Īpašības vārdu veidošanās logopēdija. Tkačenko T

Mērķi: nostiprināt bērnu spēju veidot īpašumtiesības no lietvārdiem un iekļaut tos teikumā.

Nodarbības gaita

Laika organizēšana. Logopēdam uz galda ir dažādi bērnu apģērba gabali: šalle, cepure, jaka utt. Logopēds paņem lietas pēc kārtas, jautājot: Kura šalle? Kura jaka? uc Kļūdu gadījumā viņš labo bērnus, iegūstot pareizu izglītību īpašumtiesību īpašības vārdi (Olīna, Katiņa, Serežins utt.). Tie bērni, kuri pareizi izrunāja frāzi, apsēžas savās vietās (Dimina šalle utt.).

1. Pie logopēda aiz ekrāna rotaļlietas, kurās attēloti dažādi dzīvnieki, piemēram, lācis, zaķis, lapsa. Rādot atsevišķas rotaļu dzīvnieka ķermeņa daļas no aiz ekrāna, logopēds lūdz bērnus uzminēt un nosaukt: kura aste? kura ausis? kura ķepa? (lapsa, zaķis, lācis utt.).

Šādi jautājumi no bērniem prasa zināšanas un iztēli:

Kuras ķepas ir visspēcīgākās? Kura aste ir īsākā? pūkainākais? Kuram purns ir garenākais? Kam ausis garākas? utt.

Pēc tam, kad bērni ir atbildējuši ar pilnu teikumu un izveidojuši īpašumtiesības vārdus, logopēds aiz ekrāna izņem rotaļlietas un bērni pārliecinās par savu apgalvojumu pareizību. 2. Logopēds ienes aploksni, kurā ir vēstule no Vīdumlandijas valsts ar vēl nebijuša zvēra portretu (attēlā apvienotas dažādu dzīvnieku ķermeņa daļas: ziloņa stumbrs, vistas kājas, kamieļa kupris, tīģera aste, lauvas krēpes utt.).

Logopēda jautājums: Kuras ķermeņa daļas tu atpazini?(Bērni atbild ar pilnu teikumu, uzsverot īpašumtiesību īpašības vārdu.)

8. Dinamiskā pauze. Bumbas spēle.

Logopēde skaidro, ka bērniem, kuri saņem bumbu, pareizi jānosauc jebkura dzīvnieka ķermeņa daļa, ko logopēds norādīs. Piemēram: kaza - kazas bārda, kaķis - kaķa ķepas, suns- suņu purns. (Ieteicams izvēlēties tos dzīvniekus, kuri vēl nav nosaukti: žirafe, krokodils, govs, zirgs utt. Iespējamās kļūdas tiek nekavējoties izlabotas, un bērns atkārto pareizo atbildi.)

Rakseeva O. V., skolotājs-logopēds, Ukhta.

    • Mērķis: nostiprināt prasmi praktiski lietot īpašumā vārdu runā
      īpašības vārdi, saskaņojot tos ar lietvārdu.
    • Uzdevumi:
  • aktivizēt un precizēt vārdnīcu par tēmām: “Mājdzīvnieki”, “Savvaļas dzīvnieki”,
    “Ziemojošie putni”, “Gājputni”;
  • Stiprināt bērnu spēju veidot frāzes ar doto vārdu;

    • automatizēt skaņas neatkarīgā un brīvā runā;
  • audzināt bērnus draudzīgā attieksmē pret vienaudžiem, attīstīt spēju sadarboties vienam ar otru;
  • attīstīt atmiņu, dzirdes un vizuālo uzmanību, loģisko domāšanu;
  • Nodarbības gaita

    /. Organizatoriskais posms

    Bērni stāv aplī. Logopēds pie katra bērna pieiet ar bilžu cienītāju un piedāvā izvēlēties vienu attēlu. Tālāk logopēds dod norādījumu, ka bērniem jānosauc attēlā redzamais dzīvnieks vai putns un bilde jāatceras līdz nodarbības beigām. Logopēds nosauc tikai vispārinātu vārdu (mājdzīvnieki, putni, savvaļas dzīvnieki). Bērniem vajadzētu paņemt atbilstošo attēlu un nosaukt to. Piemēram: Man ir alnis. Alnis ir savvaļas dzīvnieks utt. Tad bērni iedod savus attēlus logopēdam un ieņem vietas pie galdiem.

    //. Apmācības posms

    Uz tāfeles ar labā puse tiek parādīti dzīvnieku un putnu attēli, bet kreisajā pusē - trūkstošās detaļas.

    Logopēde vērš bērnu uzmanību uz dažādu dzīvnieku un putnu ķermeņa daļu dažādajiem nosaukumiem. Tiek doti atbilstošie paraugi. Piemēram:

    • Šī ir govs aste, kam tā ir? – Tā ir govs aste.
    • Šī ir lapsas aste, kura tā ir? - Tā ir lapsas aste.
    • Šī ir vāveres aste, kam tā ir? – Tā ir vāveres aste.
    • Šī ir lāča aste, kam tā ir? – Tā ir lāča aste. utt.

    Bērni kori un individuāli atkārto teikumus: "Tā ir lāča aste" uc Citu ķermeņa daļu, dzīvnieku un putnu nosaukumi tiek izrunāti līdzīgi: Logopēds intonatīvi uzsver saikni starp jautājumiem Kuram? Kuru? un vīriešu un sieviešu dzimtes īpašības vārdi.

    ///. Fizminutka

    IV. Noenkurošanās posms

    Logopēde stāsta, ka pie mums uz stundu bija jānāk ciemos kaķim, taču viņa atnāca agri un atstāja mums aploksni ar uzdevumiem. Šī aploksne atrodas dabas nostūrī zem spēles “Dzīvā planētas pasaule”. Tiek izvēlēts viens bērns, kurš atkārto norādījumus un dodas pēc aploksnes. Aploksnē ir mazas aploksnes katram bērnam. Logopēds un viņa asistente izdala bērniem aploksnes ar izgrieztiem attēliem. Uz skaitīšanas "viens" - attēli tiek izņemti no aploksnēm, uz skaitīšanas "divi", izlikti uz galda, uz skaitīšanas "trīs" - tiek noteikts, kam un kam vajadzīga trūkstošā bilde.

    Piemēram: man vajag kaķa asti (zirga purns, kraukļa knābis utt.)

    Spēle "Kurš pirmais uzmin?" (loģiskās domāšanas attīstībai)

    Logopēds piedāvā noklausīties mīklu.

    "Uz kokiem gallop - gallop, un rieksti klikšķi - klikšķi." (Vāvere)

    Bērns, kurš sniedza pareizo atbildi, uzliek vāveres masku un piekarina vītnes burvju kokam, kas sastāv no kontūru attēliem, kuros attēloti dzīvnieki un putni. Bērni atceras, kurš no viņiem kur dzīvo, un pievieno kartītes saskaņā ar pareizās atbildes kontūrām: Lācis dzīvo bedrē. Šī ir lāču bedre; lapsa dzīvo bedrē. Šī ir lapsu bedre utt.

    Vispirms bērni pēc logopēda atkārto atbildes un pēc tam patstāvīgi nosauc dzīvnieku un putnu mītni, koncentrējoties uz jautājumiem: Kuram? Kuru? Kuru? - vāveres dobums, suņu būdas, bezdelīgu ligzda u.c.

    V. Nodarbības kopsavilkums

    Bumbas spēle

    Bērni stāv aplī, logopēds - centrā. Metot bērnam bumbu, viņš nosauc īpašumā esošos īpašības vārdus no tiem, kas tika praktizēti nodarbībā. Bērns, atdodot bumbu, izrunā kombināciju ar šo vārdu. Piemēram:

    Krauklis - kraukļa knābis;

    Pīle - pīles aste;

    Briedis - brieža seja;

    Bearish - lācīgs ķermenis;

    Jērs - aitas seja.

    (Grūtību gadījumā uz tāfeles var piekārt attēlus-padomus, uz kuriem fokusējoties, bērni varēs sniegt pareizās atbildes).

    GCD numura 38 kopsavilkums.Vārdu veidošana.

    Īpašumvārdi

    Leksiskā tēma: MŪSU MEŽU MEŽA DZĪVNIEKI

    Programmas uzdevumi:mācīt veidot piederības īpašības vārdus, izmantojot vizuālo atbalstu objektu un attēlu veidā (priekšmets, sižets);

    iemācīt pareizi atbildēt uz jautājumiem: KURŠ? KAM? KAM? KAM?

    iemācīties precīzi atlasīt piederības īpašības vārdus un iekļaut tos frāzēs un teikumos;

    aktivizēt vārdu krājumu par iepriekš apgūtām leksikas tēmām;

    Aprīkojums: Panelis "Mežs" ar savvaļas dzīvnieku mājokļu attēliem ar spraugām; kontūru vienkrāsaini savvaļas dzīvnieku attēli: vilks, lapsa, zaķis, lācis, vāvere; dzīvnieku kontūru pēdas; Bildes: zaķa ausis izbāzt no aiz koka, lapsas aste - no kaņepju aizmugures, vāveres ausis - no dobuma, vilka ķepas - no bedres, zīmējumi spēlei "Kam ir kas?"; krāsaini dzīvnieku, mazuļu kontūru attēli;

    GCD pārvietošana:

    1. Organizatoriskais moments.

    Bērni stāv aplī. Logopēds pie katra bērna pieiet ar bilžu cienītāju un piedāvā izvēlēties vienu attēlu. Tālāk logopēds dod norādījumu, ka bērniem jānosauc attēlā redzamais dzīvnieks vai putns un bilde jāatceras līdz nodarbības beigām. Logopēds nosauc tikai vispārinātu vārdu (mājdzīvnieki, putni, savvaļas dzīvnieki). Bērniem vajadzētu paņemt atbilstošo attēlu un nosaukt to. Piemēram: Man ir alnis.

    Alnis ir savvaļas dzīvnieksutt. Tad bērni iedod savus attēlus logopēdam un ieņem vietas pie galdiem.

    2. Pirkstu vingrošana:

    Vecākais lācis staigā: top - top-top.

    Lācis paceļ kājas: top - top-top.

    (Stomp).

    Vidējais lācis panāk: klap - klap-plak.

    Un viņš sit plaukstas: klap - klap-plak.

    (Aplaudē pa labo un kreiso vaigu.)

    Jaunākais lācis steidzas:

    iepļaukāt - iepļaukāt.

    Lācis pēriena cauri peļķēm:

    iepļaukāt - iepļaukāt.

    (Sitiet pa ceļiem ar plaukstām.)

    3 ... Mācību posms, izmantojot frontālo vizuālo materiālu.

    Attēli, kuros attēloti dzīvnieki un putni, ir parādīti uz tāfeles labajā pusē, bet trūkstošās detaļas kreisajā pusē.

    Logopēde vērš bērnu uzmanību uz dažādu dzīvnieku un putnu ķermeņa daļu dažādajiem nosaukumiem. Tiek doti atbilstošie paraugi. Piemēram:

    • Šī ir zaķa aste, kam tā ir? – Tā ir zaķa aste.
    • Šī ir lapsas aste, kura tā ir? - Tā ir lapsas aste.
    • Šī ir vāveres aste, kam tā ir? – Tā ir vāveres aste.
    • Šī ir lāča aste, kam tā ir? – Tā ir lāča aste. utt.

    Bērni kori un individuāli atkārto teikumus:"Tā ir lāča aste"uc Logopēds intonatīvi uzsver saikni starp jautājumiem Kurš? Kuru? un vīriešu un sieviešu dzimtes īpašības vārdi.

    4. Īpašības īpašības vārdu praktiska lietošana, vizuālās uztveres attīstība.

    Logopēds. Paskaties uzmanīgi, vai visi dzīvnieki ir savās vietās?

    (Bērni skatās zīmējumus.)

    Logopēds. Kurā ieplakā sēž lapsa?

    Bērni. Lapsa sēž vāveres ieplakā.

    Logopēds. Kurā bedrē lapsa jāsūta?

    Bērni. Lapsa jānosūta pa lapsas bedres lejā.

    Logopēds. Kurā bedrē guļ lācis?

    Bērni. Lapsas bedrē guļ lācis.

    Logopēds. Kur tu sūtīsi lāci?

    Bērni. Sūtīšu lāci uz lāču midzeni. (u.c.)

    5. Spēle "Kam pēdas?"

    (Dzīvnieku pēdas atrodas uz grīdas. Tās atšķiras dažādos virzienos.)

    Logopēds. Kuru pēdas tās ir, paši dzīvnieki palīdzēs uzminēt.

    Bērni ar logopēdu seko pa pēdām un tuvojas pirmajam attēlam: no kaņepēm aiz muguras izspraucas lapsas aste. Logopēds. Kam šī ir aste? Bērni. Šī ir lapsas aste. Logopēds. Kuram pēdām mēs esam sekojuši? Bērni. Mēs sekojām lapsas pēdām. (Tā viņi atrod zaķi, vilku, vāveri.) Logopēds. Kuru pēdas ziemā mežā nevar redzēt? Bērni. Lācis, eži. Logopēds. Kāpēc? (Bērni sniedz savus paskaidrojumus.) Pastiprinājums.

    6. Spēle "Kam ir kurš?"

    Uz flaneļgrāfa logopēds fiksē savvaļas dzīvnieku kontūru attēlus. Uz paklāja ir krāsaini kontūru mazuļu attēli: zaķis, vāvere, lācēns, lapsas mazulis, vilku mazulis.

    Logopēds. Kas ir zaķis?

    Bērni. Zaķim ir zaķis (piestipriniet mazuļa attēlu blakus zaķim). Logopēds. Kura mazulis šis ir? Bērni. Šis ir zaķa mazulis. (u.c.)

    7. Fiziskās minūtes.

    Sēž vāvere uz ratiem (pamīšus sit plaukstas un pārmaiņus sit viens pret otru dūres)

    Viņa pārdod riekstus.

    Gailenes māsa (Salieciet pirkstus pa vienam, sākot ar īkšķi)

    Zvirbulis, zīlīte,

    Resnajam lācim,

    Zainkes ūsas.

    Kam lakatiņā, (Ritmiska plaukstu plakšana un sitieni ar dūrēm).

    Kam goiterā,

    Kuram tas interesē.

    8. Iegūto zināšanu nostiprināšanas posms uz individuālā vizuālā materiāla.

    Katram bērnam uz galda ir savvaļas dzīvnieka bilde, pastāstiet, kura aste, ķepas, galva utt.

    9. Spēle "Uzmini kurš?"

    Uzminiet dzīvnieku no kontūras attēla.

    10. Rezultāts, bērnu darbības novērtējums.

    Rezultāti tiek summēti, novērtētas bērnu aktivitātes.

    Logopēde rezumē nodarbību, iedrošina bērnus, kuri aktīvāk par citiem strādāja ar saulīti.



    Abstrakts logopēdiskās nodarbības sagatavošanas grupā skolai.

    Tēma ir "Īpašības vārdi".

    Mērķi:
    1. Nostiprināt prasmi veidot un lietot piederības īpašības vārdus runā leksiskā tēma"Dzīvnieki". 2. Attīstīt sakarīgu runu ar pasakas "Teremok" teatralizāciju. 3. Attīstīt garīgos procesus: uzmanību, atmiņu, domāšanu. 4. Veidot sadarbības, iniciatīvas, patstāvības prasmes.
    Nodarbības gaita:
    1. Logopēds aicina bērnus nostāties aplī. Izlasa fragmentu no K. Čukovska dzejoļa "Apjukums", skolēniem jālabo tās kļūdas, kas ir dzejolī. Cūkas ņaudēja: Ņau, ņau! Kaķēni ņurdēja: Oink, oink, oink! Pīles kurkstēja: Kva, kva, kva! Cāļi čukstēja: čukst, čukst! Zvirbulis uzlēca Un govs vaidēja: Mū-ūū! Atskrēja lācis Un rūksim: Ku-ka-re-ku! 2. Izcirtumā ir lāde. Bērni nāk pie viņa un stāv apkārt. Logopēds piedāvā ieskatīties krūtīs. Bērni no krūtīm izņem maskas - pasakas "Teremok" varoņu cepures. Logopēde dala bērniem maskas - cepures un jautā - Puiši, par kādiem pasaku varoņiem jūs esat kļuvuši?
    - Mēs kļuvām par pasakas "Teremok" varoņiem 3. Varoņi izklīst savās vietās. Logopēds lasa pasaku. - Augstā savrupmājā dzīvo dzīvnieki: pele - urva, varde - kurks, zaķis - bunkura, gailenes - māsa, lācis ar nūju un gailis - zelta ķemme. Gailis no rīta visus modina, pele vāra putru, varde nes ūdeni, zaķis ogas, gailenes sakopj māju, lācis skalda malku. Katram savas lietas, rūpes. Pēkšņi dzīvnieki izdzirdēja klauvējienus pie durvīm. - Kas tur ir? - Pastnieks. Es tev atnesu vēstules, bet nevaru saprast - kam? Bet šeit ir simboli, vai varat man palīdzēt? - Protams, ka varam! Pastnieks nodod vēstules. Bērni tos sadala. Mnemonisko zīmju lasīšana. - Uz aploksnes ir zaķa ausis, kas nozīmē vēstuli zaķim. - Uz aploksnes uzzīmēta lapsas aste. Šī vēstule ir paredzēta lapsai. – Šī vēstule ir lācim, jo ​​aploksnei ir lāča aste. “Un šī vēstule ir domāta gailītei, jo uz aploksnes ir uzkrāsota gaiļbiksīte. - Vēstule pelei, jo uz burta uzzīmēta peles aste. - Un šī vēstule ir vardei, uz aploksnes uzkrāsotas varžu kājas. Visi dzīvnieki saņēma savas aploksnes. Tajos ir izgriezti attēli, kas jāsamontē. - Labi darīts, mēs pareizi savācām bildes. Un tagad paceliet to attēla daļu, kurā redzama aste (galva, ķepas ...) Logopēds katram bērnam jautā: - Kura aste, (galva, ... ..) ir attēlota tevī? Pele: "Man ir zaķa aste" (zaķa galva, ....) Gailis: "Man ir lāča aste" (lāča galva, ...) Dinamiskā pauze. Atskan melodija. Kurš no varoņiem dzirdēja viņu mūziku, veic kustību, pārējie bērni atkārto pēc viņa. – Tā izvērtās jautra pastaiga. Tu noteikti esi izsalcis. Un es tev pagatavoju vakariņas. Logopēds izliek groziņu. Bērni izvēlas priekšmetu, nosauc to, nosauc, kura ēdiens tas ir.
    - Tas ir burkāns. Šī ir trušu barība. – Šī ir graudu vārpa. Šī ir peļu barība. - Tas ir ods. Šī ir varžu barība. - Tas ir medus. Šī ir lāču barība. - Dzīvnieki pastaigājās, pusdienoja, laiks atpūsties. Bērni atgriežas savās vietās. Skan mūzika, bērni aizver acis un sapņo. - Dzīvnieki aizmiga ar sapni, un ar ko - mēs drīz uzzināsim. Logopēds katram bērnam piestiprina kartiņu. Mūzika beidzās, bērni pamodās. Viņi pārbauda kārtis un atbild uz jautājumu: - Par ko jūs sapņojāt sapnī? Kas notika? Pele: “Ak, cik sen es gribēju lapsai asti! Beidzot mans sapnis ir piepildījies!" Zaķis: “Es vienmēr gribēju gaiļa asti! Urrā!" Varde: "Man patika lāča ķepas." Lācis: "Cik skaistas varžu ķepas" Gailis: "Redzi, man ir izaugusi maza zaķa aste." – Dzīvnieki priecājas, ka viņu sapņi ir piepildījušies. Viņi sāka labi dzīvot ar jaunām astēm un ķepām. Ir pagājis daudz laika, nekad nevar zināt. Bet tas ir slikti dzīvniekiem, ar jaunām astēm un ķepām. Viņi raud, sūdzas viens otram. Dzīvnieki nolēma visu atdot kā bijis. Varde piegāja pie lāča: - Man ir neērti nest ūdeni, lāča ķepas ir ļoti lielas. Ņem tos atpakaļ. – Man ir grūti skaldīt malku. Paņemiet savējos - vardes. Pele pieiet pie lapsas: - Lapsas aste man traucē gatavot, ņem prom. - Peles aste man nepavisam nepiestāv. Zaķis tuvojas gailim. – Mednieki ieraudzīs košu gaiļa asti un noķers mani. – Un neviens mani neatpazīs ar zaķa asti. Mainīsimies. - Dzīvnieki atgrieza visu savās vietās un sāka apbrīnot viens otru un sevi. Viņi priecājas, ka kļuvuši tādi paši.

    GCD numura 38 kopsavilkums. Vārdu veidošana.
    Īpašumvārdi
    Leksiskā tēma: MŪSU MEŽU MEŽA DZĪVNIEKI
    Programmas uzdevumi: mācīt veidot piederības īpašības vārdus, izmantojot vizuālo atbalstu objektu un attēlu veidā (priekšmets, sižets);
    iemācīt pareizi atbildēt uz jautājumiem: KURŠ? KAM? KAM? KAM?
    iemācīties precīzi atlasīt piederības īpašības vārdus un iekļaut tos frāzēs un teikumos;
    aktivizēt vārdu krājumu par iepriekš apgūtām leksikas tēmām;
    Aprīkojums: Panelis "Mežs" ar savvaļas dzīvnieku mājokļu attēliem ar spraugām; kontūru vienkrāsaini savvaļas dzīvnieku attēli: vilks, lapsa, zaķis, lācis, vāvere; dzīvnieku kontūru pēdas; bildes: zaķa ausis aiz koka, lapsas aste - no kaņepēm, vāveres ausis - no dobuma, vilka ķepas - no bedres, zīmējumi spēlei "Kam ir kas?"; krāsaini dzīvnieku, mazuļu kontūru attēli; GCD pārvietošana:
    1. Organizatoriskais moments.
    Bērni stāv aplī. Logopēds pie katra bērna pieiet ar bilžu cienītāju un piedāvā izvēlēties vienu attēlu. Tālāk logopēds dod norādījumu, ka bērniem jānosauc attēlā redzamais dzīvnieks vai putns un bilde jāatceras līdz nodarbības beigām. Logopēds nosauc tikai vispārinātu vārdu (mājdzīvnieki, putni, savvaļas dzīvnieki). Bērniem vajadzētu paņemt atbilstošo attēlu un nosaukt to. Piemēram: man ir alnis.
    Alnis ir savvaļas dzīvnieks utt. Tad bērni iedod savus attēlus logopēdam un ieņem vietas pie galdiem.
    2. Pirkstu vingrošana:
    Vecākais lācis staigā: top - top-top.
    Lācis paceļ kājas: top - top-top.
    (Stomp).
    Vidējais lācis panāk: klap - klap-plak.
    Un viņš sit plaukstas: klap - klap-plak.
    (Aplaudē pa labo un kreiso vaigu.)
    Jaunākais lācis steidzas:
    iepļaukāt - iepļaukāt.
    Lācis pēriena cauri peļķēm:
    iepļaukāt - iepļaukāt.
    (Sitiet pa ceļiem ar plaukstām.)
    3. Apmācības posms, izmantojot frontālo vizuālo materiālu.
    Attēli, kuros attēloti dzīvnieki un putni, ir parādīti uz tāfeles labajā pusē, bet trūkstošās detaļas kreisajā pusē.
    Logopēde vērš bērnu uzmanību uz dažādu dzīvnieku un putnu ķermeņa daļu dažādajiem nosaukumiem. Tiek doti atbilstošie paraugi. Piemēram:
    Šī ir zaķa aste, kam tā ir? – Tā ir zaķa aste.
    Šī ir lapsas aste, kura tā ir? - Tā ir lapsas aste.
    Šī ir vāveres aste, kam tā ir? – Tā ir vāveres aste.
    Šī ir lāča aste, kam tā ir? – Tā ir lāča aste. utt.
    Bērni korē un individuāli atkārto teikumus: “Šī ir lāča aste” u.c. Logopēde intonatīvi uzsver saikni starp jautājumiem Kuram? Kuru? un vīriešu un sieviešu dzimtes īpašības vārdi.
    4. Īpašības vārdu praktiska lietošana, vizuālās uztveres attīstība.
    Logopēds. Paskaties uzmanīgi, vai visi dzīvnieki ir savās vietās?
    (Bērni skatās zīmējumus.)
    Logopēds. Kurā ieplakā sēž lapsa?
    Bērni. Lapsa sēž vāveres ieplakā.
    Logopēds. Kurā bedrē lapsa jāsūta?
    Bērni. Lapsa jānosūta pa lapsas bedres lejā.
    Logopēds. Kurā bedrē guļ lācis?
    Bērni. Lapsas bedrē guļ lācis.
    Logopēds. Kur tu sūtīsi lāci?
    Bērni. Sūtīšu lāci uz lāču midzeni. (u.c.)
    5. Spēle "Kam pēdas?"
    (Uz grīdas ir dzīvnieku pēdas. Tās atšķiras dažādos virzienos.) Logopēds. Kuru pēdas tās ir, paši dzīvnieki palīdzēs uzminēt.
    Bērni ar logopēdu seko pa pēdām un tuvojas pirmajam attēlam: no kaņepēm aiz muguras izspraucas lapsas aste. Logopēds. Kam šī ir aste? Bērni. Šī ir lapsas aste. Logopēds. Kuram pēdām mēs esam sekojuši? Bērni. Mēs sekojām lapsas pēdām. (Tā viņi atrod zaķi, vilku, vāveri.) Logopēds. Kuru pēdas ziemā mežā nevar redzēt? Bērni. Lācis, eži. Logopēds. Kāpēc? (Bērni sniedz savus paskaidrojumus.) Pastiprinājums.
    6. Spēle "Kam ir kurš?"
    Uz flaneļgrāfa logopēds fiksē savvaļas dzīvnieku kontūru attēlus. Uz paklāja ir krāsaini kontūru mazuļu attēli: zaķis, vāvere, lācēns, lapsas mazulis, vilku mazulis.
    Logopēds. Kas ir zaķis?
    Bērni. Zaķim ir zaķis (piestipriniet mazuļa attēlu blakus zaķim). Logopēds. Kura mazulis šis ir? Bērni. Šis ir zaķa mazulis. (u.c.)
    7. Fiziskās minūtes.
    Sēž vāvere uz ratiem (pamīšus sit plaukstas un pārmaiņus sit viens pret otru dūres)
    Viņa pārdod riekstus.
    Gailenes māsa (Salieciet pirkstus pa vienam, sākot ar īkšķi)
    Zvirbulis, zīlīte,
    Resnajam lācim,
    Zainkes ūsas.
    Kam lakatiņā, (Ritmiska plaukstu plakšana un sitieni ar dūrēm).
    Kam goiterā,
    Kuram tas interesē.
    8. Iegūto zināšanu nostiprināšanas posms uz individuālā vizuālā materiāla.
    Katram bērnam uz galda ir savvaļas dzīvnieka bilde, pastāstiet, kura aste, ķepas, galva utt.
    9. Spēle "Uzmini kurš?"
    Uzminiet dzīvnieku no kontūras attēla.
    10. Rezultāts, bērnu darbības novērtējums.
    Rezultāti tiek summēti, novērtētas bērnu aktivitātes.
    Logopēde rezumē nodarbību, iedrošina bērnus, kuri aktīvāk par citiem strādāja ar saulīti.