardus pīrāgus. Palīdzi sev!

Sastādīja: audzinātāja Žukova Nadežda Viktorovna

Organizācija: MADOU Nr. 22 Topolek

Atrašanās vieta: Novosibirskas apgabals, Berdska

Nodarbības par runas attīstību kopsavilkums

otrajā jaunākā grupa Nr.8 "Kumelīte"

"Es zinu, kā būt draugiem"

Mērķis:

Kopības sajūtas, draudzības un vienotības veicināšana ar cilvēkiem, kas dzīvo uz Zemes.

Uzdevumi:

  1. Nodrošiniet nosacījumus morālā izglītība bērniem. Izveidot spēles situācijas, veicinot vērīguma veidošanos, gādīga attieksme citiem.
  2. Uzlabot uztveri (aktīvi iesaistot visas maņas). Attīstīt tēlainus priekšstatus (izmantojot epitetus un salīdzinājumus, raksturojot objektus).
  3. Radīt apstākļus, lai bērnus iepazīstinātu ar priekšmetu krāsu, formu, izmēru, taustāmajām īpašībām.
  4. Mācīt prasmi vadīt dialogu ar skolotāju: klausīties un saprast uzdots jautājums, ir skaidrs uz to atbildēt, runāt mierīgā tempā, nepārtraucot runājošo pieaugušo.

Priekšdarbi: lomu spēles "Aicinām ciemiņus", "Draudzīgi dzīvnieki", saruna "Draudzības noteikumi", "Ko darīt, lai draugu būtu daudz?" pirkstu vingrošana, artikulācijas vingrošana.

Aprīkojums:

Magnētiskā tāfele, magnēti, rādītājs, barošanas krēsli puslokā.

Rotaļlietas - lelle, mīksta bumba.

Bildes, kurās attēloti pīlēni, aploksne zilā un dzeltena krāsa, vēstule no lelles, emocijzīmes bērnu skaitam, abpusēja lente.

Barbariki grupas audio ieraksts "Par draudzību".

GCD pārvietošana:

Mūzikas skaņās bērni ienāk grupā, apsēžas aplī uz paklāja. Skolotājs apsēžas viņam blakus. Mūzika nodziest.

Pedagogs: Sveiki puiši. Kāpēc jūs domājat, ka mēs sēžam aplī?

Bērni: jo mēs esam draudzīgi. Nodarbības vienmēr sākam aplī, sasveicināmies.

Mēs sveicinām viens otru, nododot mīkstu bumbu aplī ( emocionālā stresa mazināšana).

Pedagogs: puiši, gadās, ka daži bērni uz bērnudārzu nāk sliktā garastāvoklī. Tas notiek? Ko mēs darām, lai uzlabotu puišu garastāvokli?

Bērni: mēs uzsmaidām viens otram.

Mēs smaidām ( atdarināt vingrošanu, radot pozitīvu emocionālo fonu grupā).

Pedagogs: cik lieliski, no jūsu smaidiem mūsu grupā kļuva viegli un jautri.

Bet tas vēl nav viss. Pirms nodarbību sākšanas jums ir "jāpamodina" mūsu rokas, kājas un mēle. ("Pamost" pirkstus berzējot; kājas, rokas - paglaudot. Veicam artikulācijas vingrošanu mēlei - vingrinājums "logs", "sēta", "injekcija", "pulkstenis", "nerātnā mēle").

Kamēr bērni pilda vingrojumus, aplī parādās lelle.

Puiši, pie mums ciemos ieradās lelle. Viņa lūdz apsēsties uz krēsliem.

Vingrinājums "Apraksti rotaļlietu"

Pedagogs: Puiši, lelle atnāca pie mums no kaimiņu grupas. Viņas vārds ir Maša. Un viņa bija ļoti sarūgtināta, jo viņi viņu sauca par neglītu.

Mums viņa jānomierina. Pastāstīsim, kas īsti ir mūsu lelle?

Kāda viņa ir?

Bērni: skaista, gudra.

Pedagogs: Ko viņa var darīt?

Bērni: dziedi, glezno, dejo, spēlē.

Pedagogs: Kādu kleitu viņa valkā?

Bērni: skaista, krāsaina, eleganta.

Pedagogs: Vai viņa ir smieklīga vai skumja? Kas jādara, lai tas būtu smieklīgi?

Bērni: slavējiet viņu, pastāstiet viņai, cik viņa ir skaista.

Pedagogs: Parunāsim par viņu kopā?

Bērni: pieņemsim.

Pedagogs: Mūsu Maša ... (visskaistākā). Viņai ir … ( grezna kleita, zila kleita, baltas zeķes, sarkanas bantes utt.). Viņa ir laipna, sirsnīga, gādīga.

Skatieties, puiši, Mašenka priecājas par to dzirdēt labi vārdi, viņa vairs neskumst.

Maša jums ir sagatavojusi uzdevumu. Vai ar acīm atrast grupā dzelteno aploksni? ( vingrošana acīm)

Skolotājs uzņem attēlus no dzeltenās aploksnes.

Vingrinājums "Salīdzināt pīlēnus"

Skolotāja rāda divu pīlēnu attēlus ar acīmredzamām atšķirīgām iezīmēm.

Pedagogs: puiši, kurš ir uzzīmēts šajās bildēs?

Bērni: divi pīlēni.

Pedagogs: tieši pīlēni. Tie ir ļoti līdzīgi viens otram, taču ir arī ar ko tie atšķiras. Pīlēni nevar tikt galā bez jūsu palīdzības, viņi nevar uzzināt, ar ko viņi atšķiras. Palīdzēsim pīlēniem. Vai mēs jums palīdzēsim?

Uzmanīgi apskatiet šos attēlus. Kāda ir atšķirība?

Bērni: vienam pīlēnam uz cepures ir zieds, bet otram nav.

Vienai pīlei ir spalvas uz kakla, bet otrai nav.

Vienam pīlēnam kurpes kājās, bet otram nav.

Skolotājs parāda atšķirības ar rādītāju attēlā. Tad viņš lūdz bērnus parādīt atšķirības, dodoties uz attēlu.

Pedagogs: Vova (Damir, Zakhar), lūdzu, pārbaudiet mūs. Vai esam atraduši visas atšķirības?

Labi darīti zēni. Viss ir pareizi. Mēs atradām visas atšķirības attēlos.

Tagad pīlēni saprot, ar ko viņi atšķiras. Jūs viņiem daudz palīdzējāt.

Fizikas minūte "Draudzīsimies viens ar otru"

Pedagogs: puiši, mēs sadraudzējāmies, bet tagad iemācīsim viņiem savus vingrinājumus?

Bērni stāv puslokā blakus krēsliem, veic vingrinājumus un runā uzlāde:

Rokas pie papēžiem un pie ausīm.

Uz ceļiem un uz pleciem.

Uz sāniem, līdz viduklim, uz augšu.

Un tagad smieklīgi smiekli:

Meitenes - hee hee hee.

Zēni - ha ha ha.

Un viss kopā - ha ha ha.

Labi darīti zēni. Jūs labi zināt mūsu vingrinājumus. Un tagad mēs mācīsimies kopā ar jums jauna maksa... Atkārtojiet vārdus un kustības.

Draudzēsimies viens ar otru (mēs izstiepam rokas viens pret otru),

Kā putni ar debesīm (izstiepties, stāvot uz pirkstgaliem),

Kā zāles pļavai (tupēt),

Kā vējš ar jūru ( pakratīt rokas virs galvas kopā ar ķermeni),

Lauki ar lietu (apkārt sev apkārt, vicinot rokas),

Kā saule mums visiem draudzējas (pienāc aplī un apskauj).

Tagad mūsu "cūciņa bankā" ir vēl viens vingrinājums, kuru mēs ar prieku izpildīsim.

Sēdies uz krēsliem.

Vārdu spēle "Jā, jā, nē, nē."

Pedagogs: Puiši, lelle Maša jums ir sagatavojusi vēl vienu uzdevumu. Atrodiet zilo aploksni ar acīm. ( vingrošana acīm)

Bērni atrod aploksni ar vēstuli.

Pedagogs: šeit ir vēstule. Tagad es jums to nolasīšu.

"Puiši būt labs draugs, jums jāzina draudzības noteikumi. Ko darīt un ko nedarīt! Lai labāk atcerētos šos noteikumus, spēlējiet spēli!

Pedagogs: Lelle Maša aicina mūs uzspēlēt spēli. Mēs jau esam spēlējuši ar jums šādu spēli, un jūs zināt noteikumus. Bet tomēr es jums tos atgādināšu. Uzdošu jautājumus, uzmanīgi klausīšos un atbildēšu “jā” vai “nē”. Vai sākt?

Vai mēs būsim labi draugi?

Lolot mūsu draudzību?

Vai mēs mācīsimies spēlēt?

Palīdzēsim draugam?

Vai jums ir jāsadusmo draugs?

Un pasmaidīt?

Vai draugu ir vērts aizvainot?

Iedzersim tēju ar draugiem?

Vai mēs būsim labi draugi?

Labi padarīts. Lelles izpildīja vēl vienu uzdevumu.

Pedagogs: Cik ātri mēs tikām galā ar Mašīnas uzdevumiem. Un tagad viņai ir pienācis laiks atgriezties savā grupā. Atvadīsimies no lelles Mašas.

Puiši, vai jums patika Mašas lelles uzdevumi? Kāds bija interesantākais uzdevums? Grūtākais? Kas bija visvieglāk?

Bērnu atbildes.

Pedagogs: puiši, šodien esam iemācījušies daudz jauna un ļoti interesanta, apguvuši jaunas spēles, kuras noteikti turpināsim spēlēt un mācīsim spēlēt visiem saviem draugiem.

Bet Maša jums ir sagatavojusi pārsteigumu.

Skolotājs izņem emocijzīmes un pielīmē katru pie T-krekla.

Bērni : Paldies, Maša. Uz redzēšanos.

Bērni atvadās no lelles.

Bibliogrāfija:

  1. NO DZIMŠANAS LĪDZ SKOLAI. Aptuvens vispārējās izglītības programma pirmsskolas izglītība/ Red. NAV. Veraksijs, T. S. Komarova, M. A. Vasiļjeva. -M .: MOSAIKA SINTEZ, 2014 .-- lpp,

Valentīna Viktorovna Gerbova

Nodarbības par runas attīstību otrajā junioru grupā bērnudārzs... Nodarbību plāni

Programmas uzdevumu veiksmīga izpilde ir atkarīga no vairākiem faktoriem un, galvenais, no dzīvesveida. pirmsskola, atmosfēru, kurā bērns tiek audzināts, no īpaši dotas, pārdomātas attīstības vides.

Izglītības un apmācības efektivitāte tiek panākta, rūpīgi strādājot skolotājiem, kuri strādā tieši ar bērniem, un visiem pirmsskolas iestādes darbiniekiem, kuri dienas laikā sazinās ar pirmsskolas vecuma bērniem.

Darba sistēma bērnu dzimtās valodas mācīšanai, iepazīstināšana ar daiļliteratūru ir izklāstīta V. V. Gerbovas darbos "Runas attīstība bērnudārzā", "Bērnu ievads daiļliteratūrā" (Maskava: Mosaika-Sintez, 2005).

Rokasgrāmata "Runas attīstības nodarbības bērnudārza otrajā jaunākajā grupā", kas rakstīta kā daļa no "Izglītības un apmācības programmas bērnudārzā", ko rediģēja M. A. Vasiļjeva, V. V. Gerbova, T. S. Komarova, papildina ieteikumus par svarīgākajiem. pedagoģiskās darbības virziens - mērķtiecīga un sistemātiska pirmsskolas vecuma bērnu mācīšana klasē. Grāmatas praktiskais mērķis ir dot pedagogiem aptuvenas vadlīnijas nodarbību plānošanai (tēmu un mācību mērķu noteikšana, to īstenošanas veidi).

Runas attīstības iezīmes ceturtā dzīves gada bērniem

Ceturtajā dzīves gadā īpaša uzmanība tiek pievērsta nepieciešamības runāt patstāvīgi veidošanās .

Bērni runā ar mērķi kaut ko paziņot, paskaidrot, jautāt, kā arī pavadīt runu ar rotaļām. Viņu vēstījumi un skaidrojumi ir viena trešdaļa no sarežģītiem teikumiem, kas ļauj uzlabot bērnu runas sintaktisko pusi.

Līdz trīs gadu vecumam, runas analīzes spēja... Bērns, pats nezinot, kā pareizi izrunāt vārdus, pieķer, kad kāds cits tos izrunā ar kļūdām. Bērni var atšķirt līdzīgus vārdus (Sashulka ir lāsteka). Tomēr ir pāragri runāt par runas dzirdes pilnību (sakarīgu runu ir grūtāk uztvert ar ausu nekā atsevišķus vārdus).

Šajā vecumā bērni sāk dzirdēt un atveidot dažas intonācijas (priecīgas, audzinošas, jautājošas).

Lai gan ceturtais gads ir intensīvs periods skaņu asimilācija, kopā ar pareizu izrunu bērnu runā notiek skaņu izlaišana, aizstāšana, asimilācija un mīkstināšana (mīksto skaņu izruna bērnam tiek dota vieglāk nekā cietās).

Pareizu skaņu izrunu bērnam viegli traucē nogurums, slimības, saziņa ar slikti runājošiem maziem bērniem.

Izrunas defekti apgrūtina mācīšanos gramatiskā struktūra runa, traucēt bērna saziņu ar vienaudžiem, jo ​​citi viņa izteikumus slikti saprot.

3-4 gadus veciem bērniem elpošana ir intermitējoša, un runas ātrums ir paātrināts (retāk - palēnināts), tāpēc var būt grūti viņus klausīties. Šajā sakarā runas skaņas kultūras izglītības darba saturs ietver vingrinājumus elpošanas, spēka, balss augstuma uzlabošanai.

Problēma vārdu krājuma veidošana arī daudzi aspekti. Zināms, ka trešajā dzīves gadā bērni viegli atpazīst atsevišķus priekšmetus (dārzeņus, mēbeles, traukus u.c.), taču ne vienmēr tos nosauc pareizi. Līdz trīs gadu vecumam mazuļi uztver objektus, mēģinot ar tiem raksturot savas pazīmes, īpašības, darbības.

Izpratne par dažiem pieaugušā jautājumiem par pazīstamiem objektiem var radīt grūtības bērniem, jo ​​īpaši, ja objekts darbojas kā darbības objekts. Bērni, pētot attēlu, nekļūdīgi atbild uz jautājumu "Kas (kas) tas ir?" (meitene, lelle, bikses, adata, pavediens), bet uz jautājumu "Kam meitene šuj bikses?" daži no viņiem atbild "Miška šuj" (pavisam nesen skolotāja uzšuva lācim bikses).

Ceturtā dzīves gada bērnu vārdu krājumā tiek fiksētas būtiskas kvantitatīvās svārstības, kas tiek skaidrotas ar individuālās īpašības mazuļu attīstība.

Diemžēl līdz šim pētnieki paļaujas uz E.Arkina datiem par ceturtā dzīves gada bērnu vārdu krājuma sastāvu, kas publicēti 1968.gadā. (Iespējams, ka mūsdienu bērns citas kvantitatīvās īpašības.) Tātad, saskaņā ar E. Arkina bērna vārdnīcā: lietvārdi un vietniekvārdi veido 50,2%, darbības vārdi - 27,7%, apstākļa vārdi - 5%, īpašības vārdi - 11,8%.

Bērni diezgan veiksmīgi apgūst tā saukto ikdienas vārdu krājumu, kas palīdz sazināties. Turklāt ir jāpalīdz bērniem apgūt vārdus, kas apzīmē priekšmetu daļas un detaļas, to īpašības. Daži vispārīgi jēdzieni ir jāievada vārdnīcā, pretējā gadījumā bērni veic objektu grupēšanu, koncentrējoties uz nejaušām, nevis būtiskām zīmēm.

Šajā vecumā bērni intensīvi attīsta prievārdus, saikļus, jautājošus vārdus (pamats sintakses uzlabošanai).

Vārdu krājuma darbs ir cieši saistīts ar darbu pie runas gramatiskās struktūras uzlabošana(vārdu veidošana, locīšana utt.).

Bērni atšķir vārdus, koncentrējoties uz priedēkli, sufiksu (nāca - pa kreisi - ienāca, krūze - kauss). Mazi bērni apgūst pagātnes laika vienskaitļa darbības vārdu saskaņošanu ar lietvārdiem, pareizas formas lietvārdu ģenitīvs un akuzatīvs daudzskaitlis (zābaki, dūraiņi, lapsas), īpašumtiesību īpašības vārdi (zaķis, lapsa); sāk lietot salīdzinošos īpašības vārdus un apstākļa vārdus.

Zināms, ka īpaši strauji runas gramatiskās struktūras attīstība notiek trešā dzīves gada otrajā pusē. (Pēc pētnieku domām, līdz trīsarpus gadiem un pēc dažiem rādītājiem līdz četriem gadiem runa būtiski nemainās.)

Ceturtajā dzīves gadā pamazām palielinās izplatīto kopteikumu skaits, parādās sarežģīti teikumi .

Šajā vecumā bērni uzdod jautājumus, kas nav saistīti ar viņu tiešo pieredzi. ("Tas ir trusis. Kāds ir viņa uzvārds?" "Naktī saule pārvēršas par mēnesi?"

Gada otrajā pusē pieaug jautājumu skaits, kuru mērķis ir noskaidrot cēloņu un seku saistību.

Iezīmes darbam ar bērniem klasē

Ar ceturtā dzīves gada pirmsskolas vecuma bērniem paredzētas īpašas nodarbības runas un daiļliteratūras attīstībai. Šajās nodarbībās turpinās darbs pie runas skaņu kultūras pilnveidošanas, runas gramatiskās pareizības, pie intereses veicināšanas par māksliniecisko vārdu un literārās bagāžas uzkrāšanas.

Otrajā junioru grupā visbiežāk tiek organizētas nodarbības, kas sastāv no vienas daļas (pasaciņas lasīšana bērniem, skaidras un pareizas skaņas izrunas praktizēšana utt.). Šajās nodarbībās papildus galvenajam paralēli tiek risināti daudzi citi uzdevumi. Tā, piemēram, bērnus iepazīstināt ar jauna pasaka ir stundas vadošais uzdevums, bet uz šī paša materiāla skolotājs veido bērnos runas intonācijas izteiksmīgumu, aktivizē vārdu krājumu, uzlabo skaņu izrunu utt.

Apvienotās nodarbības notiek arī ar bērniem vecumā no 3-4 gadiem, kas sastāv no divām neatkarīgām daļām. Vispieņemamākais dažādi varianti kombinācijas:

Lasīt daiļliteratūru un praktizēt spēju vadīt dialogu;

Lasīšana (dzejoļa iegaumēšana) un runas gramatiskās pareizības uzlabošana;

Sižeta izskata un spēles (vingrinājumi) vārdu krājuma bagātināšanai un aktivizēšanai;

Didaktiskā spēle par skaņu izrunas veidošanu un spēlēm (vingrinājumiem) runas gramatiskās struktūras uzlabošanai u.c.

Kā sasniegt optimālo nodarbības “blīvumu”, nodrošināt bērnu maksimālu organizētību un disciplīnu, vienlaikus saglabājot savam vecumam nepieciešamo spontanitātes un emocionalitātes gaisotni – šis jautājums nereti rodas darbā ar pirmsskolas vecuma bērniem. Šīs problēmas risinājumu atvieglo:

Mācīšanas paņēmienu (piemēram, skaidrojumu, piemēru vai darbības metodes parādīšana) maiņa ar spēli. Piemēram, skolotājs stāsta bērniem par eža dziesmu, māca skaidri un pareizi izrunāt skaņu. f(atdarinot) un izstrādā skaņas izrunu, izmantojot didaktisko spēli "Ezītis, vai gribi pienu?";

Bērnu kora un individuālo atbilžu maiņa (gan verbālā, gan motorā), kas dažādo stundu, palīdz darbā iesaistīt visus bērnus, ievērojami palielina katra runas aktivitāti;

Izmantojot dažādus demonstrācijas materiāli(rotaļlietas, priekšmeti, attēli, galda teātra figūriņas utt.). To izskats priecē bērnus, palīdz saglabāt vienmērīgu uzmanību;

Mērķi:

1. Veidot prasmi klausīties runu, pabeigt vārdus un frāzes.

2. Precizēt, paplašināt un vispārināt bērnu priekšstatus par rotaļlietām.

3. Veicināt cieņpilnu attieksmi pret rotaļlietām, attīstīt bērna emocionālo atsaucību.

Klauvē pie durvīm, ienāk Mašenka.

Maša: Sveiki. Mani sauc Mashenka. Es tev atnesu skaistu kastīti.

Audzinātāja : Sveika, Maša! Paldies! Kur ir tava kaste?

Mašenka čukst skolotājai ausī.

Audzinātāja : Kas? Vai tu viņu paslēpi? Un kur? Vai mums viņa jāatrod?

Audzinātāja (bērniem): Vai jūs, puiši, vēlaties atrast kastīti?

Bērni : Jā!!!

Audzinātāja : Tad meklēsim viņu! Un tu, Mašenka, nāc pie mums ciemos.

Skolotāja ar bērniem atrod kastīti.

Audzinātāja : Paskaties ko skaista kaste... Un šeit teikts: “Bērniem, kuri mīl un rūpējas par savām rotaļlietām. (Parakstīts) Mašenka.

Audzinātāja : Paldies Mašenka!

Maša : Kas tavuprāt tajā ir?

Bērni piedāvā savas iespējas.

Maša: Jūs varat redzēt, kas tajā ir.

Audzinātāja : Tagad es atvēršu kastīti un izņemšu to, kas tajā atrodas. Gribu redzēt? Pēc tam ērti apsēdieties uz paklāja.

Audzinātāja : Mūsu iecienītākās rotaļlietas ir kastē! (rāda pirmo rotaļlietu) Kas tas ir?

Bērni : Lācis.

Audzinātāja : Vai jums patīk šī rotaļlieta?

Bērni : Jā!

Audzinātāja : Paskaties, kas ir Mishka?

Bērni : Acis, ausis, ķepas ...

Audzinātāja : Vai jūs zināt dzejoli par lāci?

Bērni deklamē dzejoļus "Klubpēdas lācis", "Viņi nometa lāci uz grīdas"

Audzinātāja : Kā jūs domājat, ja mūsu Mishka un patiesi norautu ķepu, viņš pasmaidītu?

Bērni : Nē.

Audzinātāja : Noteikti! Viņš būtu aizvainots. Vai gadās, ka apvainojaties?

Bērni : Jā.

Audzinātāja : Parādi, cik apvainojies.

Bērni parāda, cik viņi ir aizvainoti

Audzinātāja : Bet mēs neapvainosim Mišku?

Bērni : Nē.

Audzinātāja : Paskaties, Lācis mums uzsmaidīja! Pasmaidīsim viņam pretī.

Bērni smaida Mishka.

Lācis: Man patīk spēlēt spēli "Lācītis gāja pa mežu » Vai jūs vēlētos spēlēt ar mani?

Bērni : Jā!

Spēle "Lācītis gāja pa mežu"

Audzinātāja (sēž Miška): Sēdies, Lāci, atpūties.

Audzinātāja : Interesanti, kādas vēl rotaļlietas ir šajā kastē.

Skolotājs parāda otro rotaļlietu.

Audzinātāja : Kas tas ir?

Bērni : Zaķītis!

Audzinātāja : Kas zaķim ir?

Bērni : Garas ausis, īsa aste, pūkains kažoks ...

Audzinātāja : Vai jūs zināt kādu dzejoli par zaķi?

Bērni deklamē dzejoli "Saimniece iemeta zaķi".

Audzinātāja : Ak, kā viņa saimniecei negāja labi. Viņš, iespējams, ir pilnībā nosalis lietū. Parādiet, kā zaķis sēdēja slapjš lietū.

Bērni rāda.

Audzinātāja : Gribi uzmundrināt zaķi?

Bērni : Jā!

Audzinātāja : Tagad pārvērtīsimies par zaķiem un spēlēsimies.

Spēle "Mazais pelēkais zaķis sēž"

Pelēkais zaķis sēž un kustina ausis.

Tā, šitā viņš groza ausis.

Zaķim ir auksti sēdēt, vajag sasildīt ķepas.

Tā, lūk, vajag sasildīt ķepas.

Zaķītim auksti stāvēt, vajag sildīt kājas.

Lēc lēciens, lec, lec, vajag sasildīt kājas.

Audzinātāja : Vai Zaķa ausis sasildīja?

Bērni : Jā.

Audzinātāja : Vai Zaķa ķepas ir iesildītas?

Bērni : Jā.

Audzinātāja : Zaķis pasmaidīja! Apsolīsim viņam, ka mēs viņu nepametīsim un būsim draugi un spēlēsim ar viņu.

Audzinātāja (apsēžas Zaķītim blakus Miškai): Apsēdies Zaķītim blakus Miškei.

Tiek atskaņots gaiļa dziedāšanas audio ieraksts.

Audzinātāja : Kas tas ir?

Bērni : Gailis.

Audzinātāja : Uzslavēsim gailīti.

Bērni : Tev ir zelta ķemmīšgliemene. Olīvu bārda. Tev ir skaista daudzkrāsaina aste. Jums ir kājas, un jums ir spuras uz kājām.

Audzinātāja : Kurš mums pastāstīs bērnu dzejoli par gailīti?

Audzinātāja : Savā ģimenē gailītis ir tētis. Kas ir mamma?

Bērni : Vista.

Audzinātāja : Un bērni?

Bērni : Vistas.

Audzinātāja : Ļaujiet man būt vistas mammai, un jūs būsiet mans cāļu mazulis.

Logotips "Vista ar cāļiem"

Cālis izgāja ārā pastaigāties

Saspiediet svaigu zāli

Un aiz viņas ir bērni - dzeltenās vistas.

Ko-ko-ko, ko-ko-ko

Neejiet tālu.

Airē ar ķepām, meklē graudus

Viņi ēda resnu vaboli, slieku,

Izdzērām pilnu sili ūdens.

Kur - kur? Kur - kur?

Nu, labi, visi šeit!

Nu ej pie mammas paspārnē!

Kur - kur tevi nes?

Audzinātāja : Apsolīsim gailītim, ka viņu mīlēsim un lolosim?

Bērni : Jā.

Audzinātāja : Apsēdieties pie gaiļa blakus citām rotaļlietām.

Audzinātāja : Un šeit ir vēl viena rotaļlieta!

Bērni : lidmašīna.

Audzinātāja : Tāpat kā īstais. Viņam ir (rāda, bērni sauc) spārni, deguns, riteņi.

Vai jūs zināt, kas lido ar lidmašīnu? (bērnu atbildes). Lidmašīnu kontrolē pilots.

Kādi ir lidmašīnas riteņu nosaukumi? (bērnu atbildes). Lidmašīnas riteņus sauc par šasiju.

Audzinātāja : Vai vēlaties lidot kā lidmašīnas?

Bērni : Jā.

Fizikas minūte "Mēs noliekam rokas atsevišķi"

Mēs noliekam rokas,

Rezultāts ir lidmašīna.

Lidmašīnu uzbūvēsim paši

Lidosim pāri mežiem.

Lidosim pāri mežiem

Un tad atpakaļ pie mammas.

Audzinātāja : Kas vēl paslēpās kastē?

Bērni : Zilonis.

Audzinātāja : Tas nepavisam nav līdzīgs citām dzīvnieku rotaļlietām. Paskaties, kādas viņam ir ausis. Liels vai mazs? Kā sauc ziloņa degunu?

Bērni : Bagāžnieks.

Audzinātāja : Un tagad es gribu jums nolasīt dzejoli. Vai vēlaties?

Bērni : Jā.

Ir pienācis laiks gulēt, bullis aizmiga,

Es apgūlos kastē uz mucām.

Miegainais lācis devās gulēt,

Tikai zilonis negrib gulēt.

Viņš pamāj ar galvu -

Viņš sūta loku zilonim.

Audzinātāja : parādiet zilonim, kā gulēt.

Bērni parāda, kā gulēt.

Audzinātāja : Tieši tā, rokas zem vaiga, acis ciet.

Skolotājs ieliek rotaļlietas atpakaļ kastē.

Audzinātāja : Mūsu rotaļlietas ir nedaudz nogurušas. Ļaujiet viņiem mazliet pagulēt kastē, un tad mēs ar viņiem spēlēsim. Vai atceries, kuras rotaļlietas ir šajā kastē?

Bērni : lācis, zaķis, gailis, lidmašīna, zilonis.

Audzinātāja : Rotaļlietām ļoti patīk ar jums spēlēties, ja jūs tās neapvainojat, nepametiet tās un neaizmirstiet. Kā tu rīkosies ar rotaļlietām?

Bērni atbild uz jautājumu.

Audzinātāja : Un tagad sakām savus burvju vārdus, kā mēs kopā spēlēsim.

Spēlēsim kopā

Nevienu neaizvaino.

Maša: Es ticu, ka jums patiks rotaļlietas un uzmanīgi spēlējaties ar tām. Es gribu tev uzdāvināt savas rotaļlietas.

"Manas mīļākās rotaļlietas"

Programmas uzdevumi:

Izglītojoši : paplašināt bērnu vārdu krājumu, attīstīt sakarīgu runu. Nostipriniet spēju aprakstīt rotaļlietu. Veidot spēju atrast objektu, koncentrējoties uz tā zīmēm un darbībām.

Attīstās:

Izglītojoši

Priekšdarbi:

Lasīt un mācīties dzeju, saruna "Mana mīļākā rotaļlieta". Mīklu risināšana. Lomu spēles"Rotaļlietu veikals", "Bērnudārzs".

Aprīkojums:

Rotaļlietas (lelles, automašīnas, bumbas, konstruktors, mīkstās rotaļlietas, muzikālās rotaļlietas, karavīri, matrjoška, ​​tvaika lokomotīve utt.); kartes "Kas ir lieks."

Nodarbības gaita:

Pedagogs: Vai jums patīk apmeklēt?

Bērni: Jā, mēs mīlam.

Pedagogs: Kuru jūs apmeklējat? Vai jums patīk, kad pie jums nāk ciemiņi? Kāpēc? Kas nāca pie tevis ciemos? Bet ciemiņiem ir jāspēj satikties. Vai dzirdi, ka kāds klauvē, varbūt pie mums nāca? Šodien pie mums ciemos ieradās rotaļlietas no kaimiņu grupas. Iepazīstieties ar viņiem. (Ievests liels grozs ar rotaļlietām).

Pedagogs: Puiši, kā jums vajadzētu sveicināt viesus?

Bērni: Labdien, mēs esam ļoti priecīgi jūs redzēt, lūdzu, ienāciet!

Didaktiskais vingrinājums"Iepazīstamies".

Pedagogs: Puiši, iepazīsimies. Jums jānosauc savs vārds un jāpasaka, kuras rotaļlietas jums patīk spēlēt visvairāk. Piemēram: “Mani sauc Larisa Nikolajevna. Man ļoti patīk spēlēt ar konstrukcijas komplektu un bumbu." Tagad iepazīstieties ar sevi mūsu viesiem.

Bērni nosauc sevi un savas mīļākās rotaļlietas.

Pedagogs: Labi darīti zēni. Es vēršu jūsu uzmanību uz mūsu viesiem.

Uzmini rotaļlietu spēli

Pirmais variants Pieaugušais parāda bērnam 3-4 rotaļlietas, un bērnam tās jānosauc. Ir nepieciešams nekavējoties iemācīt bērnam pareizi nosaukt priekšmetu: "Tas ir ... zaķis (lapsa, pīlēns)."

Otrais variants Par katru rotaļlietu pieaugušais stāsta, nosaucot ārējās pazīmes: “Šo mīkstā rotaļlieta... Tas ir pelēks. Aste ir īsa un ausis ir garas. Mīl burkānus, veikli lec." Citas rotaļlietas aprakstītas līdzīgi, bērns tās nosauc

Skolotājs rāda attēlus, kuros attēloti objekti.

"Ceturtā ekstra".

Puiši, šajā attēlā ir redzami objekti. Viens no tiem ir lieks. Kuru? Kāpēc? Visas preces ir rotaļlietas, un viena nav rotaļlieta (galda piederumi, mēbeles, instruments, pārtika, augs utt.)

Didaktiskā spēle

Pedagogs: Jūs zināt, ka ir gan lielas, gan mazas rotaļlietas. Uzspēlējam. Katrs no jums pastāstīs par savu rotaļlietu: "Liela ir zivs, un maza ir zivs."

Lielā lelle- maza lelle.

Liela bumba ir maza bumba.

Liela mašīna ir maza mašīna.

Lielais zaķis ir mazais zaķis.

Liela bunga ir maza bunga. Didaktiskais vingrinājums "Liels - mazs"

Audzinātāja : Puiši, mēs esam pārāk ilgi sēdējuši. Spēlēsim, vingrināsim rokturus un kājas.

Zaķis iznāca ārā Zaķis izgāja pastaigāties. Vējš sāka pierimt. (Ejot vietā.)Tā nu viņš lec lejā pa nogāzi, ieskrien zaļajā mežā.Un steidzas starp stumbriem, starp zāli, puķēm, krūmiem. (Lecam vietā.)Mazais zaķītis ir noguris. Viņš vēlas paslēpties krūmos. (Ejot vietā.)Nomērīja zaķi starp zāli, un tagad arī mēs salsim! (Bērni apsēžas.)

Audzinātāja : Labi darīti zēni. Paveica labu darbu.

Audzinātāja : Puiši, es redzu rotaļlietas mūsu grozā. Jā, nevis vienkārši, bet muzikāli.

Kas, tu man saki. Klausīties uzmanīgi.

Ak, tas zvana, tas zvana

Viņš visus iepriecina ar spēli

Un tikai trīs stīgas

Viņai tas ir vajadzīgs mūzikai.

Kas notika? Uzminiet!

Šī ir mūsu ... (Balalaika).

Pedagogs:

Dzied ļoti jautri, ja iegrimst tajā

Dū-dū-dū, jā-jā-jā. Tā viņa vienmēr dzied.

Ne nūja, ne caurule, bet kas tas ir? (Caurule).

Pedagogs: Visi instrumenti tika uzminēti pareizi. Labi padarīts!

Boom bum, tra-ta-ta!

No rīta dārd bungas.

Sagatavojiet rādītājpirkstus - "bungu nūjas", tagad mēs tos bungosim uz galda un teiksim:

"Bam-bam-bam". Bim-bim-bim. "Boom Boom Boom". "Bem-bem-bem."

Didaktiskais vingrinājums "Bungas".

Atspulgs

Pedagogs: Ar to mūsu stunda ir beigusies. Tagad jūs varat spēlēt ar rotaļlietām. Šīs rotaļlietas mums iedeva kaimiņu grupas puiši, un viņi būs sarūgtināti, ja atdosim viņiem salauztas rotaļlietas. Pastāstiet, lūdzu, kā spēlēties, lai rotaļlietas neplīst un iepriecinātu bērnus uz ilgu laiku.

Bērni: Nemetiet tos uz grīdas, var tikt uzkāpti. Nemetiet rotaļlietas. Pēc spēlēšanas uzmanīgi novietojiet rotaļlietas atpakaļ vietā.

Nodarbības konspekts par runas attīstību otrajā junioru grupā

"Manas mīļākās lelles"

Programmas uzdevumi:

Izglītojoši : izcelt un ar vārdu apzīmēt objekta ārējās pazīmes; iemācīt bērniem saistīt objektus ar dažādām īpašībām; pievērsiet uzmanību vārdiem, kas pēc nozīmes ir tuvu un pretēji, kā arī starpzīmēm.

Attīstās: attīstīt prasmi izmantot uzkrātās zināšanas sarunā. Attīstīt vizuālo un dzirdes uzmanību, smalkās motorikas rokas.

Izglītojoši : veicināt cieņu pret rotaļlietām, atsaucību, spēju uzklausīt vienam otru.

Priekšdarbi:

Lasīt un mācīties dzeju, saruna "Šī ir mana lelle." Mīklu risināšana. Lomu spēles "Rotaļlietu veikals", "Māmiņas un meitas".

Aprīkojums:

Rotaļlietas: lelles, bumbiņas, divi zīmuļi. Bildes, kurās attēlotas divas dažādas mājas, gultas, celiņi. Grupas "Giants" dziesmas ieraksts - "Robots Broņislavs".

Nodarbības gaita:

Pedagogs: Puiši, šodien es atradu lelli pie durvīm! Viņa ieradās mūsu grupā! Un viņa bija ļoti skumja!

Spēlējiet vingrinājumu"Kādu lelli?"

Skolotāja stāsta bērniem, ka lelli sauca par neglītu, un viņa bija ļoti sarūgtināta. Mums viņu vajag nomierināt – pastāstiet, cik viņa ir skaista. - Kas tas ir? (Lelle.) Kāda viņa ir? (Gudra, skaista.) Kā viņu sauc? (Taņa) Ko Taņa var darīt? (Spēlē, zīmē, dziedi, dejo.) Parunāsim par Tanju kopā. Skolotājs sāk: “Mūsu Tanja ... (visskaistākā). Viņai ir ... (eleganta sarkana kleita, balta bantīte, brūnas kurpes, baltas zeķes). No redzamo un spilgto zīmju (krāsa, forma, izmērs) nosaukšanas jāpāriet uz objekta īpašību, iekšējo īpašību, tā īpašību uzskaitīšanu, salīdzināšanu.

Vingrinājums "Salīdzināt lelles"

Skolotājs piedāvā apsvērt divas lelles un pateikt, ar ko tās atšķiras. Bērni dod lellēm vārdus (Katja un Tanja) un saka: “Tānijai ir gaiša un gaiša īsi mati, Katjas ir tumšas un garas, Tanjas Zilas acis, Katja ir melna, Tanja ir kleitā, un Katja ir biksēs, lellēm ir dažādas drēbes. - Lelles gribēja spēlēt, viņi paņēma ... (bumbiņas). Šī bumba ... (apaļa, gumijas, zila, maza). Un vēl viena bumba ... (liela, sarkana). Ko var darīt ar bumbiņām? (mest, mest, ķert, mest, mest). - Paskaties uz šo bumbu. Tas ir lielāks par zilu, bet mazāks par sarkanu. Cik liels tas ir? Kas viņš ir? (Vidējs. Vidējs izmērs.)

Pedagogs: Labi darīts, puiši, mēs labi spēlējām! Vai vēlaties nedaudz sasildīties? Paņemam muzikālu pauzi!

Spēles vingrinājums "Lelles zīmē un staigā"

Pirmā daļa - Divas lelles: liela un maza. Skolotāja stāsta, ka lelles gribējušas gleznot. Lielajai lellei būs garš zīmulis, bet mazajai ... (īsai). Liela lelle uzzīmēs lielu māju, bet maza ... (mazu). Kāds cits nosaukums ir mazai mājai? (Māja, māja.)

Otrā daļa – Lelles devās pastaigā, bet lietussargu līdzi nepaņēma. Tad es devos spēcīgs lietus, viņi paslēpās zem Ziemassvētku eglītes. Liela lelle paslēpās zem augsta koka, un maza ... (zem zema). Lietus beidzies, sūtīsim lelles mājās. Lielā lelle gāja pa plato ceļu, bet mazā ... (pa šauro). Viņi atnāca mājās un sāka mazgāt rokas. Vispirms lelles atvēra karstā ūdens krānu, un tad ... (ar aukstu ūdeni). Un, ja jūs sajaucat aukstu ūdeni ar karstu ūdeni, kādu ūdeni jūs iegūsit? (Silts, vēss.) Ejam lelles gulēt. Viņiem bija dažādas gultas. Kuru? (Lielā lelle ir gara, mazā lelle ir zema, lielā lelle ir plata, mazā lelle ir šaura.)

Pedagogs: Puiši, kas, jūsuprāt, ir vajadzīgs, lai lelle neskumstu?

Bērni: Parūpējies par to. Nemetiet. Sekojiet līdzi viņas tērpiem. Viņai noteikti ir draugi. Tev ar viņu jāspēlējas.

2.junioru grupā

(Pamatojoties uz pasakām: "Teremok", "Ryaba Chicken", "Kolobok", "Rāceņi")

Programmas uzdevumi:

Izglītības: Veidojiet dialogisku runu, iemāciet atbildēt uz jautājumiem. Iemācīt atpazīt un nosaukt pazīstamu pasaku varoņus, pārraidīt izstādītās spēles darbības. Aktivizējiet runas izteikumus. Vingrinājums, kā pareizi lietot lietvārdu reģistra formas (ģints pad lietvārds)

Attīstās: Attīstīt izrunu, runas intonācijas izteiksmīgumu, kustību ritmu.

Izglītības:

Aprīkojums: dziesmas "Tvaika lokomotīve" ieraksts, varoņi no pasakām "Kolobok", "Teremok", "Rāceņi", "Cālis Rjaba", groziņš ar pārsteigumu.

Nodarbības gaita:

Pedagogs: Vai jums, puiši, patīk pasakas?

Bērni : Ļoti patīk.

Audzinātāja : Pasakas dzīvo maģiskā zemē – aiz mežiem, aiz laukiem, aiz augstiem kalniem. Viņi dzīvo un ir ļoti noraizējušies, domā, ka esat viņus aizmirsuši. Un jūs domājat, ka varat tos atpazīt.

Bērni: Mēs varam.

Pedagogs: Pamēģināsim! Dosimies ciemos pie pasakām. Sēžamies jautrā vilcienā.

Vilciens uzņem ātrumu

Šoferis skatās uz priekšu.

Mēs turamies viens pie otra

Un neviens neatpaliek.

Bērni iekāpj vilcienā, turoties viens pie otra un pie vilciena.

Skolotāja kopā ar bērniem dzied dziesmu "Tvaika lokomotīve", kamēr viņi grupā veido vienu apli

Vilciens apstājas pie pasakas "Kolobok".

Pedagogs: Negulēja pie loga

Ripoja pa taku….

- Kurš ripoja pa trasi? (Piparkūku vīriņš)

- Kurš cepa Koloboku? (Piparkūku vīriņu izcepa Babaška)

- Ko Koloboks satika mežā? (Zaķis, vilks, lācis, lapsa)

- No kā Koloboks aizgāja? (No zaķa, no vilka, no lāča, no lapsas)

- Kurš ēda Koloboku? (Lapsa apēda koloboku)

- Atcerēsimies dziesmu, kuru dziedāja Koloboks.

Bērni kopā ar skolotāju dzied Koloboka dziesmu

Pedagogs: Vai vēlaties spēlēties ar pasakas varoņiem

Runas spēle:

Zaķis skok-skok-skok, Bērni lēkā kā zaķi.

Teddy bear top-top-top (Stomp, izliekoties par lāci).

Un gailenes klap-plak-plak (Aplaudē rokas).

Pedagogs: Un tagad, puiši, iekāpsim vilcienā un dosimies tālāk citā pasakā.

Buzzing liels tvaika lokomotīve U-U-U... Mazie vagoni viņam atbild ūūūūū.

Bērni atkārto pēc skolotāja.

Pedagogs: Šeit mēs esam kopā ar jums pasakā. Pastāstiet man, puiši, kāda ir pasaka?

Šajā mājā dzīvo

Ļoti mazi cilvēki:

Pele, varde, zaķis, lapsa,

Pelēkā vilka mazulis - kādi brīnumi!

Viņiem palīdzēja tikai Miška

Viņš tos iznīcināja ... ... (Teremok.)

Pedagogs: Tieši tā, puiši. Un kas dzīvo mazajā mājā? (Mazā pele, varde-varde, zaķis-skrējējs, lapsas māsa, pelēkā muca un lielais lācis)

Pedagogs: Kurš salauza torni? (Lācis!)

Tieši tā puiši, lācis salūza.

Palīdzēsim varoņiem izveidot jaunu teremoku (Mēs palīdzēsim!)

Klauvēt un klauvēt ar āmuru (klauvēt ar dūri pa dūri)

Mēs būvēsim jauna māja

Māja ir augsta (Pastiep rokas uz augšu).

Māja ar logu (Rokas kopā un izplesti).

Ar asu jumtu un skursteni. (Jumta rokas).

Mēs dzīvojam mājā kopā ar jums (hug).

Pedagogs: Ā, tagad kāpjam vilcienā un ejam uz nākamo pasaku.

Mēs ejam no kalna uz kalnu, no kalna uz kalnu, mūsu vilciens steidzas uz priekšu.

Pārvietojieties, veicot pustupu.

Redzi, kas tas ir? (Šis ir rācenis)

Tieši tā, mēs nokļuvām "Rāceņu" pasakā.

Kas notika ar pasakas varoņiem, viņi strīdējās, strīdas, kurš kuram vilks rāceni. Mums tie ir pareizi jāsakārto.

- Kurš rāceņu iestādīja? (Vectēvs)

- Kam zvanīja vectēvs? (Vecmāmiņa)

- Kam zvanīja vecmāmiņa? (mazmeita)

- Kam mazmeita zvanīja? (Kļūda)

- Kam zvanīja Blaktis? (Kaķis)

- Kam Kaķis piezvanīja? (Pele)

Bērni sakārto pasakas varoņus.

Tagad viss ir kārtībā.

- Pārbaudīsim riteņus. (Viņi klauvē ar dūrēm uz ceļiem)

- Iekāpjam vilcienā un braucam tālāk.

Dungojam dziesmu "chug-chukh-chug-chukh, tu-tu-tu". (Viņi atkārto vārdus pēc skolotāja).

- Kas dzīvo šajā mājā? (Cālis, vectēvs, Baba, pele)

- Kas tā par pasaku? ("Ryaba vista")

- Kāpēc vectēvs un Baba ir skumji. (Pele salauza sēklinieku, ko Vista lika).

- Ko darīt? (Mums viņiem jāpalīdz - savākt sēklinieku)

Tiek aizvadīta spēle "Savāc sēklinieku".

Savāc izgrieztu attēlu "Zelta sēklinieks"

- Cik daudz skaistu olu izrādījās. Vectēvs un Baba ir ļoti laimīgi.

- Tagad, puiši, mums ir laiks atgriezties bērnudārzā. Iekāpjam vilcienā un ejam dziedāt čug-čuh-čuk dziesmu.

Bērni iekāpj vilcienā, turoties viens pie otra un pie vilciena. "Atgriezties" pie grupas.

- Puiši, vai jums patika mūsējie pasakains ceļojums... (Patika)

- Kādas pasakas mēs esam apmeklējuši? Kuru tu esi redzējis? ("Teremok", "Ryaba Chicken", "Kolobok", "Rāceņi")

- Kāds bija tavs garastāvoklis? (Priecīgs, dzīvespriecīgs).

- Tu esi lielisks. Ļoti laipni bērni - palīdzēja mazajiem zvēriņiem uzcelt jaunu māju, samierināja pasakas "Rāceņi" varoņus, palīdzēja vectēvam un Babai. Un man jums ir pārsteigums - tās ir burvju konfektes. Viņi palīdzēs jums izaugt laipnam un draudzīgam.

Nodarbības par runas attīstību kopsavilkums

2.junioru grupā

"Pie mums ciemos ieradās pasaka"

(pamatojoties uz pasaku "Vilks un septiņi bērni", "Zajuškina būda")

Programmas uzdevumi:

Izglītības: iemāciet bērniem pareizi veidot atbildi uz skolotāja uzdoto jautājumu, atbildiet ar pilnu teikumu. Izglītot runas intonācijas izteiksmīgumu, vingrināt skaidru skaņu izrunu. Iemācieties izvēlēties antonīmu vārdu pārus, vingrinieties, veidojot dzīvnieku mazuļu vārdus vienskaitlī un daudzskaitlī. Konsolidēt idejas par dienas daļām.

Attīstās: Attīstīt kognitīvā darbība, bagātiniet vārdnīcu. Modināt vēlmi aktīvi piedalīties kopējā sarunā.

Izglītības: Veicināt interesi un mīlestību pret tautas pasakām.

Aprīkojums: bildes no pasakām "Vilks un septiņas kazītes", "Zajuškina būda", rotaļu zaķis, gailītis, kaza, bulciņa, koka celms, bumba, fotogrāfijas, audio ieraksts "Vilciens".

Nodarbības gaita:

Bērni brīvi stāv skolotāja tuvumā.

Pedagogs: Es gribu jums pastāstīt, ka pasaku zemē ir notikusi nelaime, pasakas ir sajauktas. Palīdzēsim pasakainajiem iedzīvotājiem? Tad ejam. Uz ko var ceļot, iesakiet. (Bērni uzskaita transporta veidus: velosipēds, laiva, lidmašīna, vilciens, mašīna. Kā to visu nosaukt vienā vārdā?).

Izvēlēsimies vilcienu (imitēsim vilcienu mūzikas pavadījumā). Tā nu mēs ieradāmies.

Attēls no pasakas "Vilks un septiņi bērni".

Paskaties uz attēlu un saki, kā sauc šo pasaku?

Kam āzis dziedāja dziesmu? (Bērniem).

Priekš kam? Lai viņi viņai atver durvis tikai tad, kad viņa pārnāk mājās.

Kurš noklausījās dziesmu? Priekš kam?

Lai palīdzētu bērniem, jums ir jānosauc dzīvnieku mazuļi, tad pasaka nāks pilnā kārtībā. Klausieties uzmanīgi, atbildiet pareizi.

Pelēkajai pelei ir maza - pele.

Kaķim ir pūkaini kaķēni.

Vāverei ir sarkanās vāveres.

Govij ir sirsnīgs teļš.

Cūkai ir sivēns.

Lapsai ir viltīgs lapsas mazulis.

Kazai ir jautrs kazlēns.

Vilkam ir pelēks vilka mazulis.

Lācim ir brūni mazuļi.

Sunim ir rotaļīgi kucēni.

Zirgam ir kumeļš.

Un mammai un tētim ir bērns.

Labi darīts, mēs to izdarījām labi!

Zaķis sēž un raud.

Bērni, kas tas ir? (Zaķis).

Pajautā Milānai, kas ar viņu notika?

Zaķis: Kā lai neraud. Man bija būda, lapsa lūdza nākt pie manis, un viņa mani izsvieda.

Atcerēsimies, kā sauc šo pasaku? ("Zajuškina būda").

Pedagogs: Puiši, kāpēc lapsa sāka prasīt zaķi? Viņas būda izkusa, tas bija ledus, un zaķa bass, tas ir, koka.

Un kurā gadalaikā tas sāka kust? (Pavasarī).

Un kurš gribēja palīdzēt grūtībās nonākušajam zaķim? (Suns, vilks, lācis, gailis).

Kurš no viņiem izdzina lapsu? (Gailis).

Tā nu sauksim Gaili, lai pasaka labi beidzas. (Bērni lasa bērnu atskaņu "Gaiļa zelta ķemme).

Gailis: Ku-ka-re-ku, kas notika?

Bērni, paskaidrojiet Cockerel, kas notika. (Bērni skaidro).

Gailis: Es viņu izdzīšu.

Zaķis: Paldies puiši par palīdzību. Un šeit ir dāvana no mums. Uz redzēšanos.

Paskatīsimies, ko Gailis un Zaķis mums uzdāvināja. Šī ir spēle "Gluži pretēji". (bumba un papīrs).

Sauss-slapjš

Liels mazs

Auksti-silts

Tumši - gaiši

Saldi-sāļi

Biezs plāns

Gari īsi

Augsts Zems

Aizvērt-atvērt

Ieslēdziet izslēdziet

Mīksts-ciets

Laipni dusmīgs

Asi-strupi

Priecīgs - skumjš

balts melns

Drosmīgs ir gļēvs.

Pedagogs: Labi darīts, puiši, tieši tā!

Paskaties - celms, bulciņa uz celma. Sveiks, piparkūku vīr. Ko jūs domājat par? Brīvajā dienā mani nofotografēja ezis, un es sajaucu visas fotogrāfijas. Vai varat man palīdzēt tās sakārtot?

Puiši, ko te dara piparkūku vīrs? (Uzlāde).

Kad mēs vingrojam? (No rīta).

Tātad šī ir maizīte no rīta.

Ko viņš te dara? (Aizmigu). Cikos viņš guļ? (Naktī). Kā tu uzminēji? (Zvaigznes debesīs).

Bet bulciņa staigā. Kad viņš staigā? (Pēcpusdienā).

Un te bulciņa bija nogurusi, dienu staigāja. Kad tas bija? (Vakarā).

Tagad sakārtosim fotogrāfijas un pastāstīsim kolobokam - kad un ko viņš darīja brīvajā dienā. (rīta pēcpusdiena Vakara nakts).

Pedagogs: Mums ir pienācis laiks atgriezties bērnudārzā. Vai jums patika ceļojums? Ko labu mēs šodien esam paveikuši? Ko tu atceries? Ko tu mājās stāstīsi vecākiem?