Famp lekcie v seniorskej skupine: funkcie. Metodické požiadavky na vyučovaciu hodinu matematiky (v závislosti od zásad vyučovania) Triedy v rampe

Prehľad hodín FEMP pre deti prípravnej skupiny predškolských výchovných zariadení


Tento materiál bude užitočný pre učiteľov predškolských skupín, pre učiteľov ďalšieho vzdelávania.
Téma: Lesné dobrodružstvá.
Cieľ: zovšeobecňovanie vedomostí detí.
Úlohy: Upevniť vedomosti z radového počítania od 1 do 20, riešiť príklady na sčítanie a odčítanie, nájsť správne riešenie, rozvíjať logické myslenie, upevňovať vedomosti detí o geometrických útvaroch a ich vlastnostiach, orientáciu v čase; rozvíjať pozornosť, pamäť, jemné motorické zručnosti, pestovať kognitívny záujem, vzájomnú pomoc.
Vybavenie: obálka s listom, mapka, kartičky s úlohami pre každé dieťa, ceruzky, medveď - prekvapenie, tangramy, loptička.

Priebeh vyučovacej hodiny.

pozdravujem: Ahojte chalani. Som rád, že vás všetkých dnes môžem privítať. Pozdravme sa slovami: Nech náš milý úsmev každého zahreje svojou vrúcnosťou. Pripomeňte si, aké dôležité je v živote zdieľať šťastie a dobro.
Na adresu našej materskej školy prišiel list od starého pána – lesníka. Poďme si to prečítať teraz.
"Drahí chlapci! Pozývam vás na návštevu. Ale vedz, že cesta k môjmu domu je plná mnohých prekážok. Verím, že to zvládneš. A čaká na vás úžasné prekvapenie!"
Vychovávateľ: No, chlapci, poďme na cestu. Na čom sa môžete otráviť na návšteve? (odpovede detí). Navrhujem ísť pešo. A aby sme sa cestou nestratili, pomôže nám mapa (upozorniť deti na trasu).
No čo je pred nami.
Vychovávateľ: Prvým bodom je "Yagodnaya Polyana". Musíme pomôcť Mashe zbierať bobule, aby mohla uvariť bobuľový džem pre Lesovichko.
Úloha číslo 1: Spojte v poradí bobule s číslami od 1 do 20. (vzájomná kontrola). Výborne, zhromaždili sme bobule, Masha uvarí džem a pošetrí Lesovichku lahodným džemom.

Poďme ďalej. Chlapci, povedzte mi, čo rastie v lese? (odpovede detí)
Správny. V lese rastú huby. Lesovichok má veľmi rád huby. Poďme. Pripravíme mu prekvapenie, ako darček mu prinesieme košíky húb.
Úloha číslo 2. Zbierajte huby do košíka.
Výborne. Naše košíky sú plné.
Teraz sa poďme trochu hrať. Hra: "inteligentný a inteligentný."
Otázky: Aký tvar sa nazýva štvorec? Pomenujte položky v skupine, ktoré vyzerajú ako štvorec. Vo februári na našej stránke rozkvitli 3 margarétky a 2 ruže. Koľko kvetov rozkvitlo na našej stránke? 5 myší sa hralo na verande. Mačka pribehla a sadla si na verandu. Koľko zvierat bolo na verande? Dášina babička má vnuka Pashu, mačku Fluffa, psa Družhoka. Koľko vnúčat má stará mama?
Výborne! Poďme ďalej. Ďalšou položkou je zdravie. Fyzická minúta.
Deti chodili po lese,
Príroda bola sledovaná. Pozreli sme sa na slnko a ich lúče sa zahriali.
Motýle lietali, mávali krídlami.
Spoločne zatlieskajte 1, 2, 3, 4, 5, je čas, aby sme zbierali kyticu.
Jeden sedel, dvaja sedeli.
V ich rukách spievali konvalinky.
Oddýchni si? Potom poďme. Predmet: Kto žije v lese? Práca s tangrammi.
Rita, koho si stretla v lese? Vanya, koho si stretol?
Výborne!
Prišli sme do konečného cieľa našej cesty. Stretli sme tu umelca. Maľuje krajinomaľby. Lesovichok má veľmi rád svoje obrazy. Ale tu je problém - umelec si vo svojich obrazoch pomýlil ročné obdobia. Pomoc. Vyriešte problém.
Zadanie: zvýraznite znamenia ročných období: jeseň. Zima, jar, leto.
Výborne! Splnili sme všetky úlohy, pripravili darčeky.
A tu je Lesovičkin dom. Zvláštne, ale Lesovichka ešte nie je doma. Ale čo to je? Áno, toto je verný priateľ, Mišutka. A Mišutka nás nestretáva s prázdnymi rukami. V jeho košíku sú čarovné kvety - kvety - sedemkveté! Chlapci, prečo nás Mishutka stretáva s týmito kvetmi? (detské uvažovanie). Áno, máš pravdu!
odraz: No a teraz sa naše dobrodružstvá skončili a nastal čas, aby sme sa vrátili do škôlky. Chlapi. Čo si mal rád? Aké ťažkosti ste zažili? čo bolo ľahké?
Ďakujem vám všetkým za pozornosť!
Foto aplikácie:



Mestská rozpočtová predškolská vzdelávacia inštitúcia materská škola číslo 1 "Slnko"

Abstrakt vzdelávacích aktivít

V oblasti - "Vedomosti"
Rozvoj matematických reprezentácií v prípravnej skupine

Vychovávateľ: Kiryukhina A.A.
skupina číslo 3 "Fialka"

r.p. Iľinogorsk 2017

GCD pre rozvoj matematických reprezentácií v prípravnej skupine
Téma: „Hra – cesta do krajiny matematiky“
Cieľ: rozvoj záujmu o predmet matematika na základe kognitívnej činnosti a zvedavosti.
Úlohy: vzdelávacia oblasť "Poznanie":
Vzdelávacie:
Naďalej rozvíjať schopnosť riešiť aritmetické problémy, logické problémy;
upevniť schopnosť zvýšiť a znížiť počet o 1;
zlepšiť schopnosti počítania v poradí dopredu a dozadu do 10;
upevniť schopnosť navigácie na hárku papiera v klietke;
rozvíjať logické myslenie, pozornosť, koncentráciu, vizuálnu pamäť, vynaliezavosť, predstavivosť;
Prispievať k formovaniu schopnosti aplikovať matematické poznatky v neštandardných praktických problémoch. Upevniť vedomosti o zložení čísel do 10
Rozvíjať schopnosť modelovať, podľa pravidiel, orientáciu na hárku papiera v klietke. Cvičenie v kreslení vzoru z geometrických tvarov.

Rozvíjanie... Rozvíjajte mentálne operácie: analógiu, systematizáciu, zovšeobecňovanie, pozorovanie, plánovanie. Rozvíjať tvorivú predstavivosť, vnímanie schopnosti analyzovať, porovnávať predmety, schopnosť zovšeobecňovať.

Vzdelávacie. Podporovať udržanie záujmu o matematiku, formovanie schopnosti pracovať v tíme.
Kultivovať schopnosť pracovať v tíme, vo dvojici. Zlepšiť štýl partnerstva (schopnosť vyjednávať, brať do úvahy názor druhého.)

Metódy: - Hra
Vizuálne (použitie ilustrácií).
Verbálne (otázky, vytváranie problémových situácií, individuálne odpovede detí).
Praktické riešenie problémov a príklady.
Recepcie vedenie aktivít detí:
1. Techniky stanovovania cieľov a motivácie k činnostiam detí: hra
situáciu.
2. Techniky na zvýšenie aktivity detí v procese GCD: didaktické
hry, úlohy na logické myslenie.
3. Metódy organizácie praktických činností detí: rozhovor, názorná ukážka, vysvetľovanie.
4. Techniky na udržanie záujmu detí: hra, šou.
5. Techniky hodnotenia a sebaúcty: povzbudzovanie, sebaúcta.

Ukážkový materiál na lekciu: list, truhlica, vianočný stromček so šiškami-úlohy, hárok s tabuľkou, Ceruzky, fixky, hárky papiera, Telegram z víly z čarovnej matematickej krajiny, kartičky s číselnými nerovnosťami, kartičky s bodkami a číslami, počítacie tyčinky, prekvapenie (truhla), magnetická tabuľa, flanegraf.
R písomky na lekciu: list papiera s tabuľkou, list papiera, paličky na počítanie, ceruzky, vejár s číslami Geometrické tvary na stavbu štvorca.
Miesto: skupinová izba.
Organizačná časť. Deti stoja v kruhu.
Vychovávateľ: Chlapci, pohladkajte si ruky, hlavu, bruško, ste takí zlatí, milí, usmievajte sa a pozdravujte sa.
... Uskutočňuje sa psychologická štúdia "Neha".
- Pozriem sa na tvoje tváre, s kým by som sa tu priatelil?
-Ja, Albina Alexandrovna. A kto si ty? - Ja, Timošenka - priateľ!
-Ja, Dashulya - svetlo. - Ja, - Arishenka - priateľka.
- Ja, Lizonka, som veselá. Som Zlatushka - smiech.
-Sme Alinochki - baleríny. -Ja, Arsyushka - viem všetko. -
A ja, Diana, som smutná. -Ja, Timurchik, ja, Maxim, ja, Misha, sme priatelia!
Vychovávateľ: - Dobrý deň, drahé deti, ste najkrajšie na svete. Tu sú takí dobrí, tu takí krásni, pozývam vás na výlet! Súhlasíš? Deti: - Áno!
Úvod do hernej situácie:
Vychovávateľ: Chlapci, dnes ráno mi poštár odovzdal telegram adresovaný našej skupine. Poďme si to prečítať
telegram:
„Ahojte milí chlapci, píše vám víla z matematickej krajiny. Pozývam vás do krajiny matematiky. Cesta do tejto krajiny však nebude jednoduchá. Aby ste sa do toho dostali, musíte veľa vedieť a na to, aby ste svoje vedomosti ukázali, musíte splniť úlohy. Tí, ktorí splnia tieto úlohy, získajú cenu "
Pedagóg: Chlapci, chcete sa dostať do Zeme matematiky?
Deti: Áno.
Vychovávateľ: Potom sa pripravme na cestu a urobme rozcvičku pre myseľ.
A mám pre vás hru s názvom:
"Pomenujte číslo"
Aby sme mohli začať hru, musíme sa postaviť do kruhu.

Keď sa deti postavia do kruhu, učiteľ vysvetlí deťom pravidlá hry.
-Hodím loptičku a poviem číslo, ty mi hádžuc loptičku zavolaj na predchádzajúce číslo (upresni).
- Aké je číslo pred číslom 12; (11), 16.18.10
A teraz je potrebné pomenovať ďalšie číslo (objasniť).
- Aké je číslo, ktoré nasleduje po čísle 9; (10), 14, 10,15

Skomplikujme si úlohu.
- Aké je číslo, ktoré stojí medzi číslami 8 a 10; (9) 14 a 16; (15), 18 a 20 (19)
- Koľko skoro ráno otvoríme očí? (2)
- Koľko uší majú dve myši? (4)
- Koľko uhlov má trojuholník? (3)
- Ak sú dva viac ako jeden, potom jeden ... (menej ako dva).
- Ak je myš menej ako vlk, potom vlk ... (viac ako myš).
- Ak je líška zábavnejšia ako zajačik, potom zajačik ... (smutnejší ako líška).
- Na dube sú tri konáre, na každom sú dve hrušky. Hádajte, koľko hrušiek je v dube? - Výborne! Teraz vidím, že si skutočne pripravený vydať sa na cestu.
Vychovávateľ: - Zamyslite sa a povedzte: "Čím môžete cestovať?"
Deti: - autom, vlakom, lietadlom, parníkom, teplovzdušným balónom a pod.
- Ak chcete zistiť, akou dopravou pôjdeme cestovať, musíte pospájať bodky na obliečkach v poradí. A dostanete obrázok. Dám vám malú nápovedu, uhádnem hádanku.
Hádanka: Modrý chvost zázračného vtáka letel do kŕdľa hviezd? (raketa)
pedagóg: Výborne, s úlohou ste sa vyrovnali, ale aby raketa vzlietla, musíme splniť nasledujúcu úlohu:
- Číselné výrazy sú napísané na tabuli
8+1= 7+2= 4+5= 2+7= 6+3= 8 - 4=
pedagóg: Medzi týmito číslami je jeden nadbytočný. Ako to nájdem? Ako dokončíte úlohu?
Deti: Najprv musíte vyriešiť číselné výrazy a potom nájsť extra číslo.
Vychovávateľ: Výborne, chlapci. Naša raketa je pripravená vzlietnuť. Leteli sme.

1 zastávka: Zadachkina
Vychovávateľ: Víly majú rôzne zvieratá a vtáky a radi vymýšľajú rôzne úlohy pre cestovateľov. Požiadajú vás, aby ste pracovali vo dvojiciach a vymysleli príklad s číslom (kartičky s príkladmi na detských stoloch).
Vychovávateľ: Pripomeňme si, čo je to úloha. Z akých častí sa skladá? Aby sme to urobili, zostavíme pyramídu.
1. Čo je to podmienka? (Stav je už známy)
2. Čo je problémová otázka? (Otázka je, čo nevieme a čo treba nájsť)
3. Aké je riešenie problému? (Riešenie je niečo, čo sa dá pridávať, kombinovať, pridávať)
4. Aká je odpoveď na problém? (Odpoveď na problém je, čo sa stalo, a my vieme)
Deti: Problém: podmienka ------- otázka ------ rozhodnutie ------ odpoveď.

Vychovávateľ: Ak sa v úlohe odstráni časť z celku. Stáva sa menej, než bolo, a je potrebné nájsť zvyšok, ako sa dá takýto problém vyriešiť?
Deti: Odčítanie
Pedagóg: Odčítanie – znamená to, čo treba zvýšiť alebo znížiť?
Deti: Znížiť.
Oddialením nájdete zvyšok.
Pedagóg: Ak sú časti spojené v úlohe. Stáva sa viac, ako bolo, akou činnosťou sa problém rieši?
Deti: Sčítaním.
Pedagóg: Pridanie – znamená to, čo treba zvýšiť alebo znížiť?
Deti: Priblížte. Spojte časti a nájdite celok.
Deti pri stoloch používajú kartičky s číslami na skladanie a riešenie úloh.
Vychovávateľ: Aby sme si uľahčili prácu, zahrejeme sa.
.Telesná kultúra minúta.
(Deti vykonávajú pohyby podľa textu. Učiteľka sleduje držanie tela detí, zameriava sa na prenos charakteristického obrazu zvieratiek deťmi.)
Máme pekné držanie tela
Spojili sme lopatky
Chodíme na ponožkách
A potom na podpätkoch.
Poďme mäkko ako líšky
A ako medveď PEC.
A ako sivý vlk-vlk.
A ako zajačik zbabelec,
Tu je vlk schúlený do klbka,
Pretože je vychladnutý.
Dotkol sa lúč ježka
Ježko sa sladko natiahol.
2. Zastavte "počítanie"
Učiteľ: Prišli ste na krásnu lúku, kde rastie veľa krásnych kvetov a poletuje veľa farebných motýľov. Učiteľ ukazuje obrázok kvetov a motýľov
- Koľko motýľov? - Koľko kvetov? - Ktorý je viac? - Ktorý je menej? - Koľko?
a) Deti odpovedajú na otázky pomocou vejára s číslami
b) Vychovávateľ: A tu je ďalší test.
Na tejto mýtine je nádherný vianočný stromček. Na strome visia šišky. Na každom hrbolčeku je úloha.
1. Na breze sú tri sýkorky
Predávali palčiaky.
Prišlo ďalších päť.
Za koľko predajú? (Odpoveď: 3 + 5 = 8)
2. Päť bábätiek – mláďat
Pokojne ležia v kolískach.
Človek nemôže v žiadnom prípade spať,
A koľkí majú dobrý sen? Odpoveď: (5 - 1 = 4)
3. Lesná zver sa zhromaždila.
Na čistinke pri smreku.
Nový rok! Nový rok!
Začal sa okrúhly tanec.
Sivý vlk s podvádzajúcou líškou
Tak tancujú šikovne!
Osem veveričiek, tri zajace
Veselo tancujú na okraji.
Počítajte rýchlo
Koľko zvierat je celkovo? (Odpoveď: 1 + 1 + 8 + 3 = 13)
4. Ku PEC na narodeniny
Priatelia prišli na pozvanie:
Vrabec, sýkorka,
Malá líška je sestra,
Tu zajačik a tu veverička
Dokážete spočítať všetkých hostí? (Odpoveď: 1 + 1 + 1 + 1 + 1 = 5)
* Kurča stojí na jednej nohe. Jej váha na jednej nohe je 2 kg. Koľko kilogramov bude vážiť kura, ak bude stáť na dvoch nohách? (2 kg.)
* Do kaviarne zapadli dvaja otcovia, dvaja synovia a starý otec s vnukom. Koľko mužov išlo do kaviarne? (tri)
* Jedna rodina mala päť synov. Každý má jednu sestru. Koľko detí je v rodine? (šesť)
* Traja išli po ceste, našli desať klincov. Ak príde šesť, koľko klincov nájde? (Žiadne - predchádzajúce tri vzali všetko)
* Tri dievčatá sa hodinu hrali s bábikami. Koľko hodín hralo každé dievča? (Jedna hodina)

Vychovávateľ: Výborne, chlapci! Zvládli ste túto výzvu skvele!
Hranie s palicami.
Rozložte postavu ako ja.
presuňte dve palice tak, aby sa vytvorila
päť rovnakých štvorcov.
Rozložte rovnaký tvar. Odstráňte dve paličky a vytvorte štyri rovnaké štvorce

Stop "Ultimate"
Pedagóg: Chlapci, naša cesta sa skončila. Pozrite sa chlapci, našiel som truhlu na tejto krásnej lúke. Ale nemôžem to otvoriť, potrebujem kľúč. Navrhujem, aby ste dokončili ešte jednu úlohu, možno nám to pomôže. Nestrácajme čas. Sadnite si za stoly, posuňte listy, položte ceruzku na červenú bodku. Začať.
4 bunky - vpravo 2 bunky - hore
bunky - vpravo
bunky - dole 4 bunky - doľava
bunky - hore 4 bunky - vľavo 1 bunka - dole
1 bunka - vľavo 1 bunka - dole
bunka - doľava
bunky - hore
bunky - vpravo
Vychovávateľ: Čo sa stalo?
Deti: Kľúč.
... Vychovávateľ: Na otvorenie truhlice musíte vyriešiť poslednú úlohu, správne usporiadať čísla
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
Učiteľ: Chlapci, naša cesta sa skončila. Bavilo ťa cestovanie? Aké stanice ste dnes navštívili?
Odpovede detí: zhrnúť.
Vychovávateľ: Akí dobrí chlapi! Veľmi ma tešia Vaše poznatky, všetky deti boli veľmi pozorné, aktívne a usilovné. Preto Víla odmenila všetky deti za svoje vedomosti.

Lekcia 1

Rozvíjať jemné motorické zručnosti u detí;

Rozvíjať intelektuálne schopnosti detí;

Rozvíjať reč, pozornosť, pamäť, logické myslenie.

Ciele lekcie:

1. Formovať zručnosti orientácie podľa základného plánu, schopnosť správne určiť vzájomnú polohu objektov v priestore.

2. Formovať schopnosť skladať najjednoduchšie geometrické tvary z tyčiniek a nití na rovine stola, skúmať a analyzovať ich vizuálno-hmatovým spôsobom.

3. Posilnite zručnosti počítania do piatich, naučte odpočítavanie od 5 do 1.

4. Pestovať láskavý vzťah k obyvateľom lesa, kultúru správania.

Materiál pre triedy: Vstupenky do divadla, tabuľka s plánom, sada čísel od 1 do 10, zápalky, čipky, krúpy, ceruzka pre každé dieťa. Dlhá šnúra, audio nahrávky, hračky, obrazovka, magnetofón.

Hra "Divadlo"

I. Pohyb: Formovanie zručností počítania od 1 do 10 a naopak.

1. Navrhujem ísť do divadielka pre zvieratá, na to si musíte kúpiť lístky.

Je veľa tých, ktorí chcú! Pri „pokladni“ je zoradený rad.

Kto je v poradí prvý, tretí, piaty, štvrtý, druhý atď.?

Deťom rozdávam čísla zodpovedajúce ich číslam. Počítajme od 1 do 10.

Teraz pomenujte čísla v poradí, počnúc "chvostom" frontu (jedno po druhom, všetky spolu). Výborne! Chlapci, a karty, ktoré máte v rukách, sa zmenili na lístky a teraz môžete ísť do divadla.

2. Ideme do divadla. Každý si sadne na miesto podľa lístka (v tejto fáze sú aktivované zrakové, hmatové a sluchové analyzátory).

Je dostatok stoličiek pre každého?

Ako skontrolovať?

Ukázalo sa, že jedna stolička chýba. Ako je to v tomto prípade s počtom stoličiek? Ako to urobiť rovnako? Pridávam stoličku. Deti sedia na stoličkách.

II. Práca s plánom.

Rozprávka, rozprávka, vtip, nie je vtip to povedať,

aby rozprávka znela ako bľabotanie rieky.

Aby na konci, nie starý, nie malý pod ním, nezadriemal.

Bol raz jeden zajac a líška. Unavení z ich hádok sa rozhodli žiť spolu. Líška pozvala zajaca na návštevu, no bývala ďaleko, a tak sa tam hneď nedostaneš. Líška nakreslila cestu k jeho domu pre Zajaca. Zajac nemôže pochopiť.

Chlapci, berieme zajačika k líške.

Deti sedia pri stoloch. Každé dieťa má plán.

Kto vysvetlí, ako sa dostaneme do Lisinho domu? Dieťa opisuje cestu podľa plánu.

Kráčam rovno, míňam brezu po mojej ľavej strane, odbočujem doprava, prichádzam na kvetinové pole, odbočujem doľava, kráčam rovno, odbočujem doprava a vidím jazero.

Hra s obilninami (ryža, pohánka)

Zvuky padajúcej vody.

"Odoberme biele kamene od tmavých."

Hra s prstami.

Zajac mal zeleninovú záhradu, dve rovnaké záhony.

A samozrejme v záhrade zajačik rád chodí.

Najprv všetko rozkope a potom všetko zrovná.

Šikovne zasieva semienka a ide sadiť mrkvu.

Diera je semienko, diera je semienko a ty sa znova pozeráš do záhrady

Hrášok, mrkva porastie, ale keď sa blíži jeseň,

Pozbierajte si svoje.

III. Kreslenie geometrických tvarov z palíc a šnúrok na rovine stola.

Každé dieťa má na stole dve šnúrky a zápalky.

Aké geometrické tvary poznáte? Poskladáme figúrky na stôl a porozprávame sa o nich

Vytvorte malý trojuholník a štvorec. Koľko paličiek bolo potrebných na vytvorenie štvorca, trojuholníka?

Ukážte strany štvorca, trojuholníka? Koľkí tam sú? Koľko rohov?

Vedľa malého štvorca vytvorte veľký štvorec. Koľko zápaliek bolo treba na vytvorenie jednej strany veľkého štvorca? A druhá strana? Prečo sú všetky strany štvorca tvorené rovnakým počtom zápaliek?

Zo šnúrok urobte kruh a ovál. Dá sa zo zápaliek urobiť kruh, ovál? prečo? Aké sú podobnosti a rozdiely medzi kruhom a oválom?

IV. Telesná výchova

Dávam deťom hrubé lano zviazané do krúžku. Deti sa berú dvoma rukami a tvoria kruh, ovál, trojuholník.

Pohyby vykonávame v súlade so slovami:

Poďte znova do kruhu

Poďme sa hrať na slnku.

Sme veselé lúče, sme rýchle a horúce,

1,2,3,4 Rozšírte kruh.

Pokračujeme v pohybe podľa plánu.

Dieťa vysvetľuje svoje činy. Vidíme, že uprostred leta sa objavil snehuliak. Čo je toto? Môže sa to stať?

V. Hra "Bájka"

Rozvoj pozornosti, pamäti, reči, logického myslenia.

Teraz je teplá jar, hrozno je tu zrelé.

Rohatý kôň na lúke, skákajúci v lete v snehu.

Koncom jesene medveď rád sedí v rieke.

A v zime medzi konármi spieval slávik, ha-ha-ha.

Rýchlo mi odpovedz - je to pravda alebo nie.

Toto bola posledná skúška, tu je domček líšky.

Vi. Dostali sme sa do Lisinho domu.

Objaví sa líška.

Zajačik, ako si sa tak rýchlo dostal do môjho domu?

V čom vám deti pomohli? Čo bolo na tom najťažšie?

Čo je najzaujímavejšie?

Deti sa vracajú po krátkej ceste späť so slovami:

Kráčali sme po úzkej cestičke

Ako chodia baletky.

Držali sme sa pri sebe.

Boli sme vyobrazení ako had.

Uf, unavení, poďme si oddýchnuť

Áno, poďme znova neskôr.

Pri práci s plánom si deti vyznačia cestu ceruzkou (aktivujú sa vizuálne a hmatové analyzátory).

Analýza lekcie

V tejto lekcii si deti predškolského veku vytvorili schopnosť počítať do desať, orientovať sa v priestore, pamäť, logické myslenie. Zároveň sa v rôznych fázach hodiny aktivovali hmatové, vizuálne a sluchové analyzátory. Počas celej hodiny sa deti správali slušne, aktívne sa zapájali do navrhovaných herných momentov. Celá hodina bola postavená na aktivácii mimovoľného záujmu, čo umožnilo lepšie osvojiť si teoretický materiál.

relácia 2

Obsah softvéru:

Cvičenie detí v kvantitatívnych a sekvenčných číslach; v orientácii na hárku papiera v klietke;

Naučiť sa riešiť logické problémy, rozvíjať schopnosť myslieť, uvažovať, dokazovať, samostatne tvoriť odpovede a otázky; cvičenie v rozlišovaní medzi číslami a farbami.

Vybavenie:

1. Farebné štvorce - po 10 kusov

2. Obrázok snehovej šmykľavky s chodníkmi - pre každé dieťa

3. Karta na matematický diktát

4. Prázdne kartičky – pre každé dieťa

5. Peračník s geometrickými tvarmi

6. Obrázok strojov

7. Obrázok vianočného stromčeka

8. Obrázok girlandy

Priebeh lekcie

V čarovnej zime

Les je očarený

A pod zasneženou ofinou

Rozprávky hovoria potichu.

Milujeme ťa, zimu,

Váš mráz a ľad.

A nadýchaný sneh na konároch

Aj sane, aj klzisko.

Všetko zmeníte na rozprávku

Keď ti padá sneh.

Prišla zima. Prišiel jej prvý mesiac. Ako sa to volá?

Deti: december.

Áno, prvý zimný mesiac je december. Toto je nezvyčajný mesiac. Oblieka našu krajinu do nadýchaného, ​​snehobieleho, rozprávkového outfitu.

V decembri sa starý rok končí a začína nový. Sprchy v novom roku

Krajina zázrakov.

Tu sú rozprávky pri bránach

Všetky stretnutia s nami čakajú.

Chlapci, zázraky sa začali. Pozrite sa z okna, prichádza k nám báječný hosť, poštár Pechkin.

Zazvoní zvonček, vstúpi Pechkin. (sú aktivované sluchové a vizuálne analyzátory)

Pechkin: - Dobrý deň. Mám pre vás telegram. Prijmite a podpíšte. A išiel som, potrebujem doručiť poštu iným adresátom. Zbohom.

Zbohom. A od koho je tento telegram? Čo to hovorí?

"Sane pretekajú,

Rýchlo sa ponáhľa

Cez polia a lesy.

Zametanie trblietavého snehu

S vetrom, fujavicou a snehom

Šedovlasý Santa Claus preteká.

Máva dlhými rukami.

Strieľa hviezdy nad zemou.

Pripravte sa na stretnutie."

Chlapi, keďže k nám chodia hostia, musíme skupinu vyzdobiť, pripraviť maškrtu - koláč. A našu slávnostnú tortu ozdobíme bobuľami a orechmi, ktoré dostanete ako odmenu za správne riešenie problémov. Úplne prvý zavesí girlandu z korálikov na stromček.

"Robil som korálky z rôznych čísel,

A v tých kruhoch, kde nie sú žiadne čísla,

Usporiadajte klady a zápory

Ak chcete získať odpoveď, ktorú potrebujete."

Vyzvem deti, aby do príslušných krúžkov napísali znamienka plus alebo mínus. Keď deti napíšu znaky, vyzvem ich, aby si prečítali príklady (sedem plus dva sa rovná deväť; desať mínus päť sa rovná päť; šesť plus tri sa rovná deväť).

Kto zbiera girlandu ako prvý, dostane jednu bobuľu na ozdobenie torty. Urobili sme girlandu z korálkov, teraz na náš strom zavesíme viacfarebné vlajky. (Hárok s nakreslenou niťou a farebnými štvorcami rôznych farieb)

Ach, aké krásne girlandy si urobil, dobre! Teraz si zahrajme hru Otázky a odpovede.

1) Koľko vlajok máš, Máša? A ty máš Arsenyho a ty, Liza?

2) Aké je poradie modrej vlajky?

3) Akú farbu má šiesta vlajka?

4) Aké je poradie začiarkavacieho políčka medzi červenou a žltou?

5) Akú farbu má vlajka vľavo (vpravo) od hnedej?

Výborne! Odviedli sme dobrú prácu a každý dostal bobule. Všetci ste sa už sánkovali, lyžovali alebo len tak. A koľkí museli kopať tunely v kopci, aby vytvorili labyrint? nie? Chcel by si? Vyskúšajme. Pozrite sa na obrázok. Toto je váš labyrintový snehový tobogán. Má bránu, ktorá je otvorená na prechod.

Vezmite červenú fixku a opatrne, prechádzajúc bránou, spojte labyrintovú hviezdu a základňu vlajky súvislou čiarou.

Začnime! Stalo? Dobre. Značky odložte nabok. (Rozdávam bobule na koláč).

Telesná výchova „Vytrvalý vojak“

Postavte sa na jednu nohu

Ak ste tvrdý vojak

Ľavá noha - k hrudníku,

Pozri, nespadni.

Teraz zostaňte na ľavej strane

Ak ste statočný vojak.

(Deti plnia úlohu podľa textu básne)

Teraz rýchlo ukážem (2 krát) kartičku, na ktorej je niečo nakreslené a ty sa na ňu pozorne pozrieš a všetko vyplníš.

Potom vezmem kartu a vy si z pamäte presne prekreslíte, čo ste videli v obdĺžniku. Pripravený! Pozri! (10 sekúnd). Vezmite si modrú fixu a nakreslite všetko, na čo si spomeniete. Si hotový? Značky odložte nabok.

Tí, ktorí to robia správne, dostanú bobule.

Teraz sa vráťme k príjemným prípravám na Nový rok.

K predsviatočnému ruchu patria poštové automaty nesúce pohľadnice a listy, balíky s hračkami a sladkosťami. Jedno auto potrebuje súrne opravu. Tu to máte na stole. Ako sa dostať zo situácie? Nápoveda na obrázku. Vezmite červenú fixku a nakreslite chýbajúce časti auta.

Distribúcia bobúľ.

"Stáva sa to vo svete,

To len raz za rok

Svetlo na strome

Nádherná hviezda.

V lese ju vždy nájdeš

Poďme na prechádzku a stretneme sa:

Je pichľavý ako ježko

V zime v letných šatách.

A príde k nám na Silvestra -

Chlapci budú šťastní."

Chlapci, čo je nový rok bez stromčeka? Naľavo od kvetu na obrázku je nakreslený vianočný stromček. Vezmite prosím zelenú fixku a napravo od kvetu, počnúc hviezdičkou, nakreslite do buniek presne ten istý vianočný stromček. Začnime! Stalo? Dobre! Odložte fixku. A čo je to za vianočný stromček bez svetielok? Poďme si to rozsvietiť. Zatvorte oči a položte prst na list s kruhmi, potom otvorte oči a pozrite sa, ktoré číslo ste dostali - na taký kruh by ste mali zavesiť baterku.

Pozrite sa, aký krásny je náš vianočný stromček:

"Na strome sa veniec leskne svetlami,

Elegantný vianočný stromček sa s nami pohráva.

Hore v kruhoch

Od hračiek a hračiek

Môžete liezť

Celú cestu až na vrchol"

Chlapci, baterka zo stromu sa chce s vami hrať. Budeme si to odovzdávať v kruhu na hudbu. S koncom hudby, kto má baterku, odpovie na jeho otázku. otázky:

1. Čo bolo na hodine zaujímavé?

2. Čo sa ti najviac páčilo?

3. Aká bola najťažšia činnosť?

4. A najľahší?

5. Myslíte si, že ste odviedli dobrú prácu?

6. Prečo ste sa tak rozhodli?

7. Za čo by ste sa pochválili?

Ďakujem veľmi pekne.

Odpovedali ste správne, pracovali ste usilovne a presne. Ďakujem a teraz prilepte zvyšné bobule na koláč. Nech sa bez meškania splnia všetky vaše želania. A slnečný lúč vás ráno navštívi častejšie! Nech je naokolo zábava, nech je nablízku aj váš verný priateľ. A každý deň, ako je Nový rok, vás volá do dobrej rozprávky.

Analýza lekcie

V predškolskom veku je hlavnou formou vyučovania hra. Častá zmena herných situácií používaných počas vyučovacej hodiny umožnila nestratiť mimovoľný záujem o preberaný materiál. Deti sa aktívne zapájali do didaktických hier, čo prispelo k pokrytiu celého kolektívu skupiny a ich osvojeniu si potrebných vzdelávacích informácií. Aktivácia rôznych analyzátorov prispela k efektívnemu učeniu a nedala príležitosť unaviť deti pri didaktických hrách.

relácia 3

Obsah programu: upevniť myšlienku geometrických tvarov, vytvoriť schopnosť ich zoskupovať podľa rôznych kritérií; porovnávať položky podľa množstva; zlepšiť schopnosť orientácie v priestore (zľava doprava, nad, pod); cvičenie v rozlišovaní základných farieb; rozvíjať logické myslenie, schopnosť hádať hádanky; cvičenie do 5.

Organizácia prostredia a detí: ateliér "Tsvetik-Seven-Tsvetik" je koncipovaný ako "Kráľovstvo matematiky": čísla a geometrické tvary sú viditeľné všade. Pri jednej zo stien je matematická veža so zámkom na dverách, pred ňou je stôl s geometrickými tvarmi rôznych farieb a veľkostí. Na druhej stene je otvorená „Úžasná kniha“, ktorej strany sú potiahnuté flanelom. V hornej časti jednej strany je štvorec, na druhej trojuholník a na tretej kruh. Na koberci pred knihou sú náhodne roztrúsené ilustrácie zobrazujúce predmety okrúhlych, štvorcových, trojuholníkových tvarov, na zadnej strane ktorých je nalepený flanel. Na poličkách sú farebné papierové čiapočky (veľké asi ako hlavička bábätka) a farebné papierové lampáše. Pri okne sú stoly, na ktorých sú rozložené dvojpáskové kartičky (podľa počtu detí): na hornom páse je päť škriatkov, na spodnom je prázdny. K dispozícii sú aj taniere s papierovými sekerami. Na stranu (pre deti nepostrehnuteľné: klobúky včiel a medveďov, dve šnúry - zelená a červená, päť štvorcov a kruhov rovnakej farby, ale rôznych veľkostí. Na dverách štúdia je zámok s trojuholníkovým otvorom, vedľa boxu existuje niekoľko kľúčov rôznych geometrických tvarov a veľkostí Pred vyučovaním učiteľ schová korunu a plášť „kráľovnej matematiky“ do voľnej skrinky.

Učiteľka informuje deti, že dnes úžasný hosť sľúbil, že príde do ich triedy, no z nejakého dôvodu mešká. Možno ste sa náhodou dostali do inej skupiny? Vyjde v ústrety, rýchlo sa prezlečie a v kostýme kráľovnej matematiky vstúpi do skupiny:

Ahojte chalani! Ja, Kráľovná matematiky, vás pozývam do svojho kráľovstva, kráľovstva veľkej vedy - matematiky!

Deti ju nasledujú a zastavia sa pred zamknutými dverami.

Nie je ľahké vstúpiť do môjho kráľovstva. Vidíte, čo veľký zámok váži na dverách? Ako ho otvoriť?

Prebieha hra „Vyberte kľúč od zámku“.

Koľko tam bolo kľúčov? (veľa) A len jeden prišiel k zámku... (jeden).

Sú zaradení do skupiny.

Ach, ako škaredo to dopadlo, pozvaní hostia, a v Kráľovstve je taký neporiadok! Pravdepodobne to bol zlomyseľný Deuce, ktorý bol zlomyseľný! Deti, možno mi môžete pomôcť dať veci do poriadku?

Deti z obrázkov ležiacich na podlahe najskôr vyberú obrázky predmetov okrúhleho tvaru a priložia ich na stranu „Úžasnej knihy“, kde je pripevnený kruh, potom vyberú predmety štvorcového a trojuholníkového tvaru a pripevnia ich na zodpovedajúce strany knihy.

Kráľovná matematiky privedie deti k stolom, na ktorých sú karty s trpaslíkmi (aktivujú sa vizuálne a sluchové analyzátory):

Tu žijú moji kamaráti škriatkovia. Trpaslíci sú skvelí pracovníci. Každé ráno chodia do jaskyne veľkej hory a ťažia tam farebné kamene. Na prácu potrebujú sekery. Je ich toľko! Budú mať všetci gnómovia dostatok sekeriek? Ako to zistiť?

Deti pravou rukou zľava doprava pod každým trpaslíkom rozkladajú sekery pomocou aplikačnej techniky.

A čo počet škriatkov a sekeriek? (sú rovnako rozdelení, je toľko sekeriek, koľko je gnómov).

V mene škriatkov dáva deťom farebné čiapky a baterky. Koná sa hra „Farebné lampáše“.

Po práci sa škriatkovia vrátia domov. Prišlo ráno. Stalo sa svetlom. Zhasli modré lampióny (deti s modrými lampášmi čupia), zhasli žlté (červené, zelené ...) lampióny. Potom však prišiel večer, zotmelo sa, lampáše sa rozsvietili (deti vstali) a škriatkovia s lampášmi začali tancovať.

Deti tancujú na akúkoľvek vtipnú melódiu. Hra sa opakuje.

Chlapci, chcete vidieť, čo ešte je v mojom kráľovstve? (privedie deti do domu).

Na otvorenom poli teremok, teremok,

Nie je nízky, ani vysoký, ani vysoký,

Z močiara bol trojuholník,

Vidí: brána je zamknutá.

Hej, zamkni, vypadni, vypadni!

Teremochek, otvor, otvor!

Zadajte "trojuholník" - prezlečené dieťa skupiny.

Čo by o sebe mohol povedať trojuholník, keby vedel rozprávať? (trojuholník má tri rohy, tri strany). Trojuholník chcel vstúpiť do teremoku, ale nemohol.

Trojuholník tvorí hádanky, deti hľadajú a pomenúvajú odpovede.

Nemám rohy

A ja som ako tanierik,

Na kruhu, na kolese.

Kto som, priatelia? (kruh)

Pozná ma už dlho

Každý roh v ňom je rovný,

Všetky štyri strany

Rovnaká dĺžka.

Som rád, že vám ho môžem predstaviť,

A volá sa ... (štvorec).

Tri rohy, tri strany

Dĺžky sa môžu líšiť.

Ak narazíte na rohy

Čoskoro vyskočíš sám. (trojuholník).

Trojuholník ďakuje deťom za pomoc, za ich vynaliezavosť a schováva sa v tereme. Kráľovná matematiky rozdelí deti do dvoch tímov: červeného a zeleného.

Pozorne počúvajte veľmi náročnú úlohu: tím červených musí z červeného vlákna nakresliť cestu od najväčšieho štvorca po najmenší. A zelený tím potrebuje zelenou niťou nakresliť cestu od najmenšieho kruhu po najväčší.

Deti plnia úlohu.

Dobre, dobre! Teraz otočte najmenší štvorec. Kto je na nej namaľovaný? (medveď). Otočte najväčší kruh. Kto je na ňom namaľovaný? (Včely). Koľko včiel? (veľa, (možno spočítať)). A medveď? (jeden).

Koná sa vonkajšia hra „Medveď a včely“.

Ach, a mám veselých hostí! Ale je čas sa rozlúčiť, dúfam, že sa vám moje kráľovstvo páčilo a budete ma často navštevovať.

Kráľovná matematiky sprevádza deti do skupiny, v ceste trochu zaostáva, zloží si korunu a plášť a vstúpi do skupiny za deťmi:

Obišla celú záhradu, no nášho hosťa nenašla. Áno, a nevidel som ťa v skupine. Kde si bol?

Deti zdieľajú svoje dojmy.

Analýza lekcie

Počas vyučovacej hodiny boli použité rôzne didaktické hry založené na zrakových, sluchových a hmatových analyzátoroch predškolákov. K lepšej asimilácii učiva prispela aj účasť samotných predškolákov na organizácii hier. Skutočnosť zvládnutia materiálu sa kontroluje a upevňuje v záverečnej časti hodiny, čo prispieva k rozvoju pamäti predškolákov.

relácia 4

Účel: zlepšiť schopnosť rozlišovať a pomenovať geometrické tvary (kruh, štvorec, trojuholník) bez ohľadu na ich veľkosť a farbu. Rozvíjajte pozorovanie a predstavivosť.

Deti prišla navštíviť Vanechka (veľká bábika). Geometrické tvary zatiaľ nepozná. Chce sledovať, ako sa deti hrajú a učiť sa od nich.

"Ako to vyzerá?"

Deti stoja v kruhu. Podávajú si loptu a volajú, ako vyzerá kruh, štvorec, trojuholník.

"Dávaj pozor"

Na doske - kruh, štvorec, trojuholník. Navrhujem zvážiť čísla a zapamätať si ich umiestnenie. Potom požiadam deti, aby zavreli oči, pričom ja sám odstránim jednu figúrku. Deti otvárajú oči a hovoria, že sa to zmenilo.

"Nájdi postavu"

Deťom ukazujem po jednej karte, na ktorej sú nakreslené predmety (koleso, šatka, stan, lopta, televízor atď.). Pomenujte tvar rovnakého tvaru (kruh, štvorec, trojuholník).

"zmätený"

Hovorím, že som priniesol figúrky ukázať deťom, ale všetky sú v krabici pokazené. Musíme ich oddeliť a poukladať na taniere. (Trojuholníky, štvorce a kruhy).

"Nájsť dom"

Deti majú jednu postavu. Dávam zadanie rozptýliť sa v skupine a nájsť takúto postavu na stene, na skrini atď.

"Poďme sa hrať s figúrkami"

Rozložte kresbu geometrickými tvarmi. Rozdávam deťom karty a navrhujem umiestniť figúrky na správne miesto. Pýtam sa otázky:

Koľko je trojuholníkov? Koľko kruhov? Koľko štvorcov?

"farba"

Viem, že všetky deti aj dospelí milujú darčeky. Darujme Vanyovi. Dajte mu karty s geometrickými tvarmi. Aby boli krásne, treba ich natrieť. Štvorce červenou farbou, kruhy zelenou a trojuholníky modrou.

Analýza lekcie

V priebehu hodiny boli aktivované vizuálne, sluchové a hmatové analyzátory, ktoré prispeli k osvojeniu takých matematických vedomostí, ako sú geometrické tvary, počítanie, orientácia v priestore. Využívanie didaktických hier podporovalo aktivizáciu mimovoľného záujmu detí, a tým aj ich lepšie osvojenie si učiva.

Aktuálna strana: 1 (celkovo má kniha 8 strán) [dostupná pasáž na čítanie: 2 strany]

písmo:

100% +

Irina Pomoraeva, Vera Arnoldovna Pozina

Hodiny o formovaní základných matematických pojmov v staršej skupine materskej školy. Plány lekcií

Predslov

Táto príručka je určená pedagógom pracujúcim na „Programe výchovy a vzdelávania v materskej škole“ spracovaného M. A. Vasiljevovou, V. V. Gerbovou, T. S. Komarovou na organizovanie hodín matematiky v skupine seniorov.

Príručka sa zaoberá organizáciou práce na rozvoji základných matematických pojmov u detí vo veku 5-6 rokov, berúc do úvahy zákony formovania a rozvoja ich kognitívnej činnosti a schopností súvisiacich s vekom.

Kniha poskytuje približné plánovanie hodín matematiky na rok. Štruktúra lekcií umožňuje kombinovať a úspešne riešiť problémy z rôznych sekcií programu. Navrhovaný systém tried, ktorý zahŕňa súbor úloh a cvičení, rôzne metódy a techniky práce s deťmi (vizuálne, praktické, hra), pomáha predškolákom osvojiť si metódy a techniky poznávania, aplikovať poznatky získané v samostatnej činnosti. . To vytvára predpoklady pre formovanie správneho chápania sveta, umožňuje poskytnúť všeobecnú rozvojovú orientáciu tréningu, komunikáciu s mentálnym, rečový rozvoj a rôzne aktivity.

Herné situácie s prvkami súťaživosti, využívané v triede, motivujú k činnosti detí a usmerňujú ich duševnú činnosť k hľadaniu spôsobov riešenia zadaných úloh. Metodika vedenia vyučovania neznamená priame vyučovanie, ktoré môže negatívne ovplyvniť porozumenie a samostatné plnenie matematických úloh dieťaťa, ale predpokladá vytváranie situácií komunity, aktivity. Aktivácia duševnej činnosti rozvíja aktívnu pozíciu dieťaťa a formuje zručnosti výchovnej činnosti.

Objem tried umožňuje pedagógom realizovať svoj tvorivý potenciál a zohľadňovať charakteristiky konkrétnej skupiny detí.

Vedomosti získané v triede o formovaní základných matematických pojmov sa musia upevňovať v každodennom živote. Na tento účel by sa mala venovať osobitná pozornosť hrám na hranie rolí založených na zápletkách, v ktorých sú vytvorené podmienky na uplatnenie matematických vedomostí a metód konania.

Pri práci s deťmi v predškolskom veku aj v domácnosti môžete využiť pracovný zošit k „Programu výchovy a vzdelávania v materskej škole“ „Matematika pre predškolákov: Senior skupina“ (Moskva: MOSAIKA-SINTEZ, 2009).

Príručka obsahuje ďalší materiál zostavený v súlade s odporúčaniami moderných psychológov, učiteľov a metodikov, ktorý umožňuje rozšíriť obsah práce s deťmi šiesteho roku života.

Orientačná distribúcia programového materiálu na rok

Ja štvrť

septembra

Lekcia 1

.

ráno popoludní Večer Noc.

relácia 2

.

relácia 3

Zlepšite zručnosti počítania do 5, naučte sa chápať nezávislosť výsledku počítania od kvalitatívnych charakteristík predmetov (farba, tvar a veľkosť).

Cvičenie pri porovnávaní piatich predmetov na dĺžku, naučte ich usporiadať ich v zostupnom a vzostupnom poradí, označte výsledky porovnania slovami: .

Objasniť pochopenie významu slov včera, dnes, zajtra.

Lekcia 1

Naučte sa skladať súbor rôznych prvkov, zvýraznite jeho časti, spojte ich do celku a vytvorte vzťah medzi celým súborom a jeho časťami.

Upevniť predstavy o známych plochých geometrických tvaroch (kruh, štvorec, trojuholník, obdĺžnik) a schopnosť rozložiť ich do skupín podľa kvalitatívnych charakteristík (farba, tvar, veľkosť).

Zlepšite schopnosť určiť priestorový smer vzhľadom na seba: dopredu, dozadu, doľava, doprava, hore, dole.

Pokračujte v rozvíjaní schopnosti porovnávať až šesť predmetov na dĺžku a usporiadať ich vo vzostupnom a zostupnom poradí, označte výsledky porovnania slovami: najdlhší, kratší, ešte kratší ... najkratší (a naopak).

Upevniť predstavy o známych objemových geometrických tvaroch a schopnosť rozložiť ich do skupín podľa kvalitatívnych charakteristík (tvar, veľkosť).

Pokračujte v rozvíjaní schopnosti porovnávať až šesť objektov na šírku a usporiadať ich v zostupnom a vzostupnom poradí, označte výsledky porovnania slovami: najširší, užší, ešte užší ... najužší (a naopak).

Pokračujte v učení sa určovať polohu ľudí a predmetov okolo vás a označovať ich slovami: vpredu, vzadu, vľavo, vpravo.

relácia 4

Pokračujte v rozvíjaní schopnosti porovnávať až šesť objektov na výšku a usporiadať ich v zostupnom a vzostupnom poradí, označte výsledky porovnania slovami: najvyššie, nižšie, ešte nižšie ... najnižšie(a naopak).

Rozšírte predstavy o činnosti dospelých a detí v rôznych časoch dňa, o postupnosti častí dňa.

Cvičenie na počítanie a počítanie predmetov do 7 podľa vzorky a podľa ucha.

Zlepšite schopnosť pohybu v danom smere a označte ho slovami: dopredu, dozadu, doprava, doľava.

Upevniť predstavy o geometrických tvaroch (kruh, štvorec, trojuholník, obdĺžnik), rozvíjať schopnosť vidieť a nachádzať predmety v okolitom prostredí, ktoré majú tvar známych geometrických tvarov.

Pokračujte v učení sa určovať svoju polohu medzi ľuďmi a predmetmi okolo vás a označujte ju slovami: vpredu, vzadu, vedľa, medzi.

relácia 3

Oboznámiť sa s radovou hodnotou číslic 8 a 9, naučiť správne odpovedať na otázky "Koľko?", "Ktoré?", "Na ktorom mieste?"

Cvičenie v schopnosti porovnávať objekty vo veľkosti (až 7 objektov), ​​usporiadať ich v zostupnom a vzostupnom poradí, označiť výsledky porovnania slovami: najväčší, menší, ešte menší ... najmenší (a naopak).

Cvičenie v schopnosti nájsť rozdiely v obrázkoch predmetov.

relácia 4

Oboznámiť sa s tvorením čísla 10 na základe porovnania dvoch skupín predmetov, vyjadrených susednými číslami 9 a 10, naučiť správne odpovedať na otázku "Koľko?"

Upevnite si predstavy o častiach dňa ( ráno popoludní večer večer) a ich postupnosť.

Zlepšiť pochopenie trojuholníka, jeho vlastností a typov.

II štvrťrok

Lekcia 1 (záverečná)

Zlepšite počítacie schopnosti podľa referencie a podľa ucha do 10.

Posilnite schopnosť porovnať 8 objektov na výšku a rozložiť ich v klesajúcom a rastúcom poradí, označte výsledky porovnania slovami: najvyššie, nižšie, ešte nižšie ... najnižšie (a naopak).

Cvičenie v schopnosti vidieť formy známych geometrických tvarov v okolitých objektoch.

Cvičte v schopnosti pohybovať sa daným smerom a označte ho vhodnými slovami: dopredu, dozadu, doľava, doprava.

relácia 2

Upevniť myšlienku, že výsledok počítania nezávisí od veľkosti objektov a vzdialenosti medzi nimi (počítanie do 10).

Predstavte si štvoruholník založený na štvorci a obdĺžniku.

Upevniť schopnosť určiť priestorový smer vo vzťahu k inej osobe: vľavo, vpravo, vpredu, vzadu.

relácia 3

Upevniť predstavy o trojuholníkoch a štvoruholníkoch, ich vlastnostiach a typoch.

Zlepšite zručnosti počítania do 10 pomocou rôznych analyzátorov (hmatom, počítaním a reprodukciou určitého počtu pohybov).

Uveďte názvy dní v týždni (pondelok atď.).

relácia 4

Naučte sa porovnávať susedné čísla do 10 a chápte vzťah medzi nimi, správne odpovedzte na otázky "Koľko?", "Ktoré číslo je väčšie?", "Ktoré číslo je menšie?" číslo ... menšie ako číslo ... "

Pokračujte v učení sa určovať smer pohybu pomocou značiek – smeroviek.

Lekcia 1

Pokračujte v učení sa, ako porovnávať susedné čísla v rámci 10 a porozumieť vzťahu medzi nimi, správne odpovedať na otázky "Koľko?", "Ktoré číslo je väčšie?", "Ktoré číslo je menšie?" Koľko je číslo ... menej ako číslo...“

Rozvíjajte oko, schopnosť nájsť predmety rovnakej dĺžky, rovnajúce sa vzorke.

Zlepšiť schopnosť rozlišovať a pomenovať známe objemové a ploché geometrické tvary.

Rozvíjajte schopnosť vidieť a vytvoriť si množstvo vzorov.

relácia 2

Pokračujte v učení sa porozumieť vzťahu medzi susednými číslami 9 a 10.

Pokračujte vo vývoji oka a schopnosti nájsť predmety rovnakej šírky, rovnajúcej sa vzorke.

Posilnite priestorové povedomie a používanie slov: vľavo, vpravo, dole, vpredu (vpredu), vzadu (vzadu), medzi, vedľa.

Cvičenie v postupnom pomenovaní dní v týždni.

relácia 3

Pokračujte vo vytváraní predstáv o rovnosti skupín predmetov, naučte sa vytvárať skupiny predmetov podľa daného čísla, pozrite si celkový počet predmetov a nazvite ho jedným číslom.

Pokračujte vo vývoji oka a schopnosti nájsť predmety rovnakej výšky, rovnajúcej sa vzorke.

Naučte sa navigovať na papieri.

relácia 4

Oboznámiť sa s kvantitatívnym zložením čísla 3 z jednotiek.

Zlepšite schopnosť vidieť v okolitých objektoch tvar známych geometrických tvarov: obdĺžnik, štvorec, kruh, trojuholník.

Lekcia 1

Oboznámiť sa s kvantitatívnym zložením číslic 3 a 4 z jednotiek.

Ďalej sa dozviete, ako sa pohybovať v hárku papiera, identifikovať a pomenovať strany a rohy hárka.

relácia 2

Oboznámiť sa s kvantitatívnym zložením čísla 5 z jednotiek.

Rozvíjať schopnosť určovať rečou polohu jedného objektu vo vzťahu k druhému a jeho umiestnenie vo vzťahu k inej osobe (vpredu, vzadu, vľavo, vpravo).

relácia 3

Upevniť myšlienku kvantitatívneho zloženia čísla 5 z jednotiek.

Aby ste si vytvorili predstavu, že predmet možno rozdeliť na dve rovnaké časti, naučte sa pomenovať časti, porovnať celok a časť.

Zlepšite schopnosť porovnávať 9 predmetov na šírku a výšku, usporiadajte ich v klesajúcom a rastúcom poradí, označte výsledky porovnania príslušnými slovami.

relácia 4

Zlepšite zručnosti počítania do 10 a precvičte si počítanie.

Pokračujte vo formovaní myšlienky, že predmet možno rozdeliť na dve rovnaké časti, naučte sa časti pomenovať a porovnávať celok a časť.

Zlepšite schopnosť vidieť v okolitých objektoch formu známych geometrických tvarov (ploché).

Naučte sa porovnávať dva objekty na dĺžku pomocou tretieho objektu (podmienená miera), ktorý sa rovná jednému z porovnávaných objektov.

III štvrťrok

Lekcia 1

Upevniť myšlienku poradovej hodnoty prvých desiatich čísel a zloženie počtu jednotiek v rámci 5.

Zlepšite schopnosť navigácie v okolitom priestore vzhľadom na seba (vpravo, vľavo, vpredu, vzadu) a iná osoba.

Zlepšite schopnosť porovnávať až 10 objektov na dĺžku, usporiadať ich vo vzostupnom poradí a označiť výsledky porovnania vhodnými slovami.

relácia 2

Pokračujte v učení, ako rozdeliť kruh na dve rovnaké časti, pomenovať časti a porovnať celok a časť.

Pokračujte vo výučbe porovnávania dvoch objektov na šírku pomocou podmienenej miery rovnajúcej sa jednému z porovnávaných objektov.

Posilnite schopnosť dôsledne pomenovať dni v týždni.

relácia 3

Naučte sa rozdeliť štvorec na dve rovnaké časti, pomenujte časti a porovnajte celok a časť.

Zlepšite svoje schopnosti počítania do 10.

Rozviňte myšlienku, že výsledok účtu nezávisí od jeho smerovania.

Zlepšite schopnosť pohybu v danom smere a zmeňte ho na signál (dopredu-dozadu, sprava-doľava).

relácia 4

Pokračujte v oboznamovaní sa s rozdelením kruhu na 4 rovnaké časti, naučte sa pomenovať časti a porovnávať celok a časť.

Rozvinúť predstavu o nezávislosti čísla od farby a priestorového usporiadania predmetov.

Zlepšite svoje chápanie trojuholníkov a štvoruholníkov.

Lekcia 1

Zaviesť rozdelenie štvorca na 4 rovnaké časti, naučiť sa pomenovať časti a porovnať celok a časť.

Pokračujte v učení, ako porovnávať objekty na výšku pomocou podmienenej miery rovnajúcej sa jednému z porovnávaných objektov.

Zlepšite schopnosť orientovať sa v hárku papiera, určiť strany, rohy a stred hárku.

relácia 2

Zlepšiť schopnosti počítania do 10; Naučte sa chápať vzťah susedných čísel: 6 a 7, 7 a 8, 8 a 9, 9 a 10.

Rozvinúť schopnosť orientovať sa v liste papiera, určiť strany, rohy a stred listu.

Pokračujte v rozvíjaní schopnosti vidieť v okolitých objektoch formu známych geometrických tvarov (ploché).

relácia 3

Pokračujte v učení sa porozumieť vzťahu susedných čísel v rámci 10.

Zlepšite schopnosť porovnávať veľkosť objektov prezentáciou.

Posilnite schopnosť rozdeliť kruh a štvorec na dve a štyri rovnaké časti, naučte sa časti pomenovať a porovnávať celok a časť.

relácia 4

Vylepšite schopnosť vytvárať z jednotiek číslo 5.

Cvičenie v schopnosti pohybovať sa daným smerom.

Posilniť schopnosť dôsledne pomenovať dni v týždni, určiť, aký deň v týždni je dnes, čo bolo včera, čo bude zajtra.

Pracujte na konsolidácii pokrytého materiálu.

Plány lekcií

septembra

Lekcia 1

Softvérový obsah

Na upevnenie zručnosti počítania do 5, schopnosť vytvoriť číslo 5 na základe porovnania dvoch skupín predmetov, vyjadrených susednými číslami 4 a 5.

Zlepšiť schopnosť rozlišovať a pomenovať ploché a objemové geometrické tvary (kruh, štvorec, trojuholník, obdĺžnik, guľa, kocka, valec).

Objasnite si predstavy o postupnosti častí dňa: ráno popoludní Večer Noc.


Demonštračný materiál. Sada objemových geometrických tvarov (5 kociek, valcov, loptičiek), 4 obrázky znázorňujúce aktivity detí v rôznych časoch dňa.

Pracovný list. Súpravy plochých geometrických tvarov (5 štvorcov a obdĺžnikov pre každé dieťa), doštičkové kresby s geometrickými tvarmi, kartičky s dvoma prúžkami.

Metodické pokyny

I. časť Herné cvičenie „Malvína učí Buratino“.

Na stole sú rozložené geometrické tvary. Malvína dáva Buratinovi úlohu: "Pomenujte a ukážte známe geometrické tvary." (Kocky, valce, gule.) Pinocchio vykonáva úlohu s pomocou detí. Potom Malvína navrhuje spočítať 4 kocky a skontrolovať správnosť úlohy (pomocou počítania); spočítajte rovnaký počet valcov a vložte ich do párov s kockami, aby ste videli, že je rovnaký počet figúrok.

„A čo počet kociek a valcov? - pýta sa Malvína. - Koľko kociek a valcov? Ako to urobiť, aby bolo päť kociek?"

Deti pomáhajú Pinocchiovi plniť úlohy.

„Koľko kociek vzniklo? - zisťuje Malvína. (Deti počítajú kocky.) Ako ste sa dostali k číslu päť? (K štyrom sa pridal jeden.)

Koľko kociek? Koľko valcov? Päť kociek a štyri valce – porovnaj, čo je viac? Štyri valce a päť kociek – porovnajte, čo je menej? Ktoré číslo je väčšie, päť alebo štyri? Ktoré číslo je menšie, štyri alebo päť?"

Malvína navrhuje Pinocchiovi, aby nastolil rovnosť dvoma spôsobmi. (Deti pomáhajú Pinocchiovi dokončiť úlohu.)

Pinocchio počíta nesprávne: preskakuje objekty, počíta objekt dvakrát, dáva nesprávnu odpoveď.

Malvína si s deťmi ujasňuje pravidlá počítania a zisťuje, koľko figúrok sa stalo a ako dopadol nový počet.

Časť II. Herné cvičenie „Počítajte figúrky“.

Pinocchio dáva deťom úlohy: „Spočítajte štyri štvorce a položte ich na horný pás kartičky. Napočítajte päť obdĺžnikov a umiestnite ich na spodný pás kartičky. Koľko štvorcov? Koľko je tam obdĺžnikov? Päť obdĺžnikov a štyri štvorce – porovnaj, ktorý je väčší? Štyri štvorce a päť obdĺžnikov – porovnaj, ktorý je menší? Ktoré číslo je väčšie, päť alebo štyri? Ktoré číslo je menšie, štyri alebo päť? Vyrovnajte obdĺžniky a štvorce."

Deti dokončia úlohu akýmkoľvek spôsobom a vysvetlia svoje činy.


Telesná výchova

Učiteľ číta báseň a deti vykonávajú príslušné pohyby.


Jeden dva tri štyri päť!
Všetci vieme počítať
Aj my vieme relaxovať...
Dajte naše ruky za chrbát
Zdvihnime hlavu vyššie.
A budeme dýchať ľahko, ľahko.

Natiahnuté na špičkách
Tak veľa krát
Presne toľko ako prsty
Na našej ruke!
Jeden dva tri štyri päť.

Raz, dva, tri, štyri, päť Dupneme nohami.
Jeden dva tri štyri päť
Tlieskame rukami.

Časť III. Herné cvičenie „Nakresli chýbajúcu figúrku“.

Malvína vyzve deti, aby zvážili kresby-tabuľky (pozri príklad na str. 14), určili, ktoré figúry chýbajú, dokreslili ich a dokázali správnosť svojich rozhodnutí.



Po prediskutovaní úlohy Malvína ukazuje spôsoby, ako ju vyriešiť. Kontrola sa vykonáva striedaním geometrických tvarov a určením ich počtu (mali by byť 3). Časť IV. Herné cvičenie "Pomôžme Pinocchiovi rozložiť obrázky."

Pinocchio spolu s deťmi skúma obrázky a pýta sa: „Kto nakreslil obrázky? Čo robia zobrazené postavy? Kedy sa to stane?"

Potom ponúkne, že zoradí obrázky a pomenuje časti dňa.

relácia 2

Softvérový obsah

Cvičenie počítania a počítania predmetov do 5 pomocou rôznych analyzátorov (hmatom, sluchom).

Posilnite schopnosť porovnávať dva objekty o dva parametre veľkosti (dĺžka a šírka), označte výsledok porovnania vhodnými výrazmi (napríklad: „Červená stuha je dlhšia a širšia ako zelená stuha a zelená stuha je kratšia). a užšia ako červená stuha“).

Zlepšite schopnosť pohybovať sa daným smerom a definujte ho slovami: dopredu, dozadu, doprava, doľava.


Didaktický obrazový materiál

Demonštračný materiál. Bubon, fajka, počítací rebrík, 6 pohárikov, 6 pyramíd, karta v púzdre so 4 našitými gombíkmi, veľká a malá bábika, 2 stuhy (červená - dlhá a široká, zelená - krátka a úzka) , flanelograf, audionahrávka, kolónka s hviezdičkami o počte detí.

Pracovný list. Pracovné zošity (strana 1, úloha B), farebné ceruzky.

Metodické pokyny

I. časť Herné cvičenie "Počítajte rovnaké množstvo."

„Koľko pohárov je na stole? Prečo ste napočítali toľko pohárikov? “- pýta sa učiteľ.

Úloha sa opakuje 2-krát s použitím rôznych hudobných nástrojov.

Učiteľka objasňuje pravidlá počítania predmetov hmatom. Po dokončení zadania kladie deťom otázky: „Koľko pyramíd ste napočítali? Ako skontrolovať správnosť zadania?" (Dieťa vyberie kartu z puzdra a deti porovnajú počet gombíkov na karte s počtom pyramíd na stupni počítacieho rebríka.)

Časť II. Herné cvičenie „Vyfarbite rovnaké množstvo“ (vykonané v pracovnom zošite).

Učiteľ vyzve deti, aby namaľovali toľko kruhov, koľko je na obrázku nakreslených pohárikov (pyramíd).

Po splnení úlohy objasňuje: „Koľko kruhov ste premaľovali? Prečo toľko?"

Časť III. Herné cvičenie „Zviažte mašličky pre bábiky“.

Učiteľka upozorňuje deti na stuhy umiestnené na flanelografe: „Aký je rozdiel medzi stuhami? Sú rovnakej farby? Ako je to s dĺžkou stužiek? (Navrhuje porovnať stužky v dĺžke a objasňuje pravidlá porovnávania: stužky musia byť umiestnené pod sebou a zarovnať ich na ľavej strane.) Aká je dĺžka červenej stužky v porovnaní so zelenou? Aká dlhá je zelená stuha v porovnaní s červenou?" (Učiteľ uvádza vzorovú odpoveď: "Červená stuha je dlhšia ako zelená.")

Ako je to so šírkou stužiek? (Navrhuje, ako porovnať stužky na šírku a umiestniť ich tak, aby horné alebo spodné okraje stužiek boli v jednej línii.) Aká je šírka červenej stužky oproti zelenej? Aká široká je zelená stuha v porovnaní s červenou? Ukážte širokú (úzku) stuhu. Aká stuha je vhodná na mašličku malej bábiky? Aký druh stuhy je vhodný na mašličku na veľkej bábike?"

Učiteľ viaže mašle a zisťuje, prečo sa červená mašľa ukázala ako veľká. Vypočuje si odpovede detí a zhrnie: „Červená mašľa sa ukázala byť veľká, pretože stuha je dlhá a široká“.

Učiteľ vyzve deti, aby sa porozprávali o veľkosti zelenej mašle.

Časť IV. Herné cvičenia "Pôjdeš správne, nájdeš poklad."

„Čarodejník ukryl poklad a pozýva vás, aby ste ho našli,“ hovorí učiteľka deťom.

Pomocou čítačky sa vyberie prezentujúci.


Kady-bady
Nalejte trochu vody
Na pitie krave,
Aby ste mohli jazdiť.

Vodca dokončí úlohu: urobí päť krokov rovno, otočí sa doprava a urobí ďalšie tri kroky pozdĺž predtým vytýčených kruhov. Ostatné deti idú za ním. Deti nájdu truhlicu a vyberú z nej hviezdičky (znie hudba).