Екологичен урок във втора младша група през зимата. Особености на екологичното възпитание в по-младите групи

Софтуерно съдържание:
Образователни задачи: да допринесе за задълбочаване и обобщаване на знанията на децата за диви животни, птици, дървета, риби; да разшири разбирането за гората и нейните обитатели; продължете да се запознавате с характерни чертисезон на годината; да се запознаят със свойствата на леда и снега; продължете да се учите да разбирате и използвате думи, които показват съотношението на обектите по размер: широк - тесен, висок - нисък.
Развиващи задачи: да развиват у децата познавателен интерес към живота на гората и нейните обитатели; развива паметта, съгласуваната реч, способността да анализира, да прави заключения; развиват способността да се изслушват един друг.
Образователни задачи: да се възпитава интереса на децата към живота в гората, способността да се държат в гората; да възпитава любов, уважение към природата, да проявява грижа и внимание към всичко живо, да формира доброжелателност.

Предварителна работа:
Разглеждане на нагледни и дидактически средства, изобразяващи диви животни, дървета, птици, разглеждане на албума „Сезони“; разговори за зимата, четене на стихотворения за зимата, гатанки за птици, животни; четене на приказки за животни; дидактически игри „Диви животни“, „Птици“, „Животински свят“; работа с родители – заедно с децата направихме хранилки; по време на разходката те хранеха птиците.

Оборудване, материал:
Пътека (2 шнура = 2 метра), река (плат от плат бяло, платнено платно син, пластмасови рибки 5 броя), изкуствена елха, клонка от бреза, памучна вата, бърлога за мечка (бял плат, столчета, играчка мече), снежна преса (бял плат), хранилки (според броя на децата), храна (слънчоглед семена, крупи просо), горска лаборатория (2 маси, кърпа в цвят пясък, бяла кърпа), лед, сняг, 7 тави, платнени салфетки по брой деца, магнетофон, червен картон, саундтрак "Вой на вятъра" .

Ход на урока:

възпитател:
Момчета, искате ли да отидете в зимната гора?

деца:
Да, ние го правим.

възпитател:
Моля, кажете ми кое време на годината е?

деца:
зимата.

възпитател:
Но как познахте, че е зима?

деца:
Навън е студено, много сняг, слънце грее, но не топло, дърветата са голи, няма листа, облечени са в топли дрехи(шубно палто, филцови ботуши, топла шапка, ръкавици, топли панталони), можете да карате шейни, ски, кънки.

възпитател:
Браво момчета. За да влезем в гората, трябва да следваме пътя. Пътят е пред нас. Колко е широк?

деца:
Широка. (Деца по двойки вървят по пътя)

възпитател:
И така тръгнахме заедно по пътя. Вижте къде ни отведе този път?

деца:
До реката.

възпитател:
Точно така, приближихме се до реката. През зимата реката замръзва и се покрива с лед. И кой е под леда?

деца:
Риба.

възпитател:
Рибата не замръзва през зимата, заспива. И когато настъпи пролетта, ледът се стопи и се превърне във вода, рибата отново започва да плува. Мислите ли, че са студени под леда?

деца:
Студено.

възпитател:
Цялото тяло на рибата, и главата, и перките, всичко спи,

Шалтина Елена Викторовна. Г. Мензелинск. MBDOU номер 9 "Теремок" .

Цел: Да се ​​формират знанията на децата за снега и неговите свойства.

задачи:

Образователни: - да се изяснят и разширят знанията на децата за снега, неговите свойства; - да се запознаят със зимните явления в природата; - да дадат представа на децата защо при промяна на температурата снегът променя свойствата си; - може да промени цвета си.

Развиващи: - развитие на зрителното внимание и възприятие; - развиват познавателни интереси; - постоянно внимание, наблюдение; - да развива речевата дейност на децата; - развиват способността да анализират и изразяват своите заключения с пълен отговор; - развиват мисленето; - способност за комбиниране на текст и движение към музика.

Образователни: - формиране на умения за сътрудничество, доброжелателност;

Възпитаване на любов към природата; - да предизвикват радост от откритията, получени от експериментите.

интеграция: развитие на речтачетене измислица, социализация, познание, здраве, музика.

Активиране на речник: снежинка, сняг, сняг.

Предварителна работа: гледане на снега, четене на художествена литература по темата, разглеждане на снежинки, игра със снега.

Оборудване: магнетофон, ИКТ, кофа сняг, две чаши топла и студена вода, бои, пипета, тави със сняг, презентация, гост - Лесовичек.

GCD ход:

1. Организиране на времето... Записът звучи "Хрускане на сняг и стъпки"

Момчета, какъв е този звук?

Това е някой, който бърза да ни посети.

ще разгледам. (отивам до вратата)

Вижте, Лесовичек ни дойде на гости и то не с празни ръце.

2. Донесе ни плик. Да видим какво има в него?

мистерия:

Падане от небето през зимата

И кръжи над земята

Лека мъх

бяло... (снежинки)

Точно така, браво, познахте гатанката.

3. Днес ще разгледаме по-отблизо снега и неговите свойства.

Лесовичек ни донесе още една кофа, вижте, има сняг в нея.

Докосни го с ръка и ми кажи какъв сняг? (отговори на децата)

Много добре.

4. Кажете ми, моля, какво можем да направим от сняг? (отговори на децата)

Можем да направим всичко от снега. Но!? Вижте, на едната тава има сух, ронлив сняг, а на другата – мокър. От какъв сняг е най-добре да извайваме? (отговори на децата)

Сега ще се опитам да оформя буца сух сняг. Оказва се? (отговори на децата)

След това извайваме от мокър сняг.

Заключение: невъзможно е да извайваме от сух, насипен сняг, имаме нужда от мокър, мокър сняг.

5. Сега ви предлагам да погледнете снега, който донесох рано сутринта. Какво му се случи? От какво се стопи? (отговори на децата)

Много добре. В нашата група е топло, горещо и от тази топлина снегът се стопи и се превърна във вода.

Заключение: снегът се влияе от високи температури.

6. Време е за почивка.

Физическо възпитание. Музика.

  • Ние сме снежинки, ние сме пухчета
  • Не сме против да се въртим
  • Ние сме снежинки - балиринки
  • Варосахме дърветата
  • Покриви, покрити с пух
  • Земята беше покрита с кадифе

И спасен от студа.

7. Време е да наблюдаваме какво може да се случи, ако сложим сняг в чинии с различна температура на водата. (в студена вода снегът се топи бавно, в гореща се топи бързо).

Заключение: Колкото по-гореща е водата, толкова по-бързо се топи снегът. Появява се ефектът от висока температура.

8. Вижте - kA, Лесовичек ни приготви още чинии със сняг и бои. Сега ще се опитаме да нарисуваме нашия сняг с вас. (експериментът се провежда).

Момчета, какво стана със снега? (отговори на децата).

9. Разглеждане на презентацията "Зимни явления в природата" . (сняг, снеговалеж, виелица, виелица, виелица)

10. Долната линия. Днес научихме, че снегът може да бъде сух и мокър. Може да извайвате от мокро, но не и от сухо. Когато се затопли, снегът се топи и се превръща във вода. Снегът се топи най-бързо в гореща вода и може да придобие различни цветове.

Дата на публикуване: 30.01.18г

Общинско автономно предучилищно заведение образователна институция"Синеглазка"

Общинско образувание град Ноябрск

NDO дейности по (OO " Когнитивно развитие") .. втората младша група

възпитател:

Василиева Галина Василиевна

Тема: "Пътуване до зимната гора"

Цел: познаване и назоваване на дивите животни, тяхното местообитание и това, в което се хранят зимен период... развитие на активността и любознателността на по-малките деца предучилищна възрастпо време на когнитивни дейности.

Затвърдете представите на децата за горските животни; да обогатят и активизират речника на децата по темата „Зима”.

Възпитавайте спретнатост; насърчават чувството за приятелство.

Предварителна работа: разглеждане на зимни илюстрации, игра със зърнени храни „Намери какво е скрито”, правене на гатанки; разглеждане на илюстрации на животни; четене на художествена литература на тема "Зима".

Оборудване: мултимедийна техника, презентация "В зимната гора", малки играчки "Горски животни", снежинка със задача, мокри кърпички, ленти синя хартия, чинии с гваш, писмо от Снежния човек.

Ход на урока

В групата са включени деца.

Възпитател: Момчета, гостите дойдоха при нас днес, нека им кажем здравей.

Деца: Поздрави.

Почукване на вратата.

Възпитател: О, какво е? почукай на вратата.

Възпитател: Деца, получихме писмо. (От кого, това писмо)

Възпитател: Точно така! Момчета, Снежният човек ни изпрати това писмо, той иска да играе с нас, скрил се в гората и няма търпение да го намерим. С игра на играта ......

„Снежният човек си отиде“ е стихотворение с движения.

Снежният човек изчезна в гората - (вдигнете ръце нагоре, изобразявайки дървета).

Той избяга нанякъде - (преструваме се, че бягаме).

Може би се е уплашил от вълка - (прегръщаме се, преструвайки се на страх).

Може би зайчето е било съборено от пътя - (показва уши).

И краката се давят в снежните преспи - (последователно вдигаме краката си високо).

Как можем да го спасим? Трябва да отидем в гората за него.

Възпитател: Ще търсим ли Снежния човек?

Възпитател: И за да ни е по-лесно да го търсим, Снежният човек ни остави снежинки-съвети (Учителят изважда снежинка от плика, привлича вниманието на децата).

Възпитател: Вижте, вълшебна снежинка, пише на него, за да влезем в зимната гора, ти и аз трябва да се превърнем в малки пухкави снежинки ... и ти и аз ще се озовем в зимната гора. Ще кажем вълшебни думи и ще полетим към зимната гора.

възпитател:

Обърни се около себе си

И се превърне в снежинка.

Летяха снежинки над нивите, над горите, над високи сгради... (Децата повтарят думите и изобразяват полета на снежинките, движещи се около групата).

Възпитател: Ето ни в гората (Пързалка зимна гора)

Възпитател: В коя гора попаднахме?

Деца: През зимата.

Възпитател: Защо мислите, че това е зимна гора?

Деца: Сезон на годината зима

Деца: Много сняг.

Деца: Всички дървета в снега

Възпитател: Какъв сняг?

Деца: Бяло, студено, пухкаво, меко.

В. - Вижте колко отпечатъци има в снега. чии са те?

Д. - (Вижте отпечатъците). Това са животински следи.

V. - Това означава, че не само дърветата живеят в гората. Но и животни (зверове). Да потърсим нашия снежен човек по стъпките.

В. - Момчета, кого мислите, че можем да срещнем в гората?

Възпитател: Вижте, още една снежинка. Снежният човек ни остави гатанки за горски животни. Ако ги познаете правилно, ще видите отговора на екрана (На децата се задават гатанки).

възпитател:

Дълго ухо, буца пух,

Сръчно скача, обича моркови.

Деца: Заек (Слайдшоу).

Възпитател: Юлия зайче какъв цвят, какво яде заекът.

Възпитател: Емил зайчето строи ли си къща?

Възпитател: „Птицата галопира по клоните, но не и птица. Червен, но не и лисица."

Деца: Катерица (Слайдшоу).

Как позна?

Какво яде катерицата?

Къде е домът на катерицата?

Какво й помага ловко да скача от клон на клон?

Запасва ли се за зимата? Какво е съхраняване? Кои са нейните малки?

Възпитател: Кому е студено през зимата

Върви ли ядосан, гладен?

Деца: Вълк (Слайдшоу).

Възпитател: Тя е по-хитра от всички животни,

Червено кожено палто върху нея.
Гъста опашканейната красота
Това е червенокоса...

Деца: Лисица (Слайдшоу).

Д. - Как я позна?

Г. - Червен, а върхът на опашката е бял.

Възпитател: Лисицата има къща, както се казва; какво яде лисицата

Възпитател: През лятото се разхожда в гората, през зимата почива в бърлога.

Деца: Мечка. (Плъзгайте мечешки бърлог).

Възпитател: Но мечката не се вижда. Защо?

Деца: Той спи в бърлога под снега. (Плъзнете мечката в бърлогата).

И какво яде, когато спи? (суче лапа) Какво обича да яде мечката? (мед, малини, риба, ...) Момчета, можете ли да вдигате шум близо до бърлогата? (...) Защо? (...) И когато спите, можете ли да вдигате шум? (...) Трябва да се грижите за всеки, който иска да спи. Оставете мечката да спи в бърлогата до пролетта, да набере сили, да се събуди силна и отпочинала.

Д. - Кой друг спи през зимата?

В. - Няма да ги будим, нека спят до пролетта, а ние ще отидем по-нататък.

Мислите ли, че е лесно за животните в гората през зимата? (не, защо? (студен, гладен, ...) Браво! Ти каза всичко правилно.

Възпитател: Какво, страхотни сте! Отгатнахте всички гатанки правилно, но снежният човек не е невидим никъде?

Възпитател: О, момчета, вижте, кой е ходил в гората и е оставил такива интересни следи?

Нашият снежен човек, вижте, той стои далече. (Слайд - Снежният човек стои в далечината).

Възпитател: Но как да стигнем до там, тъй като в гората има толкова много сняг? Да изтъпчем пътеката.

Вдигнете краката си по-високо, вървите през снежните преспи.

Топ-топ, топ-топ и снежната преса свърши.

(Децата имитират движение, докато вървят през дълбок сняг, приближаваме се до масите, на които има буркани с бяла боя и ивици синя хартия)

Възпитател: Момчета, нека начертаем път до нашия снежен човек.

Отговор на децата.

Възпитател: И нашите пръсти ще ни помогнат да начертаем пътя.

(Обясняване и показване на начина на рисуване с пръсти).

Възпитател: Вижте как ще рисуваме с вас. Ще сложа пръста си в буркан с боя и след това ще сложа отпечатък на пътя си и ще нарисувам още много, много отпечатъци. Когато завърша рисуването, избършете пръста си с влажна кърпа, за да поддържам ръцете си чисти.

Възпитател: Започнете да работите.

Децата вършат работа. (Помагам на тези, на които им е трудно)

Възпитател: Какви прекрасни песни имаме с вас. Нека подредим пътеките една до друга, за да направим дълъг път.

Възпитател: Вижте, момчета, така че стигнахме до Снежния човек. (Слайд - Снежен човек маха с ръка на децата).

Възпитател: Браво! момчета, днес играхте заедно, отгатнахте всички гатанки, намерихте снежния човек, успяхме! Ако направите нещо заедно и приятелски, тогава всичко ще се получи и ще се справите с всичко. Браво, пляскайте с ръце и един друг. (Децата пляскат с ръце) Много съм доволен от вас. Време е да се върнем при любимия си детска градинаказваме вълшебните думи:

Обърнаха се

И се превърна в деца

Отражение.

Къде отидохме с теб? Кого си виждал? Какво направи?

Кажете сбогом на нашите гости.

Цел: консолидиране на представите за характерните признаци на зимата, за състоянието на живата и неживата природа, разширяване на кръгозора на децата, стимулиране на познавателния интерес.

задачи:

  • Развийте комуникативни умения, диалогична реч.
  • Не наранявайте природата, формирайте основата за безопасността на собствения си живот.
  • Събудете положителни емоции у децата с помощта на художествени думи, музика, фолклор.

Педагогически технологии, използвани в хода на GCD

  • Технологии за личностно ориентирано взаимодействие между учител и деца:

Педагогическа подкрепа, оказване на оперативна помощ от учителя при решаване на проблемни ситуации;

Самоизразяване от дете на присъщите му качества и способности;

  • Здравоспасяващи технологии:

Променливост на позите;

Гимнастика с пръсти.

  • Проблемна технология за игри:

Проблемни въпроси като средство за мотивация, стимулиране, активиране умствена дейностбебе

- Дидактическа игра"Зверове".

Материал и оборудване: : илюстрации на зимни пейзажи, референтни схеми на зимни знаци, модели за обобщаване на външни знаци, условия за съществуване на заек, дидактическа игра "Животни", снежинки, обръч (подрязан със сърма), снежни топки, магнетофон, музикални композиции.

Ход на урока:

  1. Организиране на времето.

Учителят въвежда куклата Снежанка в групата (установяване на емоционален контакт).

Здравейте, слънцето е златно!

Здравейте, небето е синьо

Здравей, свободен бриз

Здравей, бял сняг!

Здравейте деца: момичета и момчета,

Здравейте, ще ви кажа и ще ви кажа една гатанка!

Настъпиха настинки.

Водата се превърна в лед.

Дългоухо зайче сиво

Той се превърна в бял заек.

Мечката спря да реве:

Една мечка изпадна в зимен сън.

Кой ще каже, кой знае кога ще се случи?

Д: (отговори на децата) (

Точно така, през зимата. Ето ме, Снегурочка, дойдох да ви посетя. И донесох сняг със себе си.

2. Психологически тренинг „Зима – зима”.

Сега ще споделя с вас частиците сняг (раздавам снежинки).

Да застанем в кръг и да се превърнем в снежинки. И ще кръжим, сякаш сме леки, пухкави, безтегловни (звучи аудиозапис „Сребърни снежинки“).

Момчета, чухте ли сега каква красива, вълшебна, прекрасна мелодия прозвуча, но как иначе можете да кажете за това? Каква е тя?

Д: (отговори на децата).
Учителят допълва: лека, зимна, радостна, пухкава, снежна.

Момчета, седнете по местата си. Какви радости ви носи зимата? Какво обичаш да правиш през зимата?

Д: (отговори на децата).

А сега ви каня в зимната гора. И този вълшебен облак ще ни помогне да бъдем там. Нека всички застанем заедно на нашия облак и да отидем в зимната гора и да ни помогнете да бъдем пренесени изчистване на горататази магическа пръчка. Хайде да летим! (учителят маха магическа пръчка, звуци на музика).

Ето ни в една горска поляна.

3. Беседа „Признаци на зимата в неживата и жива природа”.

Седнете на местата си. Момчета, кажете ми какво се случва през зимата в природата? Какво се промени? аз имам тези вълшебни снимкикой ще ви помогне (референтни снимки се появяват на статива).

Пада ли сняг през зимата? Какво виждаме на тази снимка? Какво се случва в природата? (вали сняг).

Реките са покрити с лед. Какво се случи с реката на тази снимка?

Слънцето грее, но не топли. Какво слънце имаме през зимата? Слънцето грее, но снегът не се топи, защо?

Дървета без листа. Има по-малко птици (учителят дава снежинки за верни отговори).

Какви добри хора сте! Знаеш толкова много за зимата. Сега сложете снежинките във вълшебната кутия и вижте какво ще се случи с тях. Едно, две, три - вижте, нашите снежинки се превърнаха в снежни топки (учителят сменя кутиите неусетно).

4. Играйте упражнение- играта "Снежни топки".

Да поиграем с вас на снежни топки на нашата поляна. Имам такъв зимен, снежен обръч, ще трябва да ударите обръча със снежна топка. И ще видя колко си умен и насочен, само момчетата не трябва да се натискат, ще внимаваме да не се ударим със снежна топка
(на музика децата хвърлят снежни топки в обръча, музиката свършва, снежните топки се събират в кутия).

5. Изготвяне на схема-модел "Признаци и местообитание на заек".

Да седнем по местата си. Познайте гатанката, кой се крие под дървото?

През лятото козината е сива, а през зимата е бяла

Носи страховит бункер ... .... (зайче).

(Учителят показва играчка - заек).

Сега нека ви разкажем за зайчето, а снимките ще ни помогнат.

Къде живее зайчето? И Матвей ще избере правилната картина и ще я покаже на децата.

Как изглежда зайче?

Какво яде?

Как се адаптира към зимата? (Децата отговарят на въпроси и поставят снимки на статива).

6. Дидактическа игра "Зверове".

Сега ще играем игра с вас. Какви горски животни познавате?

Д: (отговори на децата).

Вземете в ръцете си само животните от гората (трябва да изберете животните от гората и да ги заведете на поляната).

Проверка на изпълнената задача, намиране на допълнително животно, което не живее в гората. Консолидиране на понятията "диви животни", "домашни животни".

7. Резюме на урока.

Време е да се върнем, да станем на облака и ще ни транспортират до детската градина.

Днес посетихме зимната гора, припомнихме си какво се случва през зимата, поговорихме за зайчето и помогнахме на горските обитатели.

И е време Снежната девойка да си тръгне. На раздяла тя ни дава снежинки. За да не забравите зимата и да помните нейните знаци.


Темата "Зима-зима"

Цел: Разширете представите за характерните особености на зимната природа, отразявайте впечатленията, получени в речта и продуктивните дейности.

задачи:

Образователни:

    Да продължим да разширяваме и засилваме речника на децата по темата „Зима”.

    Продължете да се учите да образувате прилагателни от съществителни, да избирате думи за действие.

    Тренирайте да слушате и разбирате зададения въпрос.

    Формирайте умения за координация на речта с движението.

    Формирайте способността да рисувате снежинка по нетрадиционен метод (цветен пясък).

Разработване:

    Развийте се визуално-образно мисленеи въображение.

    Развийте доброволно внимание, способност да действате според устните инструкции на възрастен.

Образователни:

    Възпитавайте любов към природата.Да се ​​формират умения за сътрудничество, взаимно разбирателство, доброжелателност, самостоятелност, инициативност, отговорност.

    Създайте условия за стимулиране на творческото въображение, натрупване на положителен емоционален опит.

Методи и техники:

Глаголен: въпроси за търсене на проблеми; диалог, художествено слово – стихотворение.

визуално: разглеждане на мултимедийна презентация, дидактическа игра „Вдигнете ръкавица”.

Практичен: потапяне в игрова ситуация, практически действия ( творческа задачаза създаване на снежинки от цветен пясък), физическо възпитание, независима творческа дейност на децата, момент на изненада.

материали: мултимедия (картинки, изобразяващи зимата). Музика за фон. Многоцветни хартиени ръкавици. Вълшебна снежна топка. Подноси, цветен пясък, лист хартия със снежинка, залепена за всяко дете. Подарък на книга за зимата.

Работа с речник : Студено, снежно, мразовито.

Техника на изпълнение: боядисване с цветен пясък (нетрадиционен метод за рисуване), мокри кърпички.

Индивидуална работа: за консолидиране на способността за равномерно разпръскване на пясък върху лист хартия.

Предварителна работа: наблюдаване на сезонни промени в природата през зимата, говорене за характерните признаци на зимата, четене на стихотворения за зимата, гадаене зимни мистерии, разглеждане на зимни илюстрации, изучаване на физически упражнения, дихателни упражнения.

Оборудване и материали:

    Хартиен кръг със залепена снежинка според броя на децата.

    Тави, цветен пясък.

    Мултимедийно оборудване, изрязани снежинки за дихателни упражнения.

    „Снежна топка.

    Многоцветни хартиени ръкавици.

ООД се премести.

    Уводна част

Звучи аудиозаписът „На гости в приказката“. (слайд 1 "Приказна гора")

зима: Здравейте деца - момичета и момчета. Здравейте, ще ви кажа, поздравявам ви всички. Каня ви на приказка.

Зимата прави гатанка:

Имам доста неща за вършене:

Аз съм бял воал

Покривам цялата земя

Беля нивите, вкъщи

Казвам се ...... (зима).

зима:Аз съм Зимушка-зима!

Идвам всяка година

Нося много сняг

Нося много смях

Много страхотни начинания

Забавни игри за деца.

    Главна част.

зима: кажи миза зимата? Акозимата е студено, така че можем да кажем, че зимата...

деца: (студ).

зима: През зимата има много сняг. Така че можем да кажем, че зимата...

деца:(снежно).

зима: Ако през зимата има силни студове, тогава можем да кажем, че зимата ...

деца:(мразовито).

Дидактическа игра "Вземете ръкавица".

зима: Знам, че децата често губят ръкавиците си през зимата. Имате ръкавица на масата си. Помисли за това. Можем ли да помогнем да намерим приятел за нашата ръкавица? Тя лежи в тавата. Намерете втората ръкавица.

зима: Какъв цвят е твоята ръкавица?

деца : жълто, червено...

зима: Модел, от кои геометрични фигури?

деца: Кръг, квадрат, триъгълник...

зима: Браво, момчета, намерих ръкавицата на приятел!

Fizminutka

зима: Момчета, нека играем с мен.

Станете в кръг заедно, трябва да играем.

Сутрин е мразовито на двора

Можете да замразите носа си (триете носа си)

Шапка, яке и ботуши (имитират движенията при обличане)

Краката ни няма да замръзнат.

Да скачаме и да скачаме (скочи)

Загрейте краката ни (2 пъти).

Забавлявахме се с теб.

зима:

Имам вълшебна снежна топка в ръцете си. Почувствайте го и запомнете. Слушайте какво ви шепне.

Деца: Скърца.

зима:

Вие, търкаляйте снега в кръг.

Кажете си един на друг.

отколкото понякога на улицата

прави през зимата.

Вълшебната снежна топка ви прошепна своята история и сега ни разкажете за неякакво можеш да правиш навън през зимата?(пързаляне с шейни, правене на снежен човек, каране на ски, игра на снежни топки, кънки, рисуване в снега, ходене, хранене на птиците, валяне в снега)

Детето чете стихотворение:

Играем смело на снежни топки

О, каква сделка!

Обичаме всичко в мразовит ден

Не ни мързи да играем снежни топки.

зимата : Нашата вълшебна топка вече знае как се забавлявате навън през зимата

зимата : (слайд номер 2 "Падащи снежинки", звучи зимната мелодия)

Те летят направо от небето към нас

Леки пухчета.

Сребро и блясък

Бели снежинки.

Зима: Повторете движенията след мен. Движение към музика.

зима: И сега ще те превърна в студен бриз, а ти ще ми помогнеш да духам снежинките. Вземете моите вълшебни снежинки(децата вземат снежинки) и духай върху тях (деца духат върху снежинки) (аудиозапис на вятъра).

зима: За да не се стопят нашите снежинки, сложете ги върху снежна преса.

зима: Момчета, вижте колко дървета има в моята приказка. И всички са красиви и умни. Само една елха стана тъжна. Защо мислите, че коледната елха е тъжна?

деца: на него няма играчки.

зима: И за да го развеселиш, трябва да го украсиш. Нека зарадваме дървото.

зима: Приготвила съм ви магически кръг и вълшебен цветен пясък върху подноси. Не докосвайте магическия кръг с ръце. Вземете вълшебния пясък в ръцете си. Какъв цвят е пясъкът?

деца: син.

ПОКАЗВАНЕ НА ТРЕНЕРА С ВСЯКО ДЕЙСТВИЕ.

Вземете малко пясък в ръката си и го поръсете върху хартията. Сега се отърсиизлишен пясък.Виж какво имаш?

деца:снежинка

зима: Какъв цвят е снежинката?

деца:син.

зима: Да облечем нашата коледна елха. Колко умна, красива, весела е станала(светват светлините на коледната елха ). (Слайд номер 3) Коледната елха хареса начина, по който я обличахме и светна със светлини.

Резултат:

зима: Пляскане, тропане (Слайд номер 4)

Обърни се около себе си

намери се в детската градина!

Значи отново сте в детската градина!

Време е да се сбогуваме.Давам ви книги за зимата... Сбогом момчета, до скоро! (Музика „На гости на приказка“).