Abstrakt GCD pre umeleckú a estetickú tvorivosť (modelovanie) v druhej juniorskej skupine na tému „Darček pre blízkych. Plánovanie modelovania GCD-osnova hodiny (mladšia skupina) na tému Modelovanie uzlov z plastelíny 2 mladšia skupina

Zhrnutie GCD v druhej juniorskej skupine.

„Mrkva pre zajačika“

Úlohy:

Rozšíriť porozumenie detí o zelenine (mrkva);upevniť schopnosť zvinúť hrudkuplastelínamedzi dlaňami v priamych pohyboch. Naučte sa vyrovnať jeden koniec prijatého"Palice" dvoma prstami získate tvarmrkva, spájajte diely plastelíny lisovaním, prejavujte záujem o prácu s plastelínou, koordinujte pohyby oboch rúk, rozvíjajte jemnú motoriku. Rozvíjajte u detí imaginatívne vnímanie a predstavivosť. Pestovať láskavý a starostlivý prístup k zvieratám. Obohatiť slovnú zásobu: zajac, zajačik, mrkva

Integrácia vzdelávacích oblastí:

Kognitívny vývoj

Rozvoj reči

Hudba

Fyzický vývoj

Materiál a vybavenie: Zajac plyšový, figurínamrkva, červená plastelína, plakety (pre každé dieťa), obrúsky, masky zajačika a vlka.

Priebeh hodiny

Organizačný čas .

Deti sedia na vysokých stoličkách. Znie nahrávka melódie N. Metlova „Vlak“. Do skupiny vstupuje učiteľ napodobňujúci pohyb vlaku.

Pedagóg: Začala hučať parná lokomotíva.

A riadil prívesy.

„Chah-chah, choo-choo-choo-

Budem ťa hojdať ďaleko! " (T. Volgina)

Chlapi, dnes som strojvodcom parnej lokomotívy Zvezda a navrhujem, aby ste sa previezli vlakom. Žiadam vás, choďte do vozňov a zaujmite svoje miesto vo vlaku. (Deti stoja v stĺpci po jednom a opakujúc sa po učiteľovi napodobňujú pohyb) Všetko (pohyb po miestnosti)

Tu je náš vlak,

Kolesá klopú.

A v tomto vlaku

Chlapi sedia

Pedagóg: (spomaľuje) Prečo vlak zastavuje? Čo sa stalo? (zajačik je na ceste plyšová hračka).

Ach, pozrite sa deti! Kto nás stretol na ceste?

Deti: - Králiček!

Pedagóg: Chlapci, pozrite sa, zajačik plače. Možno čo sa stalo, možno potrebujete pomoc?Je smutný, pretože chce skutočne jesť, a stále je ďaleko od domova. Pomôžme mu. Najprv však navrhujem, aby ste si zahrali hru „Gray Bunny Sits“ (deti si nasadili masky zajačika a moderátor je vlk, hra sa hrá).

Pedagóg: Čo teda zajačik najradšej jedáva?

Deti: Mrkva.

Pedagóg: Správne, mrkva. Keďže zajačikovia, t.j. my, v záhrade, sme nestihli ochutnať mrkvu, poďte, mrkvu oslepujeme. Pred oslnením si však pripomeňme, akej farby je mrkva? Aký tvar?

Deti: Červená; trojuholník. (Odpovede detí.)

Učiteľ potom znova ukáže repliku mrkvy a povie, že deti správne identifikovali farbu a tvar mrkvy.

Deti si sadnú k stolom.

Praktická časť

Pedagóg: 1. Musíte vziať červenú plastelínu avyvaľkať klobásu.Potom na jednej strane vytiahnite nos výslednej klobásy, aby ste urobili mrkvu.Odštipnite malý kúsok zo zelenej plastelínovej tyčinky a rovnakým spôsobom rozvaľkajte klobásu, zovrite dvoma prstami, urobte chvost a pripevnite ho k mrkve.

Vlastné vyrezávanie mrkvy deťmi. Učiteľ pomáha radami, vedúcimi otázkami, individuálnym predvádzaním sochárskych metód.

Záverečná časť

Úvaha o hotových prácach (dáva sa im iba pozitívne hodnotenie). Deti ošetrujú zajačika, dajte mrkvu do košíka pre zajačika. Rozlúčia sa a za hudby sa vrátia k stoličkám umiestneným v skupine.

Olga Shishaeva

Abstrakt GCD o predmetovom sochárstve v druhej juniorskej skupine

na tému: „Zábavný pohárik“

Skupina(vek) deti: druhá najmladšia skupina

Vzdelávacia oblasť(OO) umelecká tvorba.

Typ výrobnej činnosti: modelovanie.

Integrácia vzdelávacích oblastí (OSI): sociálny a komunikačný rozvoj; rozvoj reči, kognitívny vývoj, telesný vývoj, výtvarný a estetický vývoj.

Typ GCD: tvorivá činnosť.

Typ GCD: podľa vzorky.

Forma vykonávania: skupina.

Miesto: Hudobná sála.

Cieľ: naučte deti vyrezávať hračky, pozostávajúce z častí rovnakého tvaru, ale rôznych veľkostí. Ukážte spôsob, ako rozdeliť kus plastelíny na časti pomocou stohu.

Úlohy:

Vzdelávacie: Na upevnenie sochárskych techník: oddeliť časti od celého kusu a pri sochárstve sledovať ich veľkosť, formovať schopnosť kotúľať loptičku krúživými pohybmi dlaní; vyrezávať predmet z niekoľkých častí, konsolidovať schopnosť spájať prvky stlačením.

Vývoj: Rozvíjajte jemnú motoriku prstov, logické myslenie, aktivujte reč detí pomocou básnických foriem; rozvíjať zmysel pre formu a proporcie; podporovať tanečné cvičenia s hudobným sprievodom.

Vzdelávacie: Pestovať priateľské vzťahy, benevolenciu, presnosť pri práci s plastelínou; rozvíjať schopnosť pracovať v tíme, čo spôsobuje pozitívnu emocionálnu reakciu na celkový výsledok. Podporovať v deťoch pocit súcitu a túžbu pomáhať druhým v ťažkých časoch.

Materiál a vybavenie: tumbler bábika, pevné tyčinky z plastelíny, hromádky, dosky, obrúsky, soundtrack k hlasu „Tumbler Dolls“, prezentácia „Tumbler Dolls“, video k piesni „Tumbler Dolls“. Technologická mapa pre sochárstvo stavítka.

Prípravné práce:

1. Skúmanie predmetov okrúhleho tvaru, skúmanie lopty.

2. Kreslenie oblých tvarov, snehuliaka, pohárika.

3. Modelovanie snehuliaka zo snehu, plastelína.

4. Kontrola tvaru hračky - stavítka.

5. Porovnanie bábiky s hniezdnou bábikou.

6. Čítanie básne „Tumblera“ od V. Shipunova, nórskej piesne „Tanec, moja bábika“.

7. Naučte sa hru prstov „Tancuj, moja bábika“.

Pohyb GCD.

Všetci dospelí a deti sú zhromaždení.

Môžeme začať

Najprv sa však musíte pozdraviť.

(deti stoja na koberci, pozdravte).

Na stole je stavítka, ktorá je prebalená obrúskom. Deti stoja v polkruhu.

Chodíte radi do škôlky? S akými hračkami sa rád hráš?

Áno, v škôlke máme veľa hračiek a jedna z nich nás dnes navštívila, ale po vypočutí hádanky mi povedzte, kto to je:

Prišli nás navštíviť priatelia

Neobvyklá bábika:

Nesedí, neklame,

Len sa spoznajte, stojí to za to.

Sashka a Natashka vedia:

Toto je bábika - (Tumbler)

Áno, je to Tumbler! Pozdravme ju. (Deti pozdravujú Tumblera)

Pohár pozdraví deti: „Ahoj, chlapci! Som veľmi rád, že som ťa prišiel navštíviť, vždy si užiješ veľa zábavy. “

Áno, máme veľa zábavy, naše deti radi hrajú, spievajú piesne, tancujú, rozprávajú básne. Chlapci, povedzme Tumblerovi niekoľko veršov:

Tvoja stavítka

Ukladám do postele:

Chcel som rozprávať rozprávku

A rozhodla sa vstať.

Pohár nemôže spať,

Pri okne si ťažko povzdychne.

Bábiky počujú jemné zvonenie

Tiché zvonenie: ding dong, ding dong

Ukážme, ako vieme tancovať ako poháriky.

Fyzické minúty:

Sme zábavní miláčikovia (ruky na páse sa hojdajú do strán)

Zázrak - bábiky, poháriky (stále sa hojdajte)

Tancujeme a spievame (drep)

Žijeme veľa zábavy (skákanie na mieste).

Zvukový záznam. Počuje sa detský plač (Tumbler plače).

Čo sa stalo, prečo plačeš, nepáčilo sa ti u nás? (Apelujem na Tumblera)

Nie, zažijete veľa zábavy, ale keď pôjdete do skupiny, budem úplne sám, pretože nemám žiadne priateľky a budem sa veľmi nudiť.

Chlapci, ako môžete pomôcť poháriku? (odpovede detí - nevidomým).

Potom sa najskôr pozrieme na pohárik bližšie. Z ktorých častí pozostáva? (Pohár má telo, hlavu, ruky.)

Aký je tvar trupu? (okrúhly)

A aký je tvar hlavy? (okrúhly)

Ako vyzerajú diely? (na lopte)

To je pravda, chlapci. A ako veľký je trup? (veľký).

A hlava (ruky?

Tu sme preskúmali pohárik.

A teraz si sadneme k stolom a pustíme sa do práce. Pozrite sa, ako musíte rozdeliť plastelínu na časti. Beriem blok plastelíny, ukazujem ho a vysvetľujem, ako ho rozdeliť.

Vezmite stoh a rozdeľte tyč na dve polovice. Túto polovicu potrebujeme na trup.

A tiež rozdelíme túto polovicu na dve rovnaké časti. Z tohto kúsku dostaneme hlavu.

Posledný kus opäť rozdeľte na dve rovnaké dve rúčky.

Pozrite, pre Tumbler sme pripravili kúsky plastelíny rôznych veľkostí.

Čo ideme vyrezávať z tohto najväčšieho kusu? (Torzo)

A zo stredu kúsok? (Vedúci)

A čo bude z dvoch malých, identických kúskov? (Ruky)

Teraz si spomeňme, ako sa chystáme skultúrniť trup a hlavu, koniec koncov, už sme vyrezali gule, snehuliaka. Pamätáš si? Ukáž mi to rukami (ukazuješ pohybmi rúk vo vzduchu). Dobre!

Pozrite sa na pohár, ktorý som vyrobil. Aká je to farba?

Teraz môžete vziať stohy a rozrezať blok hliny na kúsky.

(V prípade potreby dohliadam na prácu detí, pomáham).

Dobre! Plastelína bola rozdelená a teraz sa ponáhľame vyformovať priateľky pre náš pohár.

A aby naše perá mohli vykonávať svoju prácu, musia byť pripravené. Najprv si zahrejeme dlane:

Pevne sa držíme za ruky

A trieť si dlane,

Silní, silní, silní traja,

Nechajte ich zahriať sa. (2 krát)

Zahrejeme plastelínu trochu,

Aby bola naša hrudka plastová.

(Zahrejeme plastelínu)

Zahriaty? Dobre chlapci!

Teraz to dáme na tabuľu,

A s trochou pravého pera

Jazdíme na ňom, ale nemačkáme ho.

Samostatné činnosti detí. Tumbler modeling.

(V prípade potreby pomôžem)

Priateľky sú teda pripravené na náš pohárik.

Teraz potichu vstaneme, vezmeme stavítka a ukážeme svojmu hosťovi.

Tumbler, pozri sa na to, aké malé priateľky - naše deti majú zaslepené poháre!

Aké pekné je robiť dobré skutky, však?

Analýza prác.

(Pohárik sa pozerá na svoje nové priateľky a chváli deti za pomoc)

Pohárik je veľmi rád, že ste z nej urobili priateľky stavítka. Teraz sa bez teba nebude nudiť, pretože má také krásne priateľky. Chce, aby ste si s ňou a novými bábikami zatancovali.

Na obrazovke je video k piesni „We are cuties, tumbler dolls“(deti tancujú, ako ukazuje učiteľ).

A teraz sa rozlúčime s Tumblerom, je čas, aby sme sa pripojili k skupine.

Deti sa rozlúčia s pohárikom a odídu.

Abstrakt bol vypracovaný nezávisle pomocou metodickej literatúry:

N. A. Lykova „vizuálna aktivita v materskej škole“

N. Y. Veraksa, T. S. Komarova, M. A. Vasilieva Program „Od narodenia do školy“

Internet.





Ciele:

Naučte sa vyrezávať kvet mimózy z plastelíny;

Používajte rôzne metódy tvarovania (valcovanie, splošťovanie, valcovanie, zvieranie);

Rozvíjajte pozornosť, pamäť, myslenie, jemnú motoriku;

Rozvíjajte kreativitu, presnosť, vytrvalosť;

Pestovať umelecký vkus.

Materiály: farebná lepenka (okrem žltej a zelenej), obrúsky, škatule s plastelínou rôznych farieb, modelovacia doska, obrázky s obrázkom mimózy, vetvička mimózy (atrapa).

Prípravné práce

Pamätáme si, aké ročné obdobie nastalo, pomenujeme prvý jarný mesiac, aké známky jari poznáme, pomenujeme prvé jarné kvety, pripomenieme si básne o nich.

Pokrok.

Chlapi, povedzte mi, aké jarné prázdniny k nám prichádzajú v marci?

Správne, 8. marec je medzinárodný deň žien. Na tento sviatok každý blahoželá matkám, babičkám, sestrám a priateľkám k sviatku a dáva im kvety. Pozrite sa na obrázok a hádajte hádanku, ako sa volá táto kvetina?

Žlté, nadýchané

Voňavé guličky.

Budú chránené pred mrazom

Vo svojich vetvičkách ... mimóza.

Správne, toto je mimóza. Ale ona sama prišla k nám! Pozrite sa! Učiteľ vezme vetvičku mimózy a hovorí:

Moje meno je mimosa, kvitnem pred všetkými ostatnými!

Kde inde môžete vidieť takú krásu?

Som južná rastlina, bojím sa chladu,

Čoskoro zatvorte dvere, inak prechladnem!

Neboj sa, mimóza, mrazom ťa nedáme! Povedzme svojmu hosťovi verše, ktoré sme sa nedávno naučili.

Nech svieti slnko!

Nechajte mrazy zmiznúť!

Nechajte zimu odísť

Vetvička mimózy!

Krásna mimóza

Rastie v našej záhrade.

Pre milovanú mamičku

Zbieram kyticu!

Dobre! Teraz sa pozrime bližšie na vetvičku mimózy. Otázky: Akú farbu majú kvety, aký majú tvar, akú majú vôňu, čo cítia, koľko kvetov (veľa alebo málo), akú veľkosť majú (veľké alebo malé), nadýchané alebo hladké, tvrdé alebo mäkké, aké alebo kto podobný. Upozorňujeme tiež deti, na ktorých sú listy na konári.

Telesná výchova.

Jarný kvet sa prebudil (ako keby si päsťami šúchali oči)

Natiahnuté k slnku (vytiahnite ruky hore, nohy na prstoch)

Vietor trasie kvetom (telo a zdvihnuté ruky sa kymácajú)

Dážď ho umyje (pohyb dlaňami, ako by sme sa umývali)

Dám mame kvetinu (natiahni ruky dopredu, dlane hore)

Mám veľmi rád svoju matku (objímem sa za ramená a usmievam sa)

Chlapci, oslepme svoje priateľky pre nášho hosťa! A ona uvidí, ako to urobíme.

Sadnite si na sedadlá a uvidíte, čo leží na stole. Ešte raz sa pozrite na obrázok: z ktorých častí mimóza pozostáva (vetvička a kvety). Akú farbu si teda vyberieme plastelínu? (žltá a zelená).

Najprv oslepíme vetvičku. Za týmto účelom vezmite zelenú plastelínu a odštipnite malý kúsok. Dajte ho medzi dlane a stočte klobásu. Vykonávame pohyby tam a späť. (Učiteľ vykonáva všetky vyjadrené pohyby postupne spolu s deťmi).

Teraz vezmeme list lepenky, ktorý ste si vybrali podľa farby, a naneste a výslednú klobásu naneste na lepenku. Pozri sa. ako sa to robí pre mňa. Teraz roztiahnite bočné okraje klobásy ukazovákmi oboch rúk v rôznych smeroch krátkymi pohybmi po celej dĺžke klobásy. Pozrite sa, vyzerá to trochu ako vianočný stromček, ktorý sa sklonil kvôli silnému vetru!

Teraz musíme formovať kvety. Za týmto účelom vezmite žltú plastelínu a odštipnite malý kúsok. Rolujte malú loptičku ukazovákom a palcom jednej ruky. (Učiteľ ukazuje, ako to robí). Položte ho vedľa vetvičky a ukazovákom ho zatlačte na kartón. Zaslepte niekoľko týchto kvetinových guličiek a prilepte ich na lepenku. Čím viac kvetinových guličiek je na lepenke, tým bude mimózová vetvička veľkolepejšia a elegantnejšia.

Skúška remesiel.

Dobre! Aké krásne vetvy mimózy sa ukázali všetkým chlapcom! Páčila sa vám naša práca, mimóza? (Učiteľ súhlasne nakloní vetvu mimózy dopredu). Teraz môžeme potešiť naše mamy a staré mamy tým, že im dáme ručne vyrobený darček.

Našim babičkám a matkám,

A sestry a priateľky

Milým a milovaným najviac

Dávame slnečného priateľa!

Lekcia v druhej juniorskej skupine o modelingu na tému: „Na návšteve slnka“

Ciele:

    Tvarovať a pozitívny prístup k hre, túžba podieľať sa na spoločnej akcii, pomáhať rozprávkovým postavám;

    Povzbudzujte aktívna komunikácia, rozvíjanie reči;

    Ukotviť o slnku (na čo slúži? na čo slúži?);

    Naučte sa vysielať slnko, čím sa zlepšuje schopnosť detí prevaliť kus plastelíny medzi dlane a dať mu loptičku nová forma; naučiť sa techniku ​​vyrovnávania lopty na vodorovnom povrchu, aby ste získali plochý obraz pôvodného tvaru;

    Cvičenie vo valcovaní hrudiek plastelíny medzi dlaňami rovnými pohybmi oboch rúk;

    Podporujte v deťoch túžbu dotiahnuť prácu do konca.

Materiál:

    scenéria rozprávkového lesa, hory, slnko, mraky;

    lesné zvieratá: zajačik a veverička (úlohy hrajú deti z prípravnej skupiny);

    gramofón;

    hrubá modrá lepenka, veľkosť - A4;

    plastelína žltých a červených farieb;

    ručný obrúsok;

    modelovacia doska.

Prípravné práce:

    Prechádzky po areáli materskej školy za účelom pozorovania slnka (učiteľka počas prechádzok učí deti pozerať sa na javy, porovnávať ich, vidieť všeobecné a výrazné, pričom otázky ich nabádajú, aby našli svoje slová a výrazy na označenie toho, čo majú. vidieť);

    Čítanie rozprávky „Návšteva slnka“;

    Vyšetrenie slnka na obrázku, objasnenie tvaru a farby slnka;

    Kreslenie slnka;

    Učenie piesní a detských riekaniek o slnku;

    Hádanie hádaniek o prírodných javoch.

Priebeh hodiny

1. Organizačná časť.

Veselá hudba znie na melódiu ruskej ľudovej piesne „Lesk, lesk, slnko“. Deti sedia v polkruhu na stoličkách, učiteľ pred nimi. Za chrbtom učiteľa sú scenérie lesa, na pravej strane učiteľa je scenéria veľkej hory a mrakov.

Hudba postupne utícha.

Vychovávateľ : Chlapci, počúvajte veľmi zaujímavú hádanku a povedzte mi, čo to hovorí:

Otepľuje celý svet
A nepozná únavu.
S úsmevom na okne
A všetci ho volajú ...

Deti : Slnko.

Vychovávateľ : Správne, je to slnko. Prebúdza sa pred všetkými ostatnými, vymyje sa z oblaku a vystupuje vysoko do neba, aby robil „dobré skutky“. A aké „dobré skutky“ robí slnko?

Deti : Osvetľuje zem, ohrieva každého.

Vychovávateľ : Áno, chlapci, je to tak, slnko má veľa „dobrých skutkov“: zahrievajte Zem, osvetľujte jasným svetlom a prebúdzajte všetkých svojimi jemnými lúčmi. Ale niekedy sa, chlapi, stáva, že slnko nevychádza na oblohu a nedáva nám svoje teplo. Prečo si myslíš?

Deti : Mraky skrývajú slnko, slnko je choré ...(Niekoľko odpovedí od detí).

V tom čase sa spoza lesa zjavia zajačik a veverička. Znie smutná hudba, ktorá postupne utícha.

Zajačik a veverička (spolu) : Ahojte chlapci.

Deti : Ahoj.

Králiček : S Belochkou sme k vám prišli o pomoc. V našej rozprávke už niekoľko dní nie je slnko a bez slnka je nám zima, osamelo a smutne. Chlapci, pomôžte nám nájsť slnko.

Vychovávateľ : Chlapci, pomôžeme našim rozprávkovým zvieratkám nájsť slnko?

Deti : Pomôžeme.

Vychovávateľ : Potom musíme ísť s vami do rozprávky. Kým sa však vydáme na cestu, pripomeňme si, kde hľadáme slnko? Kde to žije?

Deti : Za lesom je veľká hora, na veľkej hore medzi mrakmi a slnko žije,(Niekoľko odpovedí od detí).

Vychovávateľ : No, potom poďme!

Znie veselá hudba, deti spolu so zvieratami kráčajú rozprávkovým lesom.

Telesná výchova

Za slnkom, za slnkom(Chôdza na mieste, zdvíhanie kolien vysoko).
Lúčna cesta

Poďme, všetci sme veselí
Niekedy v lete.
Zazvoní vták
(Chôdza, ruky hore.)
Motajú sa motýle
(Chôdza s ručnými vlnami hore a dole).
Púpavy žltnú
(Chôdza s krútením trupu doprava, pravá ruka do strany, vľavo za chrbát a opakujte naopak. )
Chrpy sa zafarbia na modro.

Deti so zvieratami prichádzajú na veľkú horu, na vrchole ktorej je veľa mrakov.

Deti a zvieratá (spolu):

(Ruská ľudová pieseň)

Vedro slnko!
Pozrite sa z okna!
Vaše deti plačú
Skákajú cez kamene!
„Pružiny“ na mieste.
Sunny, obleč sa!
Červená, ukáž sa!
Skákanie na mieste.

Deti a zvieratá volajú slnko, ale nezdá sa.

Vychovávateľ : Chlapci, slnko sa nezdá, zrejme mu nie je dobre. A poďme, kým je slnko choré, nakreslíme ho. Možno to potom rozptýli mraky a začne každému dávať teplo.

Deti chodia k stolom, zvieratá zostávajú blízko hory.

Vychovávateľ : A nebudeme kresliť slnko ceruzkami alebo farbami, ale pomocou plastelíny. Aby slnko vyzeralo ako to pravé, pripomeňme si, aké to je. Ako to vyzerá?

Deti : Na lopte, na gombíku, na lopte.

Vychovávateľ : Akú farbu má slnko?

Deti : Žltá, červená.

Vychovávateľ : Správne, chlapci.

2. Praktická časť.

Vychovávateľ :

1. Na výber musíte vziať plastelínu červenej alebo žltej farby, rozdeliť ju na dve časti v stohu pozdĺž obrysovej čiary. Vložte jednu časť medzi svoje dlane. Loptičku otáčajte krúživými pohybmi zľava doprava (sprava doľava) a tlačte na ňu dlaňou.

2. Hotovú loptičku vložte do stredu lepenky a mierne na ňu zatlačte, vyrovnajte ju tak, aby sa guľôčkové slnko upevnilo na kartóne.

3. Z druhej časti odštipnite malý kúsok, vložte ho medzi dlane a valcujte klobásu rovnými pohybmi oboch rúk. Výsledný stĺpik lúča pripevnite k slnku a nasmerujte ho na stranu, zľahka ho pritlačte k obrázku po celej dĺžke lúča. Rovnakým spôsobom urobte zvyšok lúčov.

Zahrievanie rúk počas práce

Pozri: slnko je nad nami,(Kreslite rukou nad hlavou polkruh (pohyb švihu)).
Nad stromami
(Ruky hore, prsty otvorené).
Domy,
(Ruky sú založené nad hlavou s domom).
A nad morom, nad vlnou,
(Nakreslite vlnu rukou).
A kúsok nado mnou.
(Dotknite sa hlavy).

Deti končia prácu, v tomto čase sa spoza mrakov zjaví slnko. Zvieratá skáču od radosti. Veselá hudba znie.

Vychovávateľ : Chlapci, tu je slnko, ktoré rozptýlilo mraky, vznášalo sa k oblohe. Dokázali sme zvieratám pomôcť.

Učiteľ upozorňuje deti na slnko, ktoré sa ukázalo. Deti sú šťastné Bunny a Belochka ďakujú deťom za pomoc.

3. Záverečná časť.

Vychovávateľ : Dnes sme mali veľmi zaujímavú lekciu. Pamätáme si, čo sme urobili v lekcii?

Deti : Uhádli hádanku, kráčali so Veveričkou a Zajačikom k slnku, nazývali slnko, formovali slnko, (Niekoľko odpovedí od detí).

Vychovávateľ : Čo sa vám najviac páčilo?

Deti : Keď sa ukázalo slnko, keď bolo slnko formované.

Vychovávateľ : Chlapci, užite si slnko a zahrajme si hru.

Vonkajšia hra „Slnko a oblak“

Deti behajú, frflú, hrajú na hudbu podľa slov učiteľa „Slnko svieti“; na slove „mrak“ - deti sedia na stoličkách.

Vychovávateľ : Týmto sa naša lekcia končí, môžete si oddýchnuť.

BASHIROVA ASIYAT RAMAZANOVNA

„Bagel“. Súhrn GCD pre modelovanie v II. Mladšej skupine

Na zodpovedanie otázky naučte úplnú odpoveď. Posilniť schopnosť detí samostatne si zvoliť sochársku metódu na dokončenie úlohy. Rozvíjajte kreativitu, pozornosť, pamäť, jemnú motoriku, vizuálny analyzátor. Naučte deti vyrezávať volant: vyvaľkajte figúrky rovnými pohybmi rúk, spojte konce „klobásy“ stlačením. Posilniť porozumenie tvaru - „okrúhle“. Pokračujte v učení sa sochárstvu iba na doske, pred začatím práce si vyhrňte rukávy. Vzbudiť pozitívne emócie.

Integrácia vzdelávacích oblastí - „komunikácia“, „poznávanie“, „zdravie“, „bezpečnosť“.

Materiály: žltá a hnedá plastelína, dosky na prácu s plastelínou, dve bábiky, obrúsky.

Priebeh hodiny.

Pred začiatkom hodiny učiteľ položí dve bábiky k stolu, položí dve šálky a podšálky.

1. Rozhovor.

Chlapci, pozrite sa, bábika Katya zo susednej skupiny prišla navštíviť našu bábiku Mashu a spoločne sa rozhodli piť čaj. Ale naša Katya vôbec nemá pochúťku pre Mashu. Chlapci, čo si myslíte, že môžete podávať s čajom? (odpovede detí). A pomôžeme našej Katyi a pokúsime sa im uvariť? (odpovede detí). Dáme im nejaké šišky? Pijete radi čaj s rožkami? (odpovede detí) Tiež to milujem, pretože sú veľmi chutné. Z čoho sú podľa vás rožky? (odpovede detí, ak deti nepovedia - z cesta, a potom upečte). Ale ty a ja nebudeme vyrábať šišky z cesta, ale z plastelíny.

2. Prechod na tému hodiny.

Pred vami je plastelína. Povedz mi, aká je to farba? (žltá a hnedá).

A teraz každý vezme kúsok plastelíny a povie mi, aký je? (pevný)

Čo si myslíte, že je potrebné urobiť, aby bolo mäkké a poddajné ako cesto? (vráťte ho do rúk). To je pravda, aby bola mäkká, musíte ju pokrčiť a zahriať teplom našich dlaní. Trochu si to zapamätajte a bude mäkké (deti krčia plastelínu v dlaniach).

Tu hnetieme plastelínu a teraz sa trochu pohráme. (Deti vstanú od stola)

Telesná výchova.

Vietor nám fúka do tváre (mávajú rukami pred sebou smerom k tvári „k sebe“)

Strom sa kýval („ruky sú zdvihnuté a mávajú zo strany na stranu“)

Vietor je tichší, tichší, tichší,

Strom rastie vyššie a vyššie (ruky sú zdvihnuté vysoko, deti stoja na nohách a naťahujú sa).

(Deti si sadnú za stôl).

A teraz začneme tvarovať volanty pre Mášu a Katyu. Najprv musíme z plastelíny vyvaliť klobásu. To je možné vykonať dvoma spôsobmi. 1) vložte plastelínu do stredu dlane, prikryte ju ďalšou dlaňou a vytvorte klobásu pohybmi tam a späť (zobraziť)

2) položte kúsok plastelíny na modelovaciu dosku, prikryte ju dlaňou a rovnakými pohybmi vytvorte klobásu (ukáž). A teraz si skúste urobiť klobásku (chlapci začnú plniť úlohu a učiteľ ovláda a pomáha).

Dobrá práca, vyrovnali sme sa s tvarovaním párkov. Ako však môžeme z našej klobásy urobiť volant? (odpovede detí). To je pravda, musíte ho zvinúť do krúžku a upevniť konce. Takto (ukáž). Aký tvar mala moja klobása (odpovede detí: kruh). To je pravda, stalo sa to okrúhle a ako volant. Teraz skúste svoje klobásy premeniť na rožky (úlohu robia deti).

Tu sme s vami a pripravili sme dobrotu pre Mášu a Katyu. Položíme rožky na tanier a konečne doprajeme svojim bábikám čaj s rožkami.

3. Odraz.

Chlapci, páčilo sa mi sochárstvo z plastelíny (odpovede detí)

Dobrá práca, každý sa s úlohou vyrovnal. Teraz môžete hrať s Mášou a Katyou.