Резюме на урока за развитие на лексикални и граматически умения "насекоми". Резюме на GCD за развитието на граматическата структура на речта в старшата група на предучилищните образователни институции

насекоми.

Цел: обогатяване на представите на децата за природата, за разнообразието на света на насекомите, подобряване на граматичната структура на речта.

Корекционно - обучение:

    попълнете, изяснете и активирайте детския речник от лексикална тема"Насекоми";

    продължете да учите да образувате съществителни в умалителна форма;

    продължете да учите да съгласувате моите местоимения, моето със съществително в род;

    продължете да се учите да образувате съществителни в родителен падеж;

    продължете да се учите да образувате прилагателно от съществително;

    за укрепване на способността за промяна на броя на съществителните;

    засилване на способността да се отговаря на въпроси с общи изречения;

    затвърдете правилната употреба на предлози за, под.

Корекция и развитие:

    развиват общи и артикулационни двигателни умения;

    развиват зрително и слухово внимание и мислене;

    развиват въображението.

Поправително - възпитателно:

    насърчаване на приятелски отношения;

    развиват способността за взаимодействие помежду си;

    насърчаване на желание за оказване на необходимата помощ;

    насърчаване на добронамереност, отзивчивост, интерес към положителни действия и дела.

Децата влизат в офиса, поздравяват гостите, преминават към столовете.

Деца, кое време на годината е? (пролет)

Какви промени са настъпили в природата? (снегът се стопи, тревата става зелена, слънцето загрява, появяват се пъпки, листа по дърветата)

И дори през пролетта пеперудите започват да летят, буболечките пълзят, скакалците се появяват земни пчели. Ще ги назовем всички с една дума ... (насекоми).

Нека да ги разгледаме и да ги назовем. (именувано със снимки).

Нека ни помогнат да правим артикулационна гимнастика.

    Caterpillar (бузите се надуват, изпускат се).

Гъсеницата е дори малка

Листата са най-добрата храна!

Тя изяде много листа

И, разбира се, напълняла!

    Муха (усмивка - тръба).

Лети - лети цокотуха,

Позлатен корем

Муха седна на цвете,

Ще почисти хоботчето!

    Пеперуда (люлка).

Пеперудата е красота!

Танцувайки над поляната

Размахвайки криле!

    Bumblebee (вкусно сладко).

Ако пчела седна на цвете,

Значи той яде нектар там!

И тогава той каза на всички:

Нектарът беше много вкусен!

    Бръмбар (бррр устни).

Той лети с пълна скорост

И моторът му бръмчи!

Звучи музика, долетя пеперуда, приближава се до децата-

Б: Здравейте деца! Отлетях при теб за помощ! Преди това с приятелите ми насекоми живеехме заедно на поляна, но изведнъж духна много силен вятър и сега не мога да намеря приятелите си! Ще ми помогнеш ли? (Да!)

Л: Води ни пеперуда на поляната!

Аз изостанах приятели о-о-о Палми до бузите, поклащат глави

Късно и много уморен а-а-а

Топ-топ-топ хукна към поляната по-скоро Тичане на място

Но не настигнах приятелите си

Е, слънцето вече е залязло отвъд гората ооооооооо Седни

Стана страшно и много тъмно а-а-а

Хубаво е, че приятелите ще помогнат Хванете се за ръце, размахвайте ръцете си

нагоре надолу

И всички ще бъдат върнати вкъщи!

Л: Деца, каква празна поляна! Нуждаете се от помощ за намиране на приятели на пеперуди! Вижте какво е? (пликове). Нека да разгледаме. Тук пише нещо.

1 плик:

Той влачи сламка

Към малката къщичка

Той е по-силен от всички бъгове

Нашият трудолюбив... мравка!

Нека да разгледаме мравката.

Чия е тази глава? Чии рога? Чий торс? Чии крака? Чии очи?

Л: Деца, в плика има още нещо. Кой е това? (Мравки) Да ги поставим на поляна. Кого сложихме на поляната? (Муравьов).

Да видим какво има във втория плик?

Бръмча силно, докато летя

Лечебно събиране на мед.

Полезни и сладки за всички

Проблемна ... пчела.

Деца, нека я наречем нежно пчела.

Пчелата има крило, а пчелата има крило,

Пчелата има очи, пчелата има очи,

Пчелата има крака, а пчелата има крака,

Пчелата има глава, а пчелата има глава.

Браво, да върнем пчелите на поляната.

Трети плик:

На маргаритка на портата

Хеликоптерът е кацнал -

Златни очи

Кой е това? ... водно конче.

Да си поиграем с водното конче:

На сутринта водното конче се събуди. Те седнаха, търкайки очи

Тя се протегна и се усмихна. Станете, протегнете се

Веднъж - с роса си изми лицето. "Измиват се"

Две - грациозно обградени. Въртете се, размахвайте криле

Три - наведени и приклекнати Наведени и приклекнати

Четири - летяха! "Летяхме"

Да върнем водното конче на нашите приятели на поляната.

Четвърти плик:

Каква е тази странна картина?

Ето пухкаво стръкче трева.

Плавно пълзи по чаршафа,

Дъвче, дъвче, дъвче всичко.

Не буболечка, не птица

Това е .... гъсеница!

Деца, има и охлюв с гъсеница! Мислите ли, че охлювът е насекомо? Не, деца, това не е насекомо. Следващия път ще ти кажа коя е тя. Нека сравним охлюв и гъсеница.

Охлювът има рога, но гъсеницата няма рога.

Охлювът има къща, а гъсеницата няма къща.

Гъсеницата има крака, но охлювът няма крака.

Е, нека засега оставим охлюва настрана, а гъсеницата да оставим на поляната.

Е, последният плик.

Черупка до черна точка

Кацна на удар.

Какво е маскировка

Знае ... калинката!

Вижте, вече има много насекоми на поляната, да видим къде можете да засадите калинка.

На лист, на цвете, под храст, на дърво и т.н.

И така, ние върнахме нашите насекоми на поляната, пеперуди, а къде са вашите приятели - пеперуди? (Изважда плика)

Да ги сложим и на поляна!

Деца, страхотни сте! Помогнете на пеперудата! Сега да се превърнем и в насекоми! (Раздайте маски; децата играят насекоми на музика).

Б: Благодаря ви деца за помощта! Сега пак ще е весело на нашата поляна!

Л: Деца, време е да се върнете при приятелите си - момчета! Кажете сбогом на гостите си!

Горбанева Светлана Валериевна ,

учител-логопед от най-висока категория,

МДОУ ДСКВ № 22 от Йейск, МО Ейски район

ТЕМА: "Нашият дом"

Корекционни образователни цели:

Обогатяване на речника по темата „Нашият дом”. Изясняване и разширяване на представите за предназначението, материалите, от които са построени къщите. Подобряване на граматическата структура на речта (образуване на относителни прилагателни със значение на корелация с различни материали; използване на сродни думи).

Цели за корекция и развитие:

Развитие на съгласувана реч, внимание, мислене; способността за сравняване на обекти, подчертаване на отличителните черти.

Корекционни и образователни цели:

Формиране на умения за сътрудничество, взаимодействие.

Оборудване:

Играта "Кой къде живее?"

Ход на урока:

1. Организационен момент.

Дидактическа игра"Кой къде живее?".

Момчета, нека си спомним с вас кой къде живее?

Къде живее лисицата? (Лисицата живее в дупка)

(вълк, заек, катерица, таралеж, мечка, прасе, крава, куче, овца, кон, лястовица, скорец и др.)

2. - Къде живее човекът? (В къщата)

Как можете да кажете за малка къща? (къща)

Голяма къща? (къща)

Страхотен човек, който живее в къщата? (брауни)

Човекът, който обича да харчи свободно времевкъщи? (домакин)

Как наричаме нещата, които правим у дома? (У дома)

Как се казва жена, която не работи, но води домакинство? (домакиня)

Къща, къща, къща, брауни, дом, престой вкъщи, домакиня - това е семейство от думи, думи-роднини.

Игра с топка „Какви са свързаните думи с думата КЪЩА“.

3. - В какво друго жилище може да живее човек? (в замък, в дворец, в хижа, в хижа, в кула, в крепост, в палатка)

Кой строи къщите? (строители)

С какви професии се занимават хората в изграждането на къща? (зидар, мазач, бояджия, покривник, паркет, стъклар, бетонов работник, заварчик, водопроводчик, електротехник, дърводелец)

4. Дидактическа игра "Кой какво прави?" (логопед показва снимки, изобразяващи хора от различни строителни професии, а децата наричат ​​думи за действие)

Какво прави зидар? (Зидар строи, издига стени) и др.

Какви други сгради строят строителите? (библиотеки, училища, детски градини)

5. Физически минути

Да поиграем на строителна площадка за играчки.

Получихме подаръци: Децата изобразяват как се разпространяват

Тухли, пръти и арки. артикули извън кутията.

Взимаме от кутията,

Изграждаме красива къща.

Строи се бързо, строи бързо, деца клякат

Без циментов разтвор. постепенно изправяне,

Къщата става все по-висока и по-висока и тогава те се изправят на пръсти.

Има корниз, тръба и покрив.

6. - Момчета, как се казва жилището на Баба Яга?

Баба Яга е уморена да живее в колибата си на пилешки бутчета. Тя седна в ступа и отлетя в града, за да види в какви къщи живеят хората.

В града има много различни къщи: едноетажни и многоетажни. Сравнете едноетажна сграда и многоетажна сграда. Намерете разликите. (сравнение на къщи)

Какви други къщи е видяла Баба Яга? (на децата се раздават снимки на къщи с различен брой етажи)

Пребройте колко етажа има в къщата, кажете ми коя къща?

(Тази къща има 5 етажа. Има 5 етажа.)

7. - Баба Яга хареса тези къщи и реши да построи Яга за себе си нова къща, и от това, което той не знае.

Кажете на момчетата от какво можете да построите къща? (тухла, бетон, камък, дърво, глина, хартия, клонки, пластмаса, метал, слама)

Къща от хартия, къща от слама, къща от тухли. Колко силна ще бъде къщата според вас? Защо мислиш така?

8. Дидактическа игра "Назови каква къща?"

Тухлена къща (коя къща?) Е тухлена къща.

бетон - пластмаса - хартия -

от камък - от метал - от лед -

глина - стъкло - дърво -

9. - Баба Яга отлетя в гората и започна да разказва на Лешем какво е видяла.

Дали е казала правилно, ако не, тогава го поправете.

Строи (тухлена) къща близо до училището.

Оля живее в (бетонна) къща.

В края на гората стои къщата на (дървото) на горския.

Мама направи къщичка за куклата (хартия).

В (стъклената) къща живеят цветни риби.

Прасчо Наф-Наф построи (тухлена) къща.

Снежната кралицаживее в (ледения) дворец.

Куклата Барби (пластмаса) има къщичка.

Баба Яга (дървото) има колиба.

Логопедичен синопсис фронтална окупация

върху образуването на лексикални и граматически категории.

„Посещение на Лесовичк“.

Подготвителна група.

Учител логопед:

Храмова Раушания Жаудатовна

Цел: Подобряване на лексикалната и граматическата структура на речта.

задачи:

Корекционно образователно:

    Да се ​​активира и обогатява детския речник на лексикална тема „Златна есен”.

    Да формира и разшири семантичното поле на думата „гора“ при децата.

    Засилване на способността за избор на думи-знаци и думи-действия.

    Укрепете способността да отговаряте на въпроси с пълно общо изречение.

Корекция и развитие:

    Разработете общ и фини двигателни умения.

Поправително и възпитателно:

    Разширете представите на децата за света около тях и възпитавайте уважително отношение към природата.

Оборудване: лаптоп, проектор, екран, презентация по темата, есенни листа, изрязани от хартия, заготовки за картината, изработени от плат.

ПРОЦЕС НА УРОКА.

    Организиране на времето.

Логопед: Здравейте момчета! Кажете ми кое време на годината е?

- Есента.

Логопед: Назовете есенните месеци.

- (отговори на децата).

Логопед: Как се казва есенно времекоето идва в началото на октомври?

- Златна есен.

    Упражнения за развитие на лексикалната и граматическата страна на речта.

1. Обявяване на темата. Подбор на сродни думи.

Логопед: Момчета, искам да ви запозная с моя стар приятел Лесовичк. Той живее в гората. Той много обича гората и я пази. Кои са свързаните думи с думата "гора" знаете? Наречете гората с любов(гора) ... Кой се грижи за гората?(лесовъд) ... Кой отглежда гората?(лесовъд). Как се казват плодовете, които са расли в гората?(гора). Как се наричат ​​малките дървета, които растат под големи дървета?(подраст). Как се казва малка гора между две големи гори?(копче). Нека скрием думите в дланите си (разделете думите на срички и пляскайте).

Много добре! Колко думи запомнихме. Лесовичок ни изпрати имейл. Нека го гледаме заедно! (На слайда на презентацията има тъжен Лесовичок и черно-бяла картина „Златна есен“ от II Левитан). Момчета, това е картина на известния руски художник Исак Илич Левитан. Нарича се "Златна есен". Но нещо не е наред с нея, нали? Лесовичката гора също ли загуби всичките си цветове? Предлагам ви да отидете в гората и да оправите нещата.

2. Игра "Какъв лист?"

Логопед: И по пътя към гората да съберем падналите листа. Посочете какво листо е и какъв цвят е. (Логопедът вдига листа от пода, децата ги викат). Това е лист от бреза, какво е това?

- (Това е лист от бреза, той е жълт.)

Логопед: Това е лист от офика, какво е това?

- (Това е лист от офика, червено е)

Логопед: Това е лист от кестен, какво е това?

- (кестен е, оранжев е)

Логопед: Това е дъбов лист, какво е това?

- (Това Дъбово листо, той е кафяв)

Логопед: Това е лист от трепетлика, какво е това?

- (Това е лист от трепетлика, той е златен).

Логопед: Това е кленов лист, какво е това?

- (то кленов лист, той е бордо).

(Логопед дава на всяко дете лист хартия).

3. Упражнение за очите.

Логопед: Вятърът задуха, вдигна чаршафа и го завъртя (гимнастика за очите).

4. Игра „Назови знак”.

Логопед: Всички листа са толкова различни по цвят. Какво оставя?

- (пъстър, многоцветен, ярък).

Логопед: Какъв есенен вятър?

- (накъсано, пронизващо, студено, северно, бодливо)

Логопед: Какви са есенните облаци?

- (сив, тежък, дъждовен).

Логопед: Какво е есенното слънце?

- (студен, тъп, бледо)

Логопед: Какъв есенен дъжд?

- (добре, дъждовно, продължително)

Логопед: Какво е времето?

- (Променяемо).

5. Игра „Назови действието“.

Логопед: Какво прави вятърът?

- (Вятърът откъсва листата от дърветата, духа).

Логопед: Какво правят листата?

- (пожълтяват, отпадат).

Логопед: Какво прави дъждът?

- (ръми, лее, отива)

6. Игра "Знаци на златна есен"

Логопед: Момчета, назовете признаците на златна есен.

- Духа северен вятър.

Листата по дърветата пожълтяват, почервеняват, окапват.

Листата покриват земята с цветен килим.

Мигриращите птици отлитат в по-топлите райони.

Животните се подготвят за зимата, сменят си кожухите.

Хората прибират реколтата.

    Развитие на фини и общи двигателни умения.

1. Пръстова гимнастика.

Едно две три четири пет,

Ще събираме листата:

листа от бреза, листа от офика,

листа от топола, листа от трепетлика,

Ще съберем дъбовите листа.

Нека занесем есенния букет на мама.

2. Физическа минута.

Сега, момчета, ставайте!

Те бързо вдигнаха ръце,

Настрани, напред, назад,

Обърна се надясно, наляво!

Седнаха тихо - отново на работа.

    Изготвяне на предложения и записване на графична схема на предложението.

(На слайда е картината на И. И. Левитан "Златна есен" в черно-бяла версия). Логопед: Момчета, нека създадем наша собствена картина, изобразяваме златна есен (Логопедът излага панели и части от картината). Части от картината лежат пред вас. (На масата са корони на дървета, изрязани от плат, облак, слънце, трева). Изберете произволен артикул, прикрепете го към нашата снимка и обяснете защо сте решили да го прикачите.

- Ще прикрепя слънцето, защото през златна есен времето е променливо, а слънцето грее често.

Ще прикрепя зелената и жълтата трева, защото през златната есен тревата на места е жълта, а на някои все още зелена.

Ще прикрепя жълтите и червените дървета, защото златните есенни дръвчета облякоха многоцветен тоалет.

Ще прикрепя сивите облаци, защото през есента сиви облаци плуват по небето.

Логопед: Вижте момчета! Картината на художника също придоби ярки и наситени цветове! (На слайда е картината на II Левитан „Златна есен“). Какво има върху него? (Златна есен). Кой е нарисувал тази картина? (Левитан). Лесовичок беше възхитен, гората му стана ярка, цветна. За да не изтъпява гората, да не умира, тя трябва да бъде защитена, защитена от отломки, от болести, от пожари. Гората трябва да се отглежда и да се грижи за нея. Тогава той ще ни радва по всяко време на годината. И е време ти и аз да се върнем детска градина.

    В крайна сметка. Момчета, какво ви хареса най-много в нашето пътуване?

Какво не ти хареса?

(Отговори на деца)

Логопедите, работещи с деца в предучилищна възраст, имат проблем как да предадат "сухо" учебен материалпред детето, така че то да го възприе, получи и затвърди определени способности, умения, знания. Искам обучението да е интересно, без стрес за децата.

Разбира се, играта идва на помощ, важна и задължителен изгледдейности в детство... Играта се превръща в средство за постигане на поставените учебни цели.

Един от вариантите на игрови образователни ситуации, които използвам в моите часове, може да се основава на използването на кукли, изобразяващи герои от литературни произведения, които са добре познати на децата. Героите на любимите им приказки, истории, анимационни филми (Знайно, Буратино, Червената шапчица, пощальонът Печкин, Айболит и др.) се възприемат от децата много емоционално.

Герои от приказките могат да се използват успешно логопедични часовеактивиране с тяхна помощ когнитивна дейностпредучилищна възраст и решаване на дидактически задачи на програмното съдържание.

Куклите от приказките не са просто сладки играчки, които забавляват децата, а герои със собствен характер и настроение, собствено поведение, произтичащи от сюжета на приказката. Децата в предучилищна възраст се интересуват от факта, че в различни ситуациипроявяват се типичните черти на характера на тези герои.

В представения урок Буратино прави грешки през цялото време, защото не е ходил на училище, а има нужда от знанията и помощта на децата. Такива моменти са добри, защото децата започват да го учат – обясняват, разказват му това, което сами вече знаят, т.е. от трениращи се трансформират в обучители, поради което се активира умствената им дейност.

Резюме на урока за формиране на лексикални и граматически средства на езика в старшата логопедична група:

"Разграничаване на предлозите" B "и" HA "

Цел: да се разграничат предлозите "B" и "ON", да се формира способност за правилно използване на предлозно-случайни конструкции в речта, да се развият фини двигателни умения, внимание и словесно-логическо мислене.

Оборудване: Писмо на Пинокио ​​с картинки; кукла Буратино; чанта с картини, изобразяващи приказни герои; плетени зеленчуци и плодове, кошница и таралеж.

Ход на урока:

1. Организационен момент.

Момчета, днес намерих странно писмо в пощенската кутия на детската градина. Вижте го, не разбирам нещо, от кого може да е? Ти не знаеш? Или може би се досещате? (Върху плика е изобразен Пинокио). Изобразете весел Пинокио, а сега и тъжен.

2. „Странно писмо”.

Да видим какво има вътре в този плик? (Тя разпечатва и изважда писмото и снимките). Вижте, тук има не само писмо, но и няколко снимки. Сега ще прочетем какво пише тук.

„Здравейте, момчета, вашият стар приятел Пинокио ​​ви пише. Липсваш ми много. Затова реших да ви напиша писмо. Както вероятно знаете, аз живея НА приказна земя, В къщата на татко Карло. Исках да отида в училище, но вместо в училище се озовах в куклен театър."

Нищо не разбирам, момчета. Според мен Буратино направи много грешки и обърка всичко. Забелязали ли сте грешките му? Нека да четем и да ги поправим.

„Наскоро имах рожден ден, на който поканих много животни от различни приказки. Първо долетя мечка ... със самолет, после заек ... с хеликоптер, вълк дойде ... мотоциклет, лисица ... кола, катерица ... парен локомотив и дори мишка дойде ... кораб. Имаше много други зверове. Всички ми донесоха различни подаръци: торта с плюшено мече ... тава, сладолед зайче ... чаши, вълчи плодове ... плато, сок от лисица ... бутилка. Забавлявахме се дълго, свирихме, пеехме, танцувахме: катерицата свиреше ... цигулката, вълкът ... китарата, зайчето ... лулата, мишката пее ... микрофона и лисицата танцува ... килима.

Много се забавлявахме, жалко, че не беше на рождения ми ден. Може би ще дойдеш при мен през лятото на гости? Сбогом, бъдете здрави. Сбогом, твоето Пинокио."

Да, момчета, ако не бяха снимките, едва ли ни беше ясно какво иска да ни напише Буратино. Защо едва разбрахме написаното от Буратино? (Той пропусна или замени малки думи.) Добре поправихте грешките на Буратино, но сега да си припомним: когато един обект лежи на повърхността на друг обект, коя малка дума се появява? (НА). И ако един обект е вътре в друг обект, коя малка дума се появява? (V).

3. Развитие на фината моторика.

Живеехме в апартамент четиридесет и четири
Четиридесет и четири весели шкури.
Искаха да спят, оправят леглата
Четиридесет и четири весели шкури:

Сега ще ви покажа снимки, а вие кажете къде ще спят чижевите и не забравяйте да използвате правилно малките думи и да огънете пръстите си).

Кожа (на) леглото,
Чиж (на) дивана,
Кожа (в) кошница,
Чиж (на) пейка,
Кожа (в) кутия,
Кожа (в) тиган,
Кожа (на) стол,
Кожа (в) тенджера,
Чиж (на) пода
И сискин (в) кофа.

4. Играта "Криеница".

Момчета, ето и самият Буратино дойде да ни посети и донесе красива чанта. Да видим какво има вътре в торбичката. Ето снимки, изобразяващи приказни герои. Намерете малките думи в тези снимки.

Децата произнасят изречения: Пинокио ​​държи (в) ръката си златен ключ. Спящата красавица лежи (НА) леглото. И т.н.

5. Физическо възпитание.

Логопедът натиска копче на гърдите на играчката Буратино и казва фразата: „И аз имам златен ключ!“. Деца с Пинокио
изпълнете упражнението.

Пинокио ​​се протегна
Наведен веднъж, наведен два пъти,
Той разпери ръце встрани.
Явно ключът не е намерен.
За да ни вземем ключа
Трябва да се изправите на пръсти.

6. Игра "Жътва".

Подредени са плетени зеленчуци и плодове, показани са ТАРАРАЖ и КОШНИЦА.

Момчета, Пинокио ​​ви моли да изпълните една задача. Бъди внимателен!

Никита, вземи зеленчука, който расте НА земята и го сложи в кошницата.
Маша, вземи плода, който расте НА дървото и го сложи в кошницата.
Лена, вземи зеленчук, който расте в земята, и го сложи ВЪРХУ гърба на таралежа.
Даша, вземи плода, който расте ВЪРХУ дървото, и го сложи ВЪРХУ гърба на таралежа. И т.н.

7. Игра „Объркване“.

Момчета, Буратино се научи от нас да използва правилно малките думи. Дори написа няколко изречения. Хайде да четем. Стойка за цветя (ON) ваза.

Рибите плуват (ВКЛ.) в аквариума.
Поставете сладкото (ON) в буркана.
Мечката спи (ON) в бърлога.
Сокът се изсипва (ON) в чаша.
Маша сяда (IN) на стол.
Цветето стои (IN) на перваза на прозореца.

Децата коригират грешките.

8. Резултат от логопедичен урок.

Момчета, какви малки думи се научихме да използваме правилно днес? Чии грешки поправихме днес? Защо Пинокио ​​прави много грешки?

Петришина Елена Виленовна,
учител логопед,
МБДОУ детска градина комбиниран тип номер 39,
Апшеронск, Краснодарска територия

Да станем шофьори. Вдигни волана, да тръгваме! А сега ми покажи самолет, лодка с гребла, мотоциклет, парен локомотив.

Знаете ли как възрастните полагат изпити, за да карат кола? Има специални автошколи, в които учат да шофират и издават книжка. Но за да получите права, трябва да отговорите на въпросите. Хайде и ще се опиташ да издържиш шофьорските изпити. Отиваме в училището на Щастливия светофар. Той вече ни среща и е подготвил задачите си.

Хайде да изиграем една игра с теб, аз ще започна, а ти ще завършиш стихотворението

Думата е скрита някъде.
Думата се скри и чака.
„Нека момчетата ме намерят
Е, кой ще ме намери?"
Къщата на релсите е точно там
Той ще разбие всички след пет минути.
Сядаш и не се прозяваш -
Тръгване ... (трамвай)

Няма да мине без бензин
Няма автобус, няма ... (кола)

Той кара на две колела,
Не се плъзга по склоновете,
И в резервоара няма бензин -
Това е моят ... (велосипед)

Бяга бързо на вятъра
Без гребла и мотор ... (платноходка)

Наричам го самосвал,
Зарязвам се ... (зареждане)

Нахрани ме с бензин
Дайте каучук на копитата си
И тогава, вдигайки праха,
Бяга .... (кола)

Залепен за задната гума
Мечката се вози ... (кола)

Целият свят е прочел
Новините във вестниците
Какви Белка и Стрелка
Летяхме в ... (ракети)

Без ускорение се издига нагоре,
Прилича на водно конче.
Взема полет
Роторно крило ... (хеликоптер)

В тази къща цари тишина
Много прозорци, една врата.
Къщата лети в небето.
Цялата държава е зад прозореца.
Къщата полетя.
Значи това е ... (самолет)

Покрай горичката, покрай двора,
Кара без дим, бърза без пара
Сестра на парен локомотив...
Коя е тя? ... (влак)

Шофьорът карал до магазина
Много метли и кошници.
Колко хубаво беше на Зина
Седнете с него в ... (кокпита)

На хоризонта няма облаци
Но в небето се отвори чадър.
За няколко минути,
Надолу ... (парашут)

Игра "Един - много". Логопедът поставя снимка на дъската, например самолет. "Какво е? - Самолет. - Да, самолет е. Един самолет. И на летището има много... самолети." (Имам една кола, а в гаража има много ... коли, автобуси, трамваи, тролейбуси, влакове, параходи ...)

На масата е макет на част от улица (град). Логопедът демонстрира редица действия с кола играчка, децата обсъждат тези действия: „Колата напусна гаража, кара се нагоре в планината, кара около къщата, кара около къщата, избяга от планината, кара надолу по улицата и караше нататък. Качих се до моста, влязох в гаража, прекосих моста, пресякох кръстовището." След това децата се насърчават да извършват действия.

Ние сами ще построим самолета, удряне с юмрук в юмрук
Да полетим над горите стартирайте двигателя
Да полетим над горите летя
И после обратно при мама. застанете на едно коляно

Игра "Работилницата на Самоделкин". Всяко дете има снимка на кола, на която липсва някаква част (без колело, без врата, без каросерия, без кабина, без капак...).

И какви професии знаете, че се намират различни видоветранспорт?

Работа на трактор - тракторист

Машинист

Със самолет - пилот

С кола - шофьор

На кораба - капитанът

Потеглил - карал нагоре

Преместен - Изнесен

Отляво - пристигна

Отлетя - пристигна

Плувал - плувал

Излетя - кацна

„На улицата на нашата кола, кола. Малки коли, големи коли. Всяка кола има нещо за правене и грижа. Сутрин колите отиват на работа." Изложена е цистерна за мляко. „За какво е тази кола? Как се нарича? - Цистерна за мляко. - Да, името му се състои от две думи: "мляко" и "да носи". По същия начин работете със специални превозни средства: камион за гориво, камион за зърно, камион за дървесина, самосвал, снегочистачка, камион за брашно, превозвач на риба ... „Всичко това са специални превозни средства. Те помагат на човек добре."

Весел светофар ви дава всички права, всички сте страхотни, справихте се с всички задачи.

♦ Три очи - Три заповеди,

Ако червената светлина свети - той казва на всички да стоят,

Ако жълто се пригответе

И зелената лампичка свети - кара през казва