Подборка от игри и упражнения на тема „Ястия. Обобщение на урока по кандидатстване за средната група „украсете красиво чайника“ Урок по прилагането на ястия в по -старата група

Резюме на директни образователни дейности

Приложение „Чаша и чинийка за любимата ви майка“

(старша група ZPR)

Педагог:

Дмитриева И.В.

Братск 2016 г.

Цел:Развивайте въображаемо и пространствено мислене, координация око-ръка, въображение и креативност.

Задачи:

    Укрепване на знанията на децата за ястията.

    Упражнявайте децата в внимателно залепване на готови форми върху цветна основа.

    Научете децата да режат по прави и диагонални линии. Продължете да научавате как да отрежете и залепите чаша и чинийка (отрязвайки 2 ъгъла чрез закръгляване). Украсете чинийката и чашата с шарки ( готови формиизрязано от учителя).

    Да се ​​формира постоянен интерес към изкуството.

    Разграничавайте геометричните фигури, знайте техните имена (кръг, квадрат, триъгълник).

Предварителна работа:

Парцел ролева игра„Приветстваме гости.“ Разглеждане на дидактични картини "Ястия", "Изрязване на картини".

Четене измислица: "Маша е объркана", "Три мечки", "Федорино скръб".

Оборудване и материали: цветна хартия, лепило, четки за лепило, салфетки, кърпа, ножици, фломастери.

УДАР БОГ:

1. Децата влизат в залата. Звучи спокойна тиха музика. На изложбената маса в залата има различни сервизи за чай.

Момчета, днес искам да ви поканя в нашия музей. Искаш ли да дойдеш с мен? Има различни музеи.Ти и аз дойдохме в музея, където са представени сервизи за чай от различни векове.

Има сервизи за чай, кафе и десерти. Произвеждат се в Англия, Китай, Русия. Има и комплекти за 2,4,6,8,10,12 лица. И те са направени от порцелан, метал, глина.

2. Играта "Залепете счупените съдове" на фланелеграфа.

(разделяме децата на подгрупи).

Децата от една подгрупа получават пликове със снимки на чинийка и чаша, нарязани на 4 части. Децата от другата подгрупа получават плик с 6 парчета снимки.

Някои от съдовете бяха счупени. Съберете счупените съдове и им кажете какво сте залепили. Не забравяйте да кажете какъв цвят са вашите ястия. (Залепих зелената чаша заедно).

3. Физика: „Ястия“

Ето един голям стъклен чайник.

Много важно
като шеф.

(подпухнали коремчета: едната ръка на колана, другата огъната - "нос")

Ето ги порцелановите чаши
много крехки бедни неща.

(седнете, с една ръка на колана)

Ето ги порцелановите чинии
просто почукайте - ще се счупят.

(въртят се, нарисуват кръг с ръце)

Ето ги сребърните лъжици
главата на тънък крак

(затворете ръце над главата си)

Ето пластмасова тава
той ни донесе чиниите.

4. Предлагаме мнемонична таблица.

5. D / i: „Сложете храната в чиниите“

Вижте какви продукти имаме: зелени краставици, червени ябълки, жълти круши, сини сливи. Трябва да подредите тези храни в чинии със същия цвят.

Практическа част:

Разделени сме на 3 подгрупи.

Първата подгрупа деца : Заедно с учителя залепват чаша и чинийка. Украсете с шарки няколко чая (готови форми, изрязани от учителя).

Втора подгрупа деца : ние се учим да красиво поставяме готови форми (от чаена двойка) върху линии за молив. Украсете съдовете с шарки с флумастери.

Третата подгрупа деца: предлагаме да свържем чайната двойка по точките с детето. Продължаваме да се учим как да работим с ножица, да изрязваме и залепваме чаша и чинийка (отрязвайки 2 ъгъла чрез закръгляване). Украсете съдовете с мъниста.

(легнете на килима, протегнете се)

Дидактическа игра„Сложете храната в чиниите“

Вижте какви продукти имаме: зелени краставици, червени ябълки, жълти круши, сини сливи. Трябва да подредите тези храни в чинии със същия цвят.

Обобщение на GCD за приложение в средната група

Тема на седмицата: "Ястия" "Чаена двойка".

Цел: предизвикват положителни емоции у децата.

Задачи: Продължете да разширявате представянето на децата до прибори за хранене.

Активирайте речника.

Упражнявайте децата да късат фино хартия, да се развиват фини двигателни умения... Подредете парчета хартия в мозайка.

Нанесете лепило точково и залепете парче цветна хартия.

Предварителна работа:
Четене на приказка от К.И. Чуковски "Федорино скръб";
Изясняване на знанията на децата относно класификацията на чая, кухненски и трапезни съдове.
Материал: демо материалилюстрации чаен комплект, чифт чай. Изрежете модел на чифт чай според броя на децата, лепило, четка за лепило, кърпа, салфетки, цветна хартия, демонстрационни шаблони с поетапно изпълнениеприложения.

Ход на урока:
Педагог: Момчета, чуйте загадките.
- Можете да излеете вряща вода,

Можете да запарите чай

Той има дръжка, нос.

Отговаряте на въпроса:

Кой е шефът в кухнята?

Важен и коремен ... (чайник).
- Ако искате да пиете чай -
Така че вземете ме
Прекрасна сладурана
Всички в цветя, с чинийка ... (чаша).
- Може да е дълбоко.

Но може да бъде малък.

Това обаче не е река. (Чинийка)
- Да ядеш супа - голяма е.
А за овесена каша има такава.
По -малко чайна малко.
Какво е? Разбира се ... (Лъжица)
- Недостъпен на външен вид,

Стои акимбо

А вътре, виж

Почерпката е вътре! (Захарница).

Педагог: Браво, познахте всички загадки. И как можем да наречем всички тези обекти с една дума?

Отговори.
Педагог: Избройте елементите, от които се нуждаем, за да пием чай?

Отговори.

Педагог: Имаме нужда от това ястие, за да пием чай, как можем да наречем това ястие с една дума?

Отговори.

Педагог: Ти и аз сме чели мъката на Федорин, от кого са избягали чиниите там?

Отговори.

Педагог: И защо ястията избягаха, избройте кои ястия са избягали от Fedora?

Отговори.

Педагог: Момчета, от какво можете да правите ястия?

Отговори.

Педагог: Какви ястия можем да приготвим?

Отговори.

Педагог: Кажете ми, че моделът на съдовете е еднакъв или различен? На масата пред вас има прибори за чай, приближете се, разгледайте го внимателно.

Децата разглеждат съдовете, сравняват рисунките върху чиниите.

Физическо възпитание:
Ето един голям стъклен чайник
Много важно като шеф.
Ето китайските чаши
Много големи, бедни неща.
Ето китайските чинийки
Просто почукайте - ще се счупят.
Ето ги сребърните лъжици
Главата е на тънка дръжка.
Ето пластмасова тава
Той ни донесе чиниите.

Педагог: Днес искам да ви поканя да направите апликация, да украсите чаши и чинии за пиене на чай. Ще украсим с цветна хартия, ще нарежем хартията на малки парчета и ще я залепим.

Вземете работа по бюрата и се захващайте за работа.

Децата работят, в края на работата обмисляме и оценяваме всичко.

Педагог: Искам да играете игра: „Хайде да подредим масата за чай“.

Децата започват да играят, да разиграват сюжети.

Малките деца усещат света чрез докосване. Приложението помага да се въплъщават видяните изображения и обекти на хартия или с помощта на други материали. За малките деца хартиените съдове, използващи техниката на апликация, ще бъдат добра възможност да научат имената на обектите. А възрастните деца усъвършенстват умението за вярност в занаятите.

Можете да го направите от хартия, плат и пластилин. Приложението за съдове е най -често просто и почти всичките му видове са подходящи за деца в предучилищна възраст и детски градини. И като е допълнил основния занаят със собствени елементи, детето ще занесе занаята в училище.

Техника на откъсване

А4 се нарязва или разкъсва на парчета и се залепва за шаблона.

Очила в апликация

Поканете детето си да направи освежаваща чаша лимонада. Изрежете стъклото. Лимоновите кръгове ще бъдат направени от кръгове и триъгълници от цветна хартия. Кубчетата лед са направени от мокри тънки салфетки. Добавете сламка и занаятът е готов.

Можете да направите летен коктейл, като използвате чаша за кафе от цветна хартия. Разрежете го по дължина наполовина и го залепете върху картона. Гарнирайте с цитрусов кръг (чадър). Украсете фона по желание.

Чаши и чайници

Използвайте техниката на апликация за изрязване, за да създадете прибори за детско чаено парти. Ако продуктът е направен от бял лист, тогава той е украсен с бои или химикалки и красива чаша веднага ще се окаже от хартия за скрапбукинг.

Изрежете шаблона и го сгънете наполовина. Пунктираните линии са гънки. Лепило и чашата е готова.

Правят се и сервизи за чай.

Съставът на бутоните изглежда не по -малко интересен. Важно е да изберете цветова гаматака че работата да не е твърде цветна.

За следващото творение се нуждаете от ажурна салфетка (можете да я изрежете), цветна хартия, картон, бои, ножици и лепило.

Лепим върху картон ажурна салфетка... Изрежете чашата отгоре. Декорираме произволно. Изтеглете или изрежете бяла пара. Допълваме чаеното парти с бонбони. Можете да създадете чаша от корица на списание или вестник, специално опаковане на подаръци.

За вашето внимание - чайник от плат.

Просто изрежете тънка тъкан и я залепете върху картона. Средата на цветята може да бъде копчета или мъниста.

Сложен панел от кафе на зърна

Стенопис от кафе на зърна под формата на чаша определено ще удиви всички. то сложен занаяттака че децата ще се нуждаят от помощ от възрастни. Приготви се:

  1. Дебел картон 2 мм (пресован)
  2. Суперлепило, PVA
  3. Пластмасова бутилка 1,5 л
  4. Маскираща лента и обикновена
  5. Смляно кафе
  6. Кафени зърна

Изрязахме такава форма от бутилката.

Отрежете врата и вземете половин чаша.

Залепваме го към пластмасовото "дъно" и го покриваме с маскираща лента.

Нанесете PVA лепило и поръсете със смляно кафе.

Изрежете чинийка от дебел картон, леко я огънете.

Покриваме го и с лепило и поръсваме със смляно кафе.

След това залепете зърната върху суперлепило или горещо лепило.

Нека започнем сглобяването на панела. Вземете отново дебел картон или тънък лист гипсокартон. Измислете рамка. Покрийте фона с намачкана хартия (добра за печене). Украсете краищата с натрошени пръчици канела, сайдинг или кафе на зърна. Залепете чашата и чинийката. Изпънете дръжката от зърната.

Те също са изработени от естествени материали... Можете да направите панел от чаени листа, като използвате хербарий от касис, череши, сушени плодове.

Хартиените приложения не винаги са подходящи за детски игри. Те не са издръжливи и бързо се замърсяват. Но те ще се превърнат в достойна интериорна декорация или занаяти за училище. С помощта на апликации за съдове децата научават имената на съдовете и предназначението им. Майсторски клас с кафе на зърна е подходящ за деца от 4-5 клас.

В техниката "декупаж" в средната група "Запознаване с техниката" декупаж ". Боядисани съдове ".

1. Да се ​​запознаят децата с нетрадиционна художествена техника - декупаж. С помощта на учител декорирайте интериорни предмети, използвайки техниката декупаж.

2. Да развиват дизайнерски умения: да поставят обекти в съответствие с особеностите на тяхната форма; развиват креативност.

3. Да възпитава любов и уважение към предметите на древния живот.

4. Насърчавайте дружелюбността, поддържайте интереса към съвместното творчество.

Предварителна работа.

1. Преглед на презентация за техниката „Декупаж.

2. Разглеждане на списания, където са публикувани дизайнерски произведения (мебели, аксесоари, съдове).

Материали и оборудване: дървени лъжици, вилици, дъски, салфетки за декупаж, PVA лепило, големи четки, лак на водна основа, ножици.

Ход на урока:

Момчета, днес ще отидем на изложбата. А изложбата е необичайна. На него присъстваха занаятчии от цяла Русия. По -рано в Русия се наричаха занаятчии! Защо мислиш, че те са били наречени така?

Предположения и отговори на децата.

Точно така! Защото го направиха с ръце! Те шиеха, изработваха, украсяваха! А прости предмети се превърнаха в необикновена красота!

Слайдшоу.

Но това беше много отдавна в Русия. И сега майсторите, които украсяват и превръщат прости неща в необикновени, се наричат ​​дизайнери. Дизайнер може да използва прости предмети, например да вземе стъклен буркан и декоративна салфетка и да създаде със собствените си ръце много красива ваза, на която всеки ще се възхищава.


Слайдшоу.

Искате ли да разгледате майсторките и стоките, които самите те са украсили и донесли на изложбата?

Ние, момчета, няма да ходим на изложбата. И нека яздим кон, както преди. В края на краищата, много отдавна, всички господари: и това са нашите предци с вас: баби и дядовци яздеха коне.

Игрално упражнение „Коне“.

Децата идват в залата, където има малка изложба за сервиране. Момиче с руска рокля седи наблизо и плаче.

В: Момчета, кой плаче? Да отидем да видим.

В: Момиче, красавице, защо плачеш? Какво стана? А ти коя си?

Д: Аз - Мария - ръкоделие! И аз плача, защото майка ми и баща ми бяха изпратени на изложбата, те събраха боядисаните съдове, за да изненадам хората с красотата си, боядисани съдове! Бащата правеше чинии със собствените си ръце, а ние с майка ми рисувахме. Да, само аз загубих снопа си и в него лежаха всички чинии. Какво да правя сега? Как да се върна у дома?

В: Не плачи, Мария е ръкоделница. Мисля, че можем да ви помогнем с момчетата! Момчета, как можем да помогнем на Мария?

Отговори на децата.

Как ще боядисваме чиниите?

Отговори на децата.

И ако искате, ние ще направим с вас не просто боядисани съдове, а ястия, направени по техниката декупаж. Това е техника, когато се придържате към дървен продукт красиви шарки, картини, орнаменти и след това ги лакирайте. И такъв продукт изглежда почти като нарисуван от майстори художници. Е, нека започнем?

Учителят показва и обяснява реда на работа: първо изрежете необходимите шарки от салфетките, разстелете ги (трябва да оставите последния, трети слой, след това поставете достатъчно количество лепило върху четката и, притискайки, от средата, залепете шаблона.Показват се възможни мостри.Деца под руски народни песни.

Педагог: и сега работата ни трябва да изсъхне. Докато лепилото изсъхне, ще играем руска народна игра.

Възпитател: момчета, нека свършим работата си. За да блестят съдовете ни и да не се надраскат, ще ги покрием със специален лак.

Децата използват лак на водна основа върху продуктите.

Мария майсторката:

Благодаря ви момчета! Какво красиво ястие сте направили за мен, не мога да откъсна очи! Тук майка и приятелят ми ще се зарадват. Досега не бяха виждали такава красота. Току -що забравих как се нарича техниката, при която сте приготвили съдовете?

Отговори на децата.

Мария е ръкоделие: О, да, декупаж! Сега ще си спомня тази дума и ще разкажа на всички на семейството си и ще покажа как можете да украсите предмети с обикновена салфетка. Ще побързам веднага! Довиждане!

Децата се сбогуват.

Възпитател: Момчета, вие сте страхотни за мен. Помогнаха на Мария, ръкоделие. Всички се опитаха и всички успяха много добре! Вие сте истински дизайнери! Сега е време да се приберем. Къде е нашият кон?

Мразовит дълго зимни вечеритолкова е чудесно да седнеш в приятелска приятелска компания на чаша топъл ароматен чай.

Предлагаме ви да организирате такава топла вечер на творчество в компанията с детето си. Новинният портал „сайт“ в тази статия е подготвил за вас двама не сложни, но много интересен майсторклас за това как да си направите апликации за чаша и чинийки „направи си сам“.

Чаша за апликация

Апликация за чаша и чинийка „направи си сам“


Така че, на първо място, ще трябва да нарисувате много проста рисунка - чаша и чинийка. Ако следвате инструкциите за снимки точно и внимателно, тогава определено трябва да успеете.


След това готовата скица трябва да бъде украсена и украсена с всякакви шарки. Нека чашата бъде украсена с цветя, сърца, необичайни шарки или може би надписи.


Необходимо е също така да украсите фона на вашия занаят.


Сега, за да предадете на зрителя на вашия занаят, че в чашата има наистина топъл и ароматен чай, трябва да направите дима, който идва от нея. Поставете лепило върху чашата и залепете люспите от памучна вата.



Сега, от малко парче картон, изрежете силуета на чаена торбичка и прикрепете към нея малък флагел. Залепваме цялата тази композиция към изтеглената чаша.

Чаша и чинийка за апликация

Шаблон за чаша за апликация


Да го направя обемна апликациячаши и чинийки Ще трябва да отпечатате готови шаблони.