Lekcia v seniorskej skupine „Časti dňa: ráno, popoludní, večer, noc. Zhrnutie GCD v seniorskej skupine "Časti dňa: ráno, deň, večer, noc"

Integrácia vzdelávacích oblastí: „Poznanie“, „Komunikácia“, „Beletria“, „Telesná kultúra“.

Typy detských aktivít: hra, komunikácia, motorika, kognitívny výskum, vnímanie fikcie.

Ciele: Upevniť vedomosti o častiach dňa, vytvoriť pojem o čase;

Rozvíjať logické myslenie, pamäť;

Kultivovať schopnosť počúvať druhých;

Naučte sa vyjadrovať svoje myšlienky pomocou zložitých viet.

Materiál: ilustrácie "ráno", "deň", "večer", "noc".

Príbehové schémy (obrázky pre každú akciu):

Ráno - vstanem, cvičím, umývam sa, obliekam sa, raňajkujem;

Deň - učíme sa, hráme sa, ideme na prechádzku, obedujeme, spíme;

Večer – hráme sa, relaxujeme, čítame knihy, pozeráme televíziu, večeriame, pripravujeme sa do postele;

Noc - spánok.

Symboly označujúce časti dňa. Hodiny, zemegule.

K dispozícii je 24 hodín denne (zobrazené na hodinách). Počas tejto doby planéta Zem vykoná jednu úplnú otáčku okolo svojej osi (zobrazenej na zemeguli). Na tej časti našej planéty, ktorá nie je osvetlená slnečnými lúčmi, vládne noc a na osvetlenej časti Zeme žiari jasný deň. Zem sa neustále otáča, preto sa deň a noc navzájom nahrádzajú.

Ilustrácie na tabuli: ráno, popoludní, večer, noc.

Aký čas dňa je podľa vás zobrazený na 1 obrázku? (ráno)

Prečo si to myslíš?

Kto pôjde k tabuli, vyberie obrázky a povie nám, čo ľudia robia ráno? (2 hod.)

Kto si bude pamätať a rozprávať verše o ráne?

Dobré ráno! Vtáky začali spievať.

Milí ľudia vstávajú z postele.

Všetka tma sa skrýva v kútoch.

Slnko vychádza a kráča po stopách.

Povedz mi, aký charakter má táto báseň? (láskavý, zábavný, radostný)

Poviem vám jedno tajomstvo: aby ste mali celý deň dobrú náladu, ráno musíte začať s úsmevom.

Vy a ja poznáme zábavnú minútu z telesnej výchovy o ráne. Poďme si oddýchnuť.

Telesná výchova

Každé ráno cvičíme.

Naozaj radi robíme všetko v poriadku:

Je zábavné chodiť, dvíhať ruky, spúšťať ruky,

Drepujte, vstávajte, skáčte a skáčte.

2. -A teraz hádajte, o čom sa budeme baviť ďalej:

Na úsvite sa narodil, čím viac rástol, tým menej sa stal (deň).

Pozrite si náš plagát. Čo je znázornené na nasledujúcom obrázku? (odpovede detí)

Kto pôjde a vyberie obrázky, ktoré sa odohrávajú počas dňa? Usporiadajte sa a vysvetlite, prečo si to myslíte.

(Ľudia cez deň robia to najdôležitejšie – deti sú v škôlke: učia sa, hrajú sa, chodia, obedujú, spia atď.; školáci študujú, dospelí pracujú).

čo robíš cez deň?

Výborne!

Telesná výchova

Rýchlo vstaň, usmievaj sa

Vyšší, vyšší ťah hore.

No, narovnaj ramená,

Zdvihnúť, znížiť.

Otočené doľava, doprava,

Ruky sa dotýkali kolien.

Sadol si, vstal, sadol si, vstal

A bežali na mieste.

3.-Kto mi povie, o akej dennej dobe sa budeme nabudúce rozprávať? (asi večer)

Pozrime sa ešte raz na náš plagát. Čo je zobrazené na tomto obrázku?

Chlapi, ktorí si spomenú na báseň o večeri a povedia ju.

Slnko zapadá na horu

Hviezdy sa rozsvecujú

Rosa padá na trávu -

Začína sa večer.

Výborne!

Aký je charakter básne? (pokojne)

Čo ľudia robia večer? Kto pôjde, vyberie obrázky a povie (vracia sa domov z práce, škôlky, školy, večeria, odpočíva: pozerá televíziu, hrá sa, umýva si zuby, ide spať)

Kto iný vám povie, čo ľudia robia večer?

čo robíš v noci?

5. Hra "Pravda - Nepravda"

Pravidlá - ak hovorím správne, potom tlieskaš dlaňami, ak je to nesprávne - netlieskaj.

Ráno vychádza slnko +

Ráno musíte robiť cvičenia +

Ráno ľudia večerajú -

Nemôžete si ráno umyť tvár

Deň vždy prichádza po ráne +

Cez deň na oblohe jasne svieti mesiac

Popoludní majú ľudia obed +

Cez deň na uliciach svietia lampáše

Deň končí a prichádza ráno

Večer je vždy tma - +

Večer idú deti do škôlky -

Ľudia obedujú v noci -

Všetci v noci spia +

Výborne! To je správne!

Kto vám ešte raz pripomenie, z akých častí sa skladá deň?

5. - A teraz ešte jeden problém pre vás. Mám 4 symboly pre časti dňa. Musíte ich usporiadať tak, aby zodpovedali častiam dňa, pričom musíte vysvetliť, čo jednotlivé symboly znamenajú a prečo ste ich zoradili v tomto poradí.

(Žlté slnko s malými lúčmi, žlté slnko s veľkými lúčmi, oranžové slnko zapadajúce za červeným mrakom, mesiac a hviezdy na čiernom oblaku)

Výborne! Takže ráno, deň, večer, noc – ako to nazvať jedným slovom?

6. Hra „Aký čas dňa chýba? "

Deťom sú ponúknuté obrázky a tie hovoria, ktorá denná doba im chýba.

7. Reflexia.

Na aké 4 časti sa dá rozdeliť deň?

Ktorá denná doba je najjasnejšia?

Ktorá denná doba je najtmavšia?

Výborne!

Ráno popoludní Večer v noci -

Utekali dňom i nocou.

Aby som toho dňa neľutoval,

Musíte sa starať o každú hodinu

Hrať sa s kamarátmi

A pomôž mame.

www.maam.ru

Báseň "Časti dňa"

Báseň a pieseň vlastnej kompozície. Básnička pomáha deťom lepšie si zapamätať názov a postupnosť častí dňa.

Časti dňa.

ráno prichádza, slnko vychádza,

Zobudí všetky deti, pozve ich do škôlky.

deň už sa to blíži, máme veľa vecí na práci:

Choďte, jedzte a spať prišiel,

A potom okamžite večer fit,

Mama nás vezme domov zo záhrady.

Čoskoro noc príde, všetci musíme spať,

A budeme sladko spať až do rána!

Pieseň o vianočnom stromčeku!

(Na hudbu „Modrý koč beží a hojdá sa.“)

Modrý kočiar beží a hojdá sa

Vianočný stromček nám prinášajú do škôlky,

Nový rok sa vždy stretne so stromom,

Stromček zdobíme zakaždým!

Svetlá na vianočnom stromčeku sú čarovné

Povedzme vianočnému stromčeku: "Spáliť!"

Nechajte pre nás žiariť viacfarebné,

Jasné, krásne svetlá!

Bavte sa, bavte sa v Novom roku,

Vianočný stromček nesie vôňu sviatkov všetkým,

Santa Claus prinesie všetkým sladkosti,

A so Snehulienkou budeme stáť v okrúhlom tanci!

www.maam.ru

"Detské prezentácie" - Zápisnica pre deti. Sledujte. Deň (1 časť) - viki.rdf.ru

Dátum: 2010-08-05

Helena! Veľká požiadavka, pri ukladaní súboru zvoľte "Uložiť ako: prezentácia". Toto je najvyšší riadok.

V office 2007 ukladáte automaticky, no nie každý to má. Ak v prezentácii uložíte VŠEOBECNE, bude to môcť vidieť každý a nikto nebude mať žiadne otázky ani sťažnosti. K téme: prezentácia je veľmi dobrá.

Ale ... sú tu technické problémy. Niečo sa neprepne, niečo ide kliknutím. Prejdite do režimu zmeny snímky a všetko nastavte. Takto: odoberie sa veľmi veľký objem. Toto je program pre celú záhradu.

Ukazuje sa, že je možné dať deťom iba v prípravnej skupine na konsolidáciu.

Od: Elena Ščedrová

Dátum: 2010-08-05

Ďakujeme veľmi pekne za spätnú väzbu. Ak uložíte prezentáciu v kancelárii z roku 2003, ukáže sa, že má väčší objem. Budú aj nároky. Prezentáciu som niekoľkokrát skontroloval, všetko sa prepína, všetko funguje. Hry majú nastavené hypertextové odkazy na prechod na ďalšiu snímku.

Tam, kde je prechod na kliknutie, sú šípky. Pozrite sa pozorne. Z hľadiska rozsahu: Nemala som za cieľ rozvíjať činnosť materskej školy.

Môžete použiť nie celú prezentáciu, ale iba časť v súlade s obsahom programu. Myslím, že je určená pre prípravnú skupinu materskej školy. čo bude užitočné pre mladších študentov.

Od: Oľga Maximová

Dátum: 2010-10-21

Elena, veľmi pekne ďakujem za VŠETKY vaše prezentácie! ... a kedy má len čas? :) všetko sa otvorí v tejto prezentácii a všetky prechody fungujú tam, kde je to potrebné. Sám sa presťahoval do 7. kancelárie. Oveľa pohodlnejšie.

Všetko najlepšie!

Od: Natália

Dátum: 2011-01-14

Elena, ďakujeme za kvalitné a poučné prezentácie. Syn 3 g 5m. pozerá s potešením. Je skvelé, že sú otázky a dieťa sa len nepozerá, ale sa zúčastňuje.

P. S syna vystavujem a nie v skolke, ale proste doma, co sa tyka objemu cize \ formacie, vsetko mi vyhovuje. Tu záleží na vývoji dieťaťa, nemôžete vyhovieť každému :)

Od: Mária Nazarová

Dátum: 2011-11-06

Elena, ďakujem veľmi pekne! Vynikajúca prezentácia, všetko funguje))) Pokiaľ ide o objem, môžete ho v prípade potreby rozdeliť na niekoľko častí)))

Básne o prírode: dni v týždni, denné doby, čas, hodiny. Výučba a rozvíjanie básní pre deti v prírodných vedách. Základná škola.

Letné aktivity.

Prečo sa narodil? Bolí ma duša. A Štvrtok mu odpovedal: Takže po daždi trpím dlhé roky Čakám na to, čo nie je.

(G. Ilyina ¦ )

Čo si, zajtra? Daj mi odpoveď. Zatiaľ nemám žiadne špeciálne znaky, ale bez váhania odpoviem: Ak deň začnete rozcvičkou, z behu a z cvičenia Budem v poriadku!

Ak spíte pol dňa, ak sotva dokážete všetko, pravdepodobne sa ukážem na dlhý týždeň. Ak sa sami nenudíte, ten najlepší deň príde! Medzitým som toto: Ani vtipný, ani zlý.

Materiál zanimatika.narod.ru

Denná doba pre deti

Denná doba pre deti, pre dospelých a pre všetku flóru a faunu pozostáva zo štyroch časových úsekov: ráno, popoludní, večer a noc. Každý časový interval sa od seba líši polohou slnka, umiestnením ručičiek na hodinách, našimi činmi a zamestnaním.

Takže sa ráno zobudíme, umyjeme si zuby, naraňajkujeme sa a pripravíme sa na deň. Poobede ideme na hodiny, obedujeme, robíme si úlohy a navštevujeme krúžky. Večer sa hráme, relaxujeme, večeriame a chystáme sa do postele.

A v noci spíme sladko.

(Niektoré obrázky, na ktorých sa zobrazuje kurzor pera, je možné stiahnuť vo veľkej veľkosti. Ak to chcete urobiť, kliknite na obrázok a otvorí sa veľký obrázok na stiahnutie)

Prezentácia pre deti: čas dňa

Stiahnite si video prezentačný čas dňa

RÁNO

Na dedinách už od skorého rána, len čo vyjde slnko, kohútik svojim hlasným „Ku-Ka-Re-Ku“ zobúdza celé okolie! A v meste skoro ráno zvoní budík, ktorý informuje, že je čas vstávať.

Denný čas, keď sa slnko objaví nad obzorom, sa nazýva ráno, ktoré prichádza za úsvitu. Slnko práve vychádza nad obzor, stúpa ponad stromy a strechy domov vyššie a vyššie, dáva nám svoje žiarivé lúče a slnečný úsmev.

Ráno začína neskôr v zime a skôr v lete. A aj v lete je na tráve ranná rosa. Vtedy je tráva mokrá, ako keby pršalo, ale v skutočnosti nepršalo, len sa cez noc vzduch ochladil a zmenil sa na malé kvapôčky vody, ktoré sa usádzali na listoch a steblách trávy.

Ráno začína prebudením. Rastliny sa prebúdzajú, otvárajú svoje puky, zvieratá a vtáky sa prebúdzajú, vyliezajú z nôr a vylietavajú z hniezd. Ráno musíte vstať z postele, opatrne ju zakryť.

Potom sa choďte umyť, umyť si zuby, cvičiť a pripravte sa do škôlky či školy. Medzitým nás ráno v kuchyni čakajú raňajky, ktoré pripravila mama.

DEŇ

Cez deň je človek bdelý. Deti sa hrajú na dvore domu či škôlky, školáci sa učia a po škole sa vracajú domov, zatiaľ čo dospelí pracujú. Malé deti si vraj poobede pospia a starší školáci si urobia úlohy, aby mohli robiť svoje obľúbené veci a ísť sa prejsť až do večera.

Slnko cez deň vychádza vysoko na oblohu a pohybuje sa od východu na západ po oblohe, popoludní postupne klesá k obzoru. V lete slnko vychádza vysoko nad obzor a v zime je nízko a rýchlo zapadá.

Počas dňa pre deti prebieha vyučovanie v škôlke av škole, po ktorom nasleduje obed. Obed pozostáva z prvého, druhého a tretieho, po ktorom si treba trochu oddýchnuť a pre menšie deti je „hodinka pokoja“.

V neskorých popoludňajších hodinách je čas na popoludňajšie občerstvenie. Popoludňajšie občerstvenie je malá večera, ktorá pozostáva z rolády s čajom alebo ovocím so šťavou, po ktorej môžete ísť na prechádzku.

VEČER

Večer slnko klesá nižšie a nižšie a zapadá za horizont. Tento čas dňa sa nazýva večer. A keď slnko zmizne za obzorom, môžete sledovať nádherný západ slnka. Môže byť jasný v žlto-červených lúčoch.

V zime prichádza skoro večer a slnko rýchlo zapadá a v lete sa nadlho stmieva a slnko zapadá pomaly.

Rastliny, zvieratá a vtáky sa chystajú do postele. Kvety zatvárajú puky, zvieratá lezú do svojich nôr, mravenisko v lese sa zatvára a vtáky spievajú uspávanky pri svojich hniezdach.

Večer je čas, keď deti prichádzajú z prechádzky a dospelí z práce. Toto je čas večere, po ktorom sa môžete trochu hrať, pozerať televíziu alebo čítať zaujímavú knihu.

Večer sa treba pripraviť na zajtrajšok, pozbierať oblečenie, knihy do školy, umyť si zuby a ísť spať. Po večeri prichádza najtemnejšia doba dňa – noc.

NOC

V noci všetci ľudia, zvieratá a rastliny odpočívajú, aby na druhý deň nabrali silu. Ľudia spia v posteliach pod teplou prikrývkou, psy a mačky sa stáčajú do svojich útulných miest, vtáky sa schovávajú vo vetvách stromov a púčiky rastlín sú zatvorené.

Niektoré zvieratá, ako napríklad sovy, ktoré cez deň spia, v noci bdia, no väčšina zvierat spí v noci vo svojich hniezdach a norách. Noc je časom ticha, relaxu a sladkých snov.

Slnko sa schováva ďaleko za obzor a okolo je veľká tma. Ale teraz môžete vidieť hviezdy na oblohe a na chvíľu vyjde mesiac. Počas dňa sú hviezdy a mesiac neviditeľné pre jasné slnečné svetlo, ale v noci v úplnej tme sa objavujú v celej svojej kráse.

V noci sa na oblohe objaví mesiac. Toto je Mesiac - náš spoločník planéty Zem. Mesiac je spln - volajú spln. Prichádza vo forme rastúceho alebo ubúdajúceho polmesiaca. A nemusí byť vôbec – hovorí sa tomu nový mesiac.

Kým nám trvá noc, slnko svieti na inú časť zemegule a deň je v plnom prúde.

Úlohy-hry pre deti o dennej dobe

Obrázkové hodiny pre deti. Vytlačte a vystrihnite obrázok budíka. Opatrne vystrihnite ručičky, v strede ciferníka urobte dieru a ručičky na hodinkách pripevnite niťou. Teraz môžete ukázať, koľko je hodín!

A čo teraz: ráno, popoludní alebo večer?

(Kliknutím na obrázok otvoríte veľký obrázok na stiahnutie)

A tu sú hotové hodiny so šípkami vo formáte PSD pre program PhotoShop - stiahnite si hodiny so šípkami (súbor v archíve clock.rar 518Kb)

Hodiny s obrázkami dennej doby

(Kliknutím na obrázok otvoríte veľký obrázok)

Sme radi, že sa s vami opäť stretávame:

Zdroj xn ---- 8sbiecm6bhdx8i.xn - p1ai

V našej spoločnosti sa čoraz častejšie objavuje obraz, keď deti nevedia jasne povedať, aké je ročné obdobie alebo denná doba. Možno dieťa počulo tieto slová v reči dospelých a dokonca ich použilo vo svojom vlastnom, ale nevie dať do súladu ráno, deň, večer, noc a ich znamenia. Niekedy to nepochádza z nevedomosti, ale z toho, že v detskom pohľade chýba holistický obraz prírody v danom období.

Základné pravidlá

Bábätko si spravidla spája ráno, popoludnie, večer, noc s úkonmi, ktoré v tomto čase vykonáva ono alebo jeho okolie.

  1. Takže ráno ide do škôlky a mama do práce;
  2. cez deň obeduje a spí;
  3. večer príde mama z práce, vyzdvihne ho zo škôlky;
  4. v noci musí spať.

Dieťa sa v tomto čase veľmi nezaujíma o to, čo sa deje v prírode, a niekedy rodičia nemajú čas sledovať celý obraz každej dennej doby. Bábätko však môže a malo by sa naučiť všetko.

K tomu vám ponúkame obrázky s názvom „Ráno, deň, večer, noc“. Môžu sa učiť rôznymi spôsobmi.

  • Najprv sa môžete spoľahnúť na Domanovu techniku ​​a ukázať dieťaťu na pár sekúnd obrázky, pričom nahlas pomenujete dennú dobu. Postupne si dieťatko zapamätá obrázok a bude rozlišovať ráno, deň, večer, noc podľa ich charakteristík v prírode.
  • Po druhé, obrázky s názvom „Ráno, popoludnie, večer, noc“ môžu byť zavesené v rôznych častiach miestnosti a po priblížení sa k jednému z nich povedzte dieťaťu o dennej dobe.
  • Po tretie, vyberte obrázky a porozprávajte sa o nich s dieťaťom: zvážte všetky podrobnosti, diskutujte o nich a komentujte ich. Takže postupne ráno, deň, večer, noc bude pre dieťa spojené nielen s každodennými činnosťami - dieťa sa naučí porozumieť prírode a vidieť v nej krásu.

Obrázky s názvom „Ráno, deň, večer, noc“ si môžete stiahnuť a vytlačiť z našej webovej stránky. Ideálne je, ak si na ich štúdium vyhradíte presne vymedzené hodiny v rovnakú dennú dobu.

Takže ráno študujete, porovnávate obrázok na obrázku s pohľadom za oknom a nachádzate podobné charakteristiky. Robíme aj s inými obrázkami. Všetky znaky noci možno pozorovať večer v zime, keď ešte nie je neskoro a bábätko je hore.

Diskutujte o obrázkoch s dieťaťom

Po podrobnom preštudovaní obrázkov sa pokúste získať odpoveď od dieťaťa. Už je možné viesť takéto triedy s deťmi vo veku 2-2,5 rokov: sú celkom schopné odpovedať na otázky.

Požiadajte svoje dieťa, aby povedalo:

  1. čo sa deje na oblohe v noci
  2. ako prichádza ráno
  3. prečo sa rozsvieti
  4. prečo je cez deň teplejšie a večer chladnejšie atď.

Takéto úlohy sú celkom v kompetencii dieťaťa, ak od vás, samozrejme, predtým dostalo všetky potrebné informácie. Pýtame sa len to, čo sme sa sami naučili!

A, samozrejme, omaľovánky budú užitočným krokom pri učení. Pri štúdiu obrázkov dávajte pozor na tie farby a poltóny, ktoré prevládajú v prírode v určitých časoch dňa.

Keď ponúkate svojmu dieťaťu maľovanku na túto tému, požiadajte ho, aby zobrazilo hlavné farby rána, večera, noci. Je to skvelé cvičenie pre pamäť a predstavivosť.

Obrázky ponúkané na našej stránke vám tak pomôžu rozvíjať vaše dieťa, učiť sa s ním nové pojmy a hlbšie porozumieť prírode okolo nás.

Viac podrobností na webovej stránke steshka.ru

Téma: "Časti dňa". Obsah programu: Hlavná úloha: objasniť poznatky o častiach dňa, o ich charakteristických črtách. Vytvoriť si predstavu o postupnosti častí dňa, pomenovať a určiť časti dňa medzi ránom a večerom, dňom a nocou, orientovať sa v čase.. Podporovať záujem a túžbu študovať, dopĺňať a aktivovať slovnú zásobu detí.

Vyvíjajúce sa prostredie: zemeguľa, baterka (alebo stolná lampa), kruh rozdelený na 4 časti, na každej časti kruhu je obrázok zobrazujúci dennú dobu: ráno, poobede, večer, noc (pre každé dieťa) ; obrázky s vyobrazením častí dňa, hra - kalendár "Časti dňa" so sadou kartičiek, kniha, omaľovánky.. Prepojenie s inými povolaniami a činnosťami.

Čítanie básní o dennej dobe, hra s prstami, didaktická spoločenská hra „Časti dňa“, slovné hry, rozhovory. Metodické techniky: Pozorovanie, skúmanie obrázkov, kariet, prstové hry, didaktické hry, rozhovor, čítanie výtvarného diela.

Priebeh lekcie:

(Deti vstúpia do miestnosti a postavia sa blízko stola, na ktorom je všetko pripravené na experiment.)

O: Chlapci, dnes budeme mať nezvyčajnú prácu – dnes sa budeme hrať, memorovať a podobne. A aby ste sa nenudili - pripravil som pre vás prekvapenia.

Chlapci, kto vie, čo to je? (ukazuje zemeguľu). Výborne. Samozrejme, toto je naša planéta Zem. Presnejšie povedané, ide o model zemegule. Zemeguľa sa môže otáčať okolo svojej osi, rovnako ako Zem.

Naša Zem sa neustále otáča okolo Slnka a slnečné lúče ju osvetľujú. Je to však na všetkých stranách rovnaké? Odporúčam to skontrolovať.

Prvým prekvapením je, že dnes urobíme malý experiment. Urobte si pohodlie (deti sedia na vysokých stoličkách). Predstavte si, že sa s vami vydáme na cestu vo veľkej vesmírnej lodi. Vyšplhali sme sa vysoko a ocitli sme sa vo vesmíre, v oknách lode sme videli našu krásnu modrú planétu (položte zemeguľu pred zapálenú lampu). Ktovie, prečo ju videli?

Samozrejme. Pretože ju posväcujú slnečné lúče. Môžete vidieť moria, hory, rieky. A čo sa stane na druhej strane?

Pozrime sa (deti idú na opačnú stranu). Je tu tma. Na tej časti našej planéty, ktorá nie je osvetlená slnečnými lúčmi, vládne noc a na zasvätenej časti Zeme žiari jasný deň.

Zem je v neustálom pohybe, takže deň a noc sa navzájom nahrádzajú. Pred niekoľkými storočiami prebiehal ľudský život meranejším a pomalším tempom. Koniec koncov, neboli tam žiadne autá, žiadne lietadlá, žiadne elektrické vlaky, žiadna telefónna komunikácia, žiadna televízia.

Ľudia cestovali do cieľa niekoľko dní alebo mesiacov v závislosti od vzdialenosti. Ľudia nepotrebovali špeciálnu presnosť pri určovaní času v každodennom živote. Preto bol denný čas určený približne.

Otázka: Chlapci, môžete rozdeliť deň na časti?

Q: ako sa volajú?

D: ráno, poobede, večer a v noci.

Q: Správne. Dám vám obrázky a poviete vám, čo môžete robiť v tú alebo onú časť dňa. dobre?

(Deti sedia na vysokých stoličkách pred tabletom.)

Otázka: Kto môže povedať, čo je táto časť dňa (obrázok „Ráno“)?

Otázka: (číta báseň)

Dobrí ľudia, vstaňte z postele. Všetka tma sa skrýva v kútoch, vychádza slnko a podniká! (A. Kondratyeva).

Otázka: Ako začína vaše ráno?

D: (vypisujem deti).

Otázka: Po ránu nasleduje - ... (deň) (dajte „deň“) Čo robíte počas dňa?

(Učiteľ vloží zvyšok obrázkov, deti ich okomentujú.)

O: Akí skvelí chlapi. Veľa ste hovorili o tom, čo vy a všetci ľudia robíte v rôznych časoch dňa. Čo sa deje v prírode? A aby ste to zistili, rád by som vám predstavil malú, ale veľmi poučnú knižku. Vo voľnom čase ju čítame (ukazujeme knihu deťom).

O: Na niečo sme prišli neskoro. Navrhujem, aby sme si zahrali. Tu je niekoľko obálok.

Vašou úlohou je čo najrýchlejšie zostaviť časti dňa v poradí. Pozri, nenechaj sa zmiasť. (deti plnia úlohu na podlahe. Potom všetci spoločne zopakujte postupnosť a opravte chyby).

O: A teraz ďalšia hra. A volá sa - "Susedia". Zavriete oči a zavoláte susedom na časť dňa, ktorú vám poviem (ak sa deti mýlia, môžu špehovať).

O: A aby ste si ešte lepšie zapamätali časti dňa, vypočujte si báseň:

Formovanie dočasných reprezentácií u detí predškolského veku

Sekcie: Logopédia

Ľudský život je úzko spätý s časom, so schopnosťou rozdeľovať, merať a šetriť čas. Miera jeho adaptácie v spoločnosti do značnej miery závisí od toho, do akej miery človek odráža časové parametre.

Štúdie procesu formovania časových reprezentácií u detí s patológiou reči ukázali, že takéto reprezentácie sa v nich nielen tvoria oveľa neskôr, ale líšia sa aj kvalitatívne. Deti s ťažkou rečovou patológiou sú zmätené v názvoch dní v týždni, názvoch mesiacov, nie všetky vedia pomenovať časti dňa v správnom poradí.

Deti s rečovou patológiou by sa mali zoznámiť s časovými reprezentáciami postupne, počnúc strednou skupinou, v tomto poradí:

  • Priemerný vek:
  • Oboznámiť sa s významom slov: ráno, večer, deň, noc.
  • Cvičenie v schopnosti orientovať sa v kontrastných častiach dňa: deň-noc, večer-ráno.
  • Poskytnite všeobecnú predstavu o ročných obdobiach.
  • Seniorská skupina:
  • Rozšírte predstavy o častiach dňa, ich charakteristických črtách, postupnosti (ráno, poobede, večer, noc).
  • Vedieť identifikovať časti dňa. Zaviesť zovšeobecnený pojem „deň“.
  • Vysvetlite význam slov: včera, dnes, zajtra.
  • Pomenujte ročné obdobia, spoznajte ich charakteristické črty.
  • Prípravná skupina:
  • Uveďte elementárne predstavy o čase, jeho plynulosti, periodicite, nezvratnosti.
  • Vedieť pomenovať postupne všetky dni v týždni, poradie mesiacov, ročné obdobia.
  • Cvičenie v schopnosti používať slová - pojmy: najprv, potom, predtým, potom, skôr, neskôr, v rovnakom čase.
  • Rozlišujte trvanie časových intervalov (1 min., 10 min., 1 hodina).

Čas ako objektívnu realitu je veľmi ťažké si predstaviť. Dieťa s ťažkou rečovou patológiou potrebuje „ukázať“ čas. Jeho miery (sekunda, minúta, hodina, deň, týždeň, mesiac, rok). Formálne zapamätanie mien a postupnosti častí dňa, dní v týždni alebo mesiacov neprinesie požadovaný efekt.

Oboznámenie predškolákov s jednotkami merania času by sa malo vykonávať v prísnom systéme a postupnosti, spoliehajúc sa na vizuálne pomôcky, didaktické hry. Na základe pozorovania vonkajších zmien okolitého sveta, osobných skúseností získaných konaním a emocionálnych zážitkov si predškoláci vytvárajú predstavy o časových intervaloch, obdobiach a iných charakteristikách, následne sa tieto poznatky systematizujú a zovšeobecňujú.

A až potom sa zovšeobecní, čo je deň. Práca je štruktúrovaná nasledovne: najskôr sú uvažované dva obrázky, ktoré zobrazujú činnosť ľudí vo dne a v noci, prípadne stav prírody a javov. Potom štyri obrázky zobrazujúce aktivity toho istého dieťaťa v rôznych časoch dňa a potom štyri obrázky s rovnakou krajinou v rôznych časoch dňa.

Skúmanie obrázkov je sprevádzané výkladom učiteľa. - Deň je deň a noc. Cez deň je svetlo. Počas dňa sa v materskej škole konajú hodiny, môžete sa hrať, chodiť, spať cez deň. čo robíš cez deň? - V noci je tma. Takmer všetci ľudia spia.

čo robíš v noci? (Spánok).- Večer príde, keď sa skončí deň a vonku sa zotmie. Čo robíš večer? (Návrat zo škôlky, prechádzka, pozeranie televízie, príprava do postele).- Keď sa skončí noc, príde ráno.

Slnko vychádza. čo robíš ráno? (zobudím sa, vstanem, umyjem sa, idem do škôlky).

Odporúča sa hrať hry:

  • "Kedy sa to stane?" Podľa obsahu činnosti znázornenej na obrázku a niektorých objektívnych ukazovateľov by deti mali určiť alebo pomenovať čas.
  • "Usporiadať obrázky v poradí" (rozloženie sledu udalostí). "Pomenujte svojich susedov."

Pozitívny efekt poskytuje použitie grafického modelu „Deň“, na ktorom sú časti dňa vyznačené rôznymi farbami, ako aj práca s tabuľkou „Režim dňa“.

Učiteľ hovorí deťom:

- Zem sa pohybuje okolo Slnka a zároveň sa otáča okolo svojej osi. Aby to bolo jasnejšie, pozrite sa na tento glóbus. (Vyzýva deti, aby venovali pozornosť zemeguli. Vedľa zemegule je stolná lampa.

Učiteľ rozsvieti lampu a vysvetlí, že zemeguľa je model Zeme a lampa je slnko). - Povedz mi, kde je na zemi deň a kde noc? - Ktorým smerom dopadajú slnečné lúče? - Aká je denná doba? - Po určitom čase sa zem otočí okolo svojej osi (učiteľ otočí zemeguľu) - kde bol deň, prichádza noc a kde bola noc, prichádza deň.

Špecifickým vymedzením času pre deti je ich vlastná činnosť. Preto pri vyučovaní detí je potrebné saturovať časti dňa konkrétnymi podstatnými znakmi detskej činnosti, pomenovaním vhodného času.

Na konsolidáciu môžete vykonať zovšeobecňujúcu lekciu „Deň“ (pozri prílohu).

Denná doba pre deti, pre dospelých a pre všetku flóru a faunu pozostáva zo štyroch časových úsekov: ráno, popoludní, večer a noc. Každý časový interval sa od seba líši polohou slnka, umiestnením ručičiek na hodinách, našimi činmi a zamestnaním.

Takže sa ráno zobudíme, umyjeme si zuby, naraňajkujeme sa a pripravíme sa na deň. Poobede ideme na hodiny, obedujeme, robíme si úlohy a navštevujeme krúžky. Večer sa hráme, relaxujeme, večeriame a chystáme sa do postele. A v noci spíme sladko.

(Niektoré obrázky, na ktorých sa zobrazuje kurzor pera, je možné stiahnuť vo veľkej veľkosti. Ak to chcete urobiť, kliknite na obrázok a otvorí sa veľký obrázok na stiahnutie)

Prezentácia pre deti: čas dňa

RÁNO

Na dedinách už od skorého rána, len čo vyjde slnko, kohútik svojim hlasným „Ku-Ka-Re-Ku“ zobúdza celé okolie! A v meste skoro ráno zvoní budík, ktorý informuje, že je čas vstávať.

Denný čas, keď sa slnko objaví nad obzorom, sa nazýva ráno, ktoré prichádza za úsvitu. Slnko práve vychádza nad obzor, stúpa ponad stromy a strechy domov vyššie a vyššie, dáva nám svoje žiarivé lúče a slnečný úsmev.

Ráno začína neskôr v zime a skôr v lete. A aj v lete je na tráve ranná rosa. Vtedy je tráva mokrá, ako keby pršalo, ale v skutočnosti nepršalo, len sa cez noc vzduch ochladil a zmenil sa na malé kvapôčky vody, ktoré sa usádzali na listoch a steblách trávy.

Ráno začína prebudením. Rastliny sa prebúdzajú, otvárajú svoje puky, zvieratá a vtáky sa prebúdzajú, vyliezajú z nôr a vylietavajú z hniezd. Ráno musíte vstať z postele, opatrne ju zakryť. Potom sa choďte umyť, umyť si zuby, cvičiť a pripravte sa do škôlky či školy. Medzitým nás ráno v kuchyni čakajú raňajky, ktoré pripravila mama.

DEŇ

Cez deň je človek bdelý. Deti sa hrajú na dvore domu či škôlky, školáci sa učia a po škole sa vracajú domov, zatiaľ čo dospelí pracujú. Malé deti si vraj poobede pospia a starší školáci si urobia úlohy, aby mohli robiť svoje obľúbené veci a ísť sa prejsť až do večera.

Slnko cez deň vychádza vysoko na oblohu a pohybuje sa od východu na západ po oblohe, popoludní postupne klesá k obzoru. V lete slnko vychádza vysoko nad obzor a v zime je nízko a rýchlo zapadá.

Počas dňa pre deti prebieha vyučovanie v škôlke av škole, po ktorom nasleduje obed. Obed pozostáva z prvého, druhého a tretieho, po ktorom si treba trochu oddýchnuť a pre menšie deti je „hodinka pokoja“.

V neskorých popoludňajších hodinách je čas na popoludňajšie občerstvenie. Popoludňajšie občerstvenie je malá večera, ktorá pozostáva z rolády s čajom alebo ovocím so šťavou, po ktorej môžete ísť na prechádzku.

VEČER

Večer slnko klesá nižšie a nižšie a zapadá za horizont. Tento čas dňa sa nazýva večer. A keď slnko zmizne za obzorom, môžete sledovať nádherný západ slnka. Môže byť jasný v žlto-červených lúčoch. V zime prichádza skoro večer a slnko rýchlo zapadá a v lete sa nadlho stmieva a slnko zapadá pomaly.

Rastliny, zvieratá a vtáky sa chystajú do postele. Kvety zatvárajú puky, zvieratá lezú do svojich nôr, mravenisko v lese sa zatvára a vtáky spievajú uspávanky pri svojich hniezdach.

Večer je čas, keď deti prichádzajú z prechádzky a dospelí z práce. Toto je čas večere, po ktorom sa môžete trochu hrať, pozerať televíziu alebo čítať zaujímavú knihu.

Večer sa treba pripraviť na zajtrajšok, pozbierať oblečenie, knihy do školy, umyť si zuby a ísť spať. Po večeri prichádza najtemnejšia doba dňa – noc.

NOC

V noci všetci ľudia, zvieratá a rastliny odpočívajú, aby na druhý deň nabrali silu. Ľudia spia v posteliach pod teplou prikrývkou, psy a mačky sa stáčajú do svojich útulných miest, vtáky sa schovávajú vo vetvách stromov a púčiky rastlín sú zatvorené. Niektoré zvieratá, ako napríklad sovy, ktoré cez deň spia, v noci bdia, no väčšina zvierat spí v noci vo svojich hniezdach a norách. Noc je časom ticha, relaxu a sladkých snov.

Slnko sa schováva ďaleko za obzor a okolo je veľká tma. Ale teraz môžete vidieť hviezdy na oblohe a na chvíľu vyjde mesiac. Počas dňa sú hviezdy a mesiac neviditeľné pre jasné slnečné svetlo, ale v noci v úplnej tme sa objavujú v celej svojej kráse.

V noci sa na oblohe objaví mesiac. Toto je Mesiac - náš spoločník planéty Zem. Mesiac je spln - volajú spln. Prichádza vo forme rastúceho alebo ubúdajúceho polmesiaca. A nemusí byť vôbec – hovorí sa tomu nový mesiac. Kým nám trvá noc, slnko svieti na inú časť zemegule a deň je v plnom prúde.

Úlohy-hry pre deti o dennej dobe

Obrázkové hodiny pre deti. Vytlačte a vystrihnite obrázok budíka. Opatrne vystrihnite ručičky, v strede ciferníka urobte dieru a ručičky na hodinkách pripevnite niťou. Teraz môžete ukázať, koľko je hodín! A čo teraz: ráno, popoludní alebo večer?

(Kliknutím na obrázok otvoríte veľký obrázok na stiahnutie)

A tu sú hotové hodiny so šípkami vo formáte PSD pre program PhotoShop - stiahnite si hodiny so šípkami (súbor v archíve clock.rar 518Kb)

Hodiny s obrázkami dennej doby

(Kliknutím na obrázok otvoríte veľký obrázok)

Súhrn integrovaných vzdelávacích aktivít pre strednú skupinu. Používané druhy detských činností: herné, produktívne, komunikatívne, kognitívne a výskumné, hudobné a výtvarné, pohybové.

ciele: systematizovať predstavy detí o častiach dňa, ich charakteristických črtách a postupnosti, upevniť schopnosť vykonávať aplikáciu pomocou lepiacej tyčinky.

Stiahnuť ▼:


Náhľad:

"Časti dňa"

"Ráno, poobede, večer, noc - deň preč"

Typy detských aktivít:hravý, produktívny, komunikatívny, kognitívny a výskumný, hudobný a výtvarný, pohybový.

Ciele: systematizovať predstavy detí o častiach dňa, ich charakteristikách a postupnosti; na upevnenie schopnosti vykonávať aplikáciu pomocou lepiacej tyčinky.

Plánované výsledky:má elementárne chápanie častí dňa; rozlišuje časti dňa v závislosti od polohy slnka na oblohe a od druhov činností ľudí; vie, ako pracovať v skupine; aktívne a láskavo komunikuje s učiteľom a rovesníkmi; zoskupuje aktivity vo vzťahu k častiam dňa; prejavuje záujem o umelecké aktivity (aplikácie)

Materiály a vybavenie:obrázky na aplikáciu, pripravené podklady na aplikáciu, obrázok vláčika, prezentácia, hudba

1. Úvodné slovo vychovávateľa (ponorenie sa do problému)

Chlapci, keď som dnes išiel do práce, vrana mi povedala taký nezvyčajný príbeh! Chcete počúvať? (Deti: Áno) - Včera sa v zimnom lese jeden zajac zobudil, umyl, umyl si zuby a prišiel do škôlky. Na oblohe svietili hviezdy a mesiac, lietala a húkala sova, ale dvere do škôlky boli zatvorené, v oknách sa nesvietilo. Prečo si myslíš? (Deti: vonku bola noc) Naozaj, zajac si pomýlil ráno a noc. A čo je potrebné, aby sa vám takýto príbeh nestal? Samozrejme, treba sa naučiť od seba rozlišovať ráno, poobedie, večer a noc. Chcete sa naučiť rozlišovať časti dňa? Potom ideme do čarovnej krajiny Času. Tak, poďme.

2. Motorické cvičenie "Vlak"

A pôjdeme s vami na parnej lokomotíve. Vodič bude ... .. Vodič dá znamenie a ide. Hudobný vlak. Pozor, zastavte, poprosím všetkých, aby vystúpili z áut a sadli si.

3. Systematizácia existujúcich predstáv detí o častiach dňa

Slnko vychádza jasne

Kohútik v záhrade spieva

Naše deti sa prebúdzajú

Idú do škôlky.

Kedy sa to stane?

Deti: ráno.

Poďme sa spolu s vami pozrieť na obrazovku. (Snímka 2-4 sprevádzaná piesňou „The Morning Begins“ z filmu „Scarecrow-Miauchelo“)

Čo teda robí slnko ráno? (Deti: vstáva, vstáva, vstáva). - Áno, ešte nie je vysoko na oblohe, ale práve začína stúpať. (Snímka 5, obrázok 1)

Čo s tebou budeme robiť ráno? (Deti: zobuďte sa, naraňajkujte sa, cvičte, umyte sa) - Skutočne sa zobudíme (Snímka 5, obrázok 2), umyjeme a umyjeme si zuby (Snímka 5, obrázok 3), cvičíme (Snímka 5, obrázok 4) , naraňajkuj sa (Snímka 5 obrázok 5) a choď do škôlky.

A teraz opäť na ceste. Lokomotíva, pripravená? Vodič, dajte znamenie. Hudobný vlak. Zastavte sa, posaďte sa, prosím.

Na oblohe jasne svieti slnko

Deti išli na prechádzku.

Po ránu k nám prichádza deň. (Snímka 6-8 sprevádzaná piesňou"Aký nádherný deň" od m / f "Pieseň malej myšky"slová: Karganova E., hudba: Flyarkovsky A.)

Chlapci, čo robí slnko cez deň? (Deti: svieti na oblohe) - Presne tak, je vysoko na oblohe, pekne svieti, takže cez deň je vonku svetlo. (Snímka 9, obrázok 1)

Deň plný starostí, problémov,

Čas plynie rýchlo.

Treba len chcieť

Dokážete veľa.

Čo môžeme s vami robiť cez deň? (Deti: hrať sa, chodiť, čítať, spať atď.)

V skutočnosti môžeme počas dňa kresliť (Snímka 9, obrázok 2), čítať (Snímka 9, obrázok 3), chodiť (Snímka 9, obrázok 4), hrať sa (Snímka 9, obrázok 5), obedovať (Snímka 9, obrázok 6).

Chcete hrať? Dobre, niečo ti poviem. Ak sa to stane ráno, zdvihnite ruky, ak popoludní, tlieskate. Začnime:

Slnko je vysoko na oblohe.

Dievča robí cvičenia.

Chlapec ide na prechádzku.

Deti sa umývajú.

Slnko sa prebúdza, vstáva.

Deti obedujú.

Výborne. A teraz opäť na ceste. Vodič, poďme. Nová zastávka, žiadam všetkých, aby vystúpili z vlaku.

Keď príde večer, slnko zapadne

Trávy zaspávajú, vtáky stíchnu.

Po dni prichádza večer (Snímka 10-12, sprevádzaná hudbou S. Prokofieva „Večer“).

Čo robí slnko večer? (Deti: ide to dole, ide to dole)

Slnko samozrejme zapadá, už nesvieti tak silno ako cez deň, takže je čoraz tmavšie. A čím nižšie slnko zapadá, tým je vonku tma. (Snímka 13, obrázok 1)

Za oknom sa stmieva

A večer zíval na cestách.

Ponáhľam sa zo škôlky,

Idem k svojej milovanej matke. (M. Sadovský)

Čo robíš dnes večer? (Deti: hrajú sa, pozerajú televíziu, jedia, kreslia, čítajú)

Áno, večer môžete doma pozerať televíziu (Snímka 13, obrázok 2), kresliť (Snímka 13, obrázok 3) alebo hrať tiché hry (Snímka 13, obrázok 4), večerať (Snímka 13, obrázok 5), čítať si s mamou alebo otcom (snímka 13 obrázok 6) alebo sa umyť v kúpeľni (snímka 13 obrázok 7).

Chlapci, náš vlak je unavený a odchádza na svoju poslednú zastávku. Poďme na cestu. Prišiel som, žiadam všetkých, aby si sadli.

Na oblohe horia hviezdy

Vtáky spia a ryby spia

Kvety spia v záhrade v posteliach,

No, sme vo svojich posteliach.

Kedy sa to stane? (Deti: v noci)

Je to tak, po večeri prichádza noc. (Snímka 14-16 doplnená piesňouuspávanka od m / f "Umka")

Čo robí slnko v noci? (Deti: nie je, spí, sadol si)

Presne tak, sadol si, nie je to vidieť. A čo môžeme vidieť na oblohe v noci? (Deti: mesiac a hviezdy) - Áno (Snímka 17 obrázok 1)

Čo robia ľudia, zvieratá a vtáky v noci? (Deti: spánok) - Správne, spať (Snímka 17, obrázok 2)

A teraz sa musíme rozdeliť na dva tímy a magický kvet nám v tom pomôže. Teraz si každý z vás odtrhne jeden okvetný lístok. Niekto má červené okvetné lístky pri stole, na ktorom je červený kôš, a kto má žlté, pri tom, na ktorom je žltý kôš. Na stole je list papiera rozdelený na dve časti, jedna polovica je modrá a druhá čierna. Čo to podľa vás znamená? Koše obsahujú obrázky ľudí a zvierat, všetky niečo robia: hrajú sa, spia atď. Čo si myslíte, že s vami budeme robiť? Áno, chlapci, musíte správne lepiť obrázky, čo sa dá robiť cez deň - na svetlej polovici a čo v noci - na tmavej polovici. Všetko jasné? Potom pokračujte. Nezabudnite, že obrázky lepíme na plátno lepidlom, nie v práci.

Pozrime sa, čo máme. Je tu všetko správne? A tu?

Výborne, sadnite si prosím na stoličky.

Existuje však vták, ktorý v noci nespí.

Hádajte, aký druh vtáka

Strach z jasného svetla.

Cez deň spí, v noci lieta

Kričí a všetkých desí.

Deti: sova

Správna snímka 18

Postavme sa všetci a povedzme báseň o sove.

4. Fizminutka "sova"

Sova-sova, deti mávajú rukami, zobrazujú krídla

Veľká hlava kreslí rukami veľký kruh vo vzduchu

Sadne si na sučku, sadni si

Hlava sa otáča hlava sa otáča doľava - doprava

Vyzerá na všetky strany

Áno, zrazu ako to letí. deti vstávali, behali, mávali

S rukami ako krídlami.

5. Postupnosť častí dňa.

Chlapci, pripomeňme si, čo sme sa dnes naučili, a tieto obrázky nám pomôžu. Časti dňa vždy prichádzajú v určitom poradí, nemôžu si meniť miesto. ..., poď ku mne, porozmýšľame s tebou, ktorý obraz treba zavesiť ako prvý. Dievča sa zobudilo. prečo? Áno, pretože je ráno. Čo ešte môžeš ráno robiť? Sadni si, šikovné dievča. Poď ku mne …. Aký obrázok bude ďalší? Dievča sa hrá. Kedy sa to stane? Poobede. Čo ešte môžete počas dňa robiť? Dobre. Teraz poďte, prosím, ... ... k tabuli. čo bude ďalej? Dievča číta. Aká je denná doba? Večer. Presne tak, čo iné sa dá večer robiť? Sadnite si, dobre urobené. No a zostal posledný obrázok. Poď ku mne ... .. Zavesíme si tento obraz k tebe. čo je na ňom

Dievča ide do postele.

Všetky obrázky sme zavesili.

Ďakujem vám chlapci. Dnes ste odviedli dobrú prácu.


Ciele:

Oboznámiť deti s vymenovaním hodín, rôznych typov hodiniek.
Naučte deti pozorovať predmety.
Obohaťte slovnú zásobu detí na túto tému.
Upevniť vedomosti o číslach "1", "2", "3", schopnosť počítať a označiť výsledok počítania číslom.
Vytvárajte stabilné predstavy o veľkosti (dlhá-krátka, široká-úzka, veľká-malá), množstve, farbe, geometrických tvaroch.
Cvičenie v navrhovaní, vyrezávaní, lepení, kreslení prstami.
Rozvíjať schopnosť opakovať pohyby pre učiteľa.
Rozvíjajte motorické zručnosti, zrakovú koncentráciu, koordináciu pohybov.

Vybavenie:

Nástenné hodiny, náramkové hodinky, pieskové hodiny. Alarm.
Obrázok zobrazujúci geometrické tvary, ciferníky hodiniek v podobe týchto geometrických tvarov.
Obrazová schéma zobrazujúca hodiny so závažím vo vode geometrických tvarov, geometrických tvarov vyrezaných z farebného kartónu.
Stavebný materiál (tehly, oblúky, valce, trojuholníkové hranoly).
Farebný siluetový obrázok hodiniek vyrobený z hrubého kartónu, závažia v tvare kužeľa a hríbika, pripevnené na spoločnej šnúrke.
Plastelína, hrášok, tyčinky.
Piesok, lieviky, priehľadné fľaše.
Obrázok na pozadí zobrazujúci základňu presýpacích hodín rôznych farieb, obrázky siluety baniek s pieskom rôznych farieb.
Gombíky rôznych farieb, dve veľkosti, obrázok náramkových hodiniek s kruhmi rovnakej farby a veľkosti.
Z papiera vyrezané kruhy, ciferníky, remienky; lepidlo, sponky.
Hodinky a remienky k nim: široké, stredné, úzke.
čísla. Obrázky zobrazujúce náramkové hodinky s rôznym počtom otvorov na remienku.
Prstové farby, pozadie obrázka s prázdnymi kruhmi pri číslach na ciferníku a prázdnym rámčekom hodín.
Farebné štipce na prádlo, hodinky vyrezané z hrubého kartónu.
Zvukový záznam: „Pozor! Bum! “, E. Železnová.

Priebeh lekcie:

Uvítacia hra „Naše inteligentné hlavy“

Naše múdre hlavy
Budú veľa premýšľať, chytro.
Uši budú počúvať
Ústa hovoria jasne.
Rukoväte budú tlieskať
Nohy budú dupať.
Chrbát sa narovnáva
Usmievame sa na seba.

Moment prekvapenia „Čo je v hrudi?

V truhle je predmet. Vypočujte si o ňom hádanku a skúste uhádnuť - potom zistíte, čo je v truhlici.

Čas beží
Hovorí deťom, aby vyrástli.
Tento predmet znie takto:
Tik tak, tik tak!

Sledovanie nástenných hodín

Didaktická hra „Priraďte číselníky k hodinkám“

Priraďte ciferníky k hodinkám, ktoré zodpovedajú tvaru. Aký geometrický tvar tieto hodinky vyzerajú? (Kruh, štvorec, ovál, trojuholník, obdĺžnik).

Zostavte hodinky

Rozložte obrázok hodín z rôznych geometrických tvarov.

Vizuálna aktivita "Hodiny"

Deti nalepia a potom vyrobia šípky z plastelíny.

Stavba "Hodiny na veži"

Na základňu veže sme položili tehlu, na tehlu položili oblúk, potom valec s hodinami a hranolovú strechu.

Cvičenie "Dlhé a krátke"

Vytiahnite závažie kužeľa z hodiniek - urobte jeho strunu dlhú. A čo sa stalo lanom s hubovým kettlebellom? Krátky. A ako urobiť šnúrku s hubou dlhou? Vytiahni to. Čím sa teraz stalo lano s hrboľom

Modelovanie "Hodiny"

Deti vyrezávajú tortu s hodinami (kruhové valcovanie, sploštenie). Čísla sú položené z hrášku a stlačené po obvode, šípky sú vyrobené z dvoch tyčiniek, ktoré sa prekrývajú a lisujú.

Hra na bielizeň "Hodiny"

Ku každému číslu pripevnite štipce na prádlo.

Dynamická pauza "Hodiny"

Tik-tak, tik-tak -
Všetky hodiny idú takto.
(Hlava sa nakloní doľava a potom k pravému ramenu)

Pozrite sa rýchlo, koľko je hodín:
Tik-tak, tik-tak, tik-tak.
(Kývanie trupu s prenášaním ťažiska z jednej nohy na druhú)

Doľava - raz, doprava - raz,
To dokážeme aj my.
Tik-tak, tik-tak, tik-tak.
(Ruky na opasku, naklonenie doľava a doprava)

Sledovanie presýpacích hodín

Cvičenie „Nalejte piesok cez lievik“

Deti vložia do hrdla priehľadnej fľaše lievik a nasypú doň piesok.

Didaktické cvičenie "Presýpacie hodiny"

Umiestnite presýpacie hodiny na stojan. Akej farby je piesok v hodinkách, akej farby by mal byť stojan.

Sledovanie náramkových hodiniek

Gombíková hra "Ozdobte hodiny"

Usporiadajte tlačidlá do kruhov vhodnej farby a veľkosti

Aplikácia "Náramkové hodinky"

Prilepte ciferník na kruh, potom prilepte kruh s ciferníkom na remienok. Teraz budú dospelí používať sponky na spojenie koncov popruhu.

Didaktická hra „Vyberte si remienky na hodinky“

Tu sú remienky hodiniek. Sú rovnaké alebo odlišné? Rôzne. Tu je najširšia, tu je najužšia. Priraďte remienky k hodinkám podľa veľkosti.

Didaktické cvičenie "Koľko otvorov je v popruhu?"

Spočítajte, koľko otvorov je na remienku vašich najväčších hodiniek? Tri. Označte číslom.

A koľko dierok je na remienku stredných (malých) hodiniek? Dvaja (jeden). Označte číslom.

Sledovanie budíka

Kresba prstom „Krásny budík“

Deti zanechávajú odtlačky v prázdnych kruhoch pri číslach na hodinách, maľujú, obkresľujú rám hodín prstom farbou.

Vonkajšia hra "Noc-Ráno"

Kým je budík ticho, deti ležia na koberci - spia, keď zazvoní budík - vstávajú a cvičia - opakujú pohyby za učiteľkou.

Hudobné a rytmické cvičenie „Pozor! Bum!"

Deti paličkami zľahka klopkajú na bubon, hlasno a silno bijú na slová „Bom“.

Ako vysvetliť batoľaťu, aká je denná doba? Dieťa rýchlo pochopí, že cez deň svieti slnko a v noci sú na oblohe viditeľné hviezdy. Ako však vysvetliť pojmy ako „ráno a večer“? Aby ste to dosiahli, mali by ste ukázať tematické obrázky, pretože jasnosť materiálu je základom pre pochopenie informácií dieťaťom. Zvážte otázku: denný čas pre deti na obrázkoch.

Pre deti je veľmi dôležité spájať nové pojmy s konkrétnymi príkladmi. Povedzme, že dieťa sa rýchlo naučí slovo „deň“, ak je spojené s viditeľným slnkom na oblohe. To znamená, že abstraktné symboly a koncepty pre mozog detí ešte nie sú k dispozícii. Preto v školiacich príručkách pre materské školy nájdete množstvo obrazového materiálu na výučbu detí.

Deň / noc je pre dieťa ľahké pochopiť a pochopiť. Je ťažšie vysvetliť, čo je ráno a čo je večer. Prečo sa volajú inak a aký je ich zásadný rozdiel? Ak to chcete urobiť, ukážte dieťaťu obrázky, ktoré zobrazujú ľudské aktivity.

Povedzme, že ráno sa líši od dňa tým, že si po spánku treba umyť zuby a umyť tvár. To je jasne znázornené na obrázku. Deti sa cez deň prechádzajú vonku a hrajú sa na ihrisku a večer sa hrajú doma alebo v škôlke. V mysli dieťaťa sú teda procesy činnosti usporiadané a vytvára sa logický reťazec „čas dňa – akcia“.

Zabezpečenie materiálu

Aby sa naštudovaná látka zafixovala v pamäti dieťaťa, je potrebné viesť každodenné rozhovory na danú tému. Napríklad sa opýtate dieťaťa:

  • čo si robila ráno v škôlke?
  • čo si jedol ráno na raňajky?
  • hral si cez den na ihrisku?
  • čo si jedol na obed poobede?

Tu je dôležité prepojiť dennú dobu s príjmom potravy: raňajky – ráno, obed – poobede, večera – večer. Pre dieťa sú to nové pojmy, ktoré sa však ľahko naučí na konkrétnych príkladoch. V bežnej komunikácii s bábätkom častejšie spomínajte názvy jedál (ideme na večeru, zajačik chce raňajkovať atď.).

Vizuály môžete použiť aj na obrázkoch. Povedzme, že pred svoje dieťa postavíte obrázok „večer“ a spýtate sa na čas. Je dôležité nadviazať dialóg s bábätkom a povzbudiť ho, aby rozprávalo príbeh pomocou navádzacích otázok. Povedzme, že sa opýtate dieťaťa: je večer alebo deň? Po odpovedi sa pýtate, prečo to hovorí?

Dôležité! Po zvládnutí rozlišovania večer / ráno / deň / noc je potrebné si ujasniť, že tvoria deň a sú jeho súčasťou. Rovnako ako medveď a zajačik majú spoločné meno - hračky.

Rozvoj myslenia

Keď sa rozdiel medzi ránom a večerom jasne vtlačí do mysle bábätka, môžete ísť ďalej – aktivovať jeho myslenie. Aby ste to dosiahli, musíte ukázať obrázky zobrazujúce ľudské aktivity a opýtať sa, v akú dennú dobu sa venujú takýmto záležitostiam.

Otázky by sa mali klásť takto:

  • kedy sa na oblohe objavujú hviezdy - deň alebo noc?
  • ked deti veceria - poobede alebo vecer?
  • kedy cvicia - rano alebo poobede?
  • keď slnko svieti na oblohe - deň alebo noc?

Na takéto otázky môžete prísť sami a povzbudiť dieťa, aby hovorilo a pracovalo so základnými pojmami času. Môžete sa tiež opýtať svojho dieťaťa, čo robí slnko ráno / večer / večer.

Zajtra a včera

Kategórie času „zajtra, dnes, včera, pozajtra“ ešte nie sú pre dieťa k dispozícii, pretože nie sú spojené s aktivitou a hmatovými / zrakovými vnemami. Aby sme dieťa naučili rozlišovať medzi týmito pojmami, je potrebné začať od aktivity. Dieťa si napríklad dobre pamätá, že ide do cirkusu. Ako sa dá táto udalosť využiť na výučbu času? Musí hovoriť:

  • zajtra pôjdeme do cirkusu;
  • dnes sme videli tigre v cirkuse;
  • kde sme boli včera

Dieťa rýchlejšie pochopí pojem „včera“, pretože si pamätá včerajšie udalosti. Je ťažšie vysvetliť a pochopiť slovo „zajtra“. Ak to chcete urobiť, povedzte nám, kedy príde „zajtra“:

  • po prvé, dieťa musí ísť spať v noci;
  • nasledujúce ráno bude „zajtra“.

Bábätko si postupne začne uvedomovať rozdiel medzi „dnes, zajtra a včera“. Hlavnou vecou nie je ponáhľať sa s dieťaťom v osvojovaní si nových (abstraktných) pojmov a hnevať sa na jeho nepochopenie. Časom zvládne všetko.