Famp órák az idősebb csoportban: jellemzők. Matematika óra módszertani követelményei (tanítási elvektől függően) Órák rámpán

Az óvodai nevelési-oktatási intézmények előkészítő csoportjába tartozó gyermekek FEMP-óráinak összefoglalása


Ez az anyag hasznos lesz az óvodai csoportok tanárainak, a kiegészítő oktatás tanárainak.
Téma: Erdei kalandok.
Cél: a gyermekek tudásának általánosítása.
Feladatok: Az ordinális számolás 1-től 20-ig tartó ismereteinek megszilárdítása, az összeadás és kivonás példáinak megoldása, a megfelelő megoldás megtalálása, a logikus gondolkodás fejlesztése, a gyermekek geometriai formákkal és jellemzőivel kapcsolatos ismereteinek megszilárdítása, időbeni tájékozódás; fejleszti a figyelmet, a memóriát, a finommotorikát, fejleszti a kognitív érdeklődést, a kölcsönös segítségnyújtást.
Felszerelés: boríték levéllel, térkép-séma, feladatkártyák minden gyereknek, ceruzák, Medve - meglepetés, tangrammák, labda.

Az óra menete.

Üdvözlettel: Helló srácok. Örömmel üdvözöllek mindenkit ma. Köszöntsük egymást ezekkel a szavakkal: Kedves mosolyunk melegítsen mindenkit melegével. Emlékeztesd, mennyire fontos az életben a boldogság és a jóság megosztása.
Óvodánk címére levelet kapott egy idős ember - erdészet. Most olvassuk el.
"Kedves Srácok! Meghívlak, hogy látogass el hozzám. De tudd, hogy a házamhoz vezető út számos akadállyal tele van. Hiszem, hogy bírod. És egy csodálatos meglepetés vár rád!"
Pedagógus: Nos, srácok, induljunk útnak. Mitől lehet megmérgezni egy látogatás alkalmával? (gyerekek válaszai). Azt javaslom, hogy gyalog induljunk el. És hogy ne tévedjünk el az úton, egy térkép segít (felhívni a gyerekek figyelmét az útvonalra).
Nos, mi van még előtte.
Pedagógus: Az első pont a "Yagodnaya Polyana". Segítenünk kell Masának leszedni a bogyókat, hogy bogyólekvárt főzzön Lesovichko számára.
1. számú feladat: Kösd össze a bogyókat 1-től 20-ig terjedő számokkal. (kölcsönös ellenőrzés). Jól tettük, összegyűjtöttük a bogyót, Mása megfőzi a lekvárt, és finom lekvárral kezeli Lesovichkát.

Menjünk tovább. Srácok, mondjátok, mi terem az erdőben? (gyerekek válaszai)
Jobb. A gomba az erdőben nő. A Lesovichok nagyon szereti a gombát. Gyerünk. Meglepetéssel készülünk neki, ajándékba gombás kosarakat viszünk.
2. számú feladat. Gyűjtsük össze a gombát a kosárba.
Szép munka. Megteltek a kosaraink.
Most pedig játsszunk egy kicsit. Játék: "okos és okos".
Kérdések: Milyen formát nevezünk négyzetnek? Nevezd meg a csoport négyzetnek látszó elemeit. Februárban 3 százszorszép és 2 rózsa virágzott oldalunkon. Hány virág nyílt az oldalunkon? 5 egér játszott a verandán. A macska futva jött, és leült a verandára. Hány állat volt a verandán? Dasha nagymamának van egy unokája, Pasha, egy macska Fluff, egy kutya Druzhok. Hány unokája van egy nagymamának?
Szép munka! Menjünk tovább. A következő tétel az egészség. Fizikai perc.
Gyerekek sétáltak az erdőben,
A természetet figyelték. Felnéztünk a napra, és a sugaruk felmelegedett.
A pillangók repkedtek, csapkodtak a szárnyaikkal.
Tapsolj 1, 2, 3, 4, 5-öt, itt az ideje, hogy összeszedjük a csokrot.
Egy leült, kettő leült.
A gyöngyvirágok énekeltek a kezükben.
Pihenj? Akkor menjünk. Tétel: Ki lakik az erdőben? Tangramokkal való munka.
Rita, kivel találkoztál az erdőben? Vanya, kivel találkoztál?
Szép munka!
Elérkeztünk utunk végső céljához. Itt találkoztunk egy művésznővel. Tájképeket fest. Lesovichok nagyon szereti a festményeit. De itt van a baj – a művész festményein összekeverte az évszakokat egymással. Segítség. Kérjük, oldja meg a problémát.
Feladat: kiemeli az évszakok jeleit: Ősz. Tél, Tavasz, Nyár.
Szép munka! Minden feladatot teljesítettünk, ajándékokat készítettünk.
És itt van Lesovichka háza. Furcsa, de Lesovichka még nincs otthon. De mi az? Igen, ez egy hűséges barát, Mishutka. És Mishutka nem találkozik velünk üres kézzel. A kosarában varázslatos virágok - virágok - hétvirágúak! Srácok, miért találkozik Mishutka ezekkel a virágokkal? (gyerekek érvelése). Igen, igazad van!
Visszaverődés: Nos, most véget értek a kalandjaink, és ideje visszatérnünk az óvodába. Srácok. Mit szerettél? Milyen nehézségeket tapasztaltál? Mi volt könnyű?
Köszönöm mindenkinek a figyelmet!
Fotó alkalmazások:



Önkormányzati költségvetési óvodai nevelési-oktatási intézmény „Nap” 1. számú óvoda

Oktatási tevékenységek kivonata

A területen - "Tudás"
Matematikai ábrázolások fejlesztése az előkészítő csoportban

Oktató: Kiryukhina A.A.
3. számú csoport "Ibolya"

r.p. Iljinogorszk 2017

GCD matematikai reprezentációk fejlesztésére az előkészítő csoportban
Téma: "Játékos utazás a matematika földjére"
Cél: a matematika tantárgy iránti érdeklődés fejlesztése a kognitív tevékenység és a kíváncsiság alapján.
Feladatok:„Kogníció” oktatási terület:
Nevelési:
A számtani feladatok, logikai feladatok megoldási képességének továbbfejlesztése;
a szám 1-gyel való növelésének és csökkentésének képességének megszilárdítása;
fejleszti az előre és hátra sorrendben történő számolás készségeit 10-en belül;
a ketrecben lévő papírlapon való navigálás képességének megszilárdítása;
fejleszti a logikus gondolkodást, a figyelmet, a koncentrációt, a vizuális memóriát, a találékonyságot, a képzelőerőt;
Hozzájárulni a matematikai ismeretek nem szabványos gyakorlati feladatokban való alkalmazásának képességének kialakításához. A 10-en belüli számok összetételére vonatkozó ismeretek megszilárdítása
Fejleszteni a modellezés képességét, a szabályoktól vezérelve, a ketrecben lévő papírlapon tájékozódni. Gyakorlat geometriai formákból minta rajzolásához.

Fejlesztés... Mentális műveletek fejlesztése: analógia, rendszerezés, általánosítás, megfigyelés, tervezés. Fejleszti a kreatív képzelőerőt, az elemzési, a tárgyak összehasonlításának képességét, az általánosítás képességét.

Nevelési. Elősegíti a matematika iránti érdeklődés fenntartását, a csapatmunka képességének kialakítását.
A csapatban, párban való munkavégzés képességének ápolására. A partnerség stílusának fejlesztése (tárgyalási képesség, mások véleményének figyelembe vétele).

Módszerek: - Játszma, meccs
Vizuális (illusztrációk használata).
Verbális (kérdések, problémahelyzetek kialakítása, gyermekek egyéni válaszai).
Gyakorlati problémamegoldás és példák.
Fogadások a gyermekek tevékenységeinek irányítása:
1. Célkitűzési és gyermeki tevékenység motiválásának technikái: játék
helyzet.
2. A gyermekek aktivitásának fokozására szolgáló technikák a GCD folyamatában: didaktikai
játékok, feladatok a logikus gondolkodáshoz.
3. A gyermekek gyakorlati tevékenységének szervezésének módszerei: beszélgetés, szemléltetés, magyarázat.
4. A gyerekek érdeklődésének felkeltésének technikái: játék, műsor.
5. Az értékelés és az önértékelés technikái: bátorítás, önértékelés.

Az óra bemutató anyaga: levél, láda, karácsonyfa kúpokkal-feladatokkal, lap asztallal, Ceruzák, filctollak, papírlapok, Távirat egy tündértől a matematika varázslatos országából, kártyák számszerű egyenlőtlenségekkel, pontokkal és számokkal ellátott kártyák, számlálópálca, meglepetés (láda), mágnestábla, flanelegráf.
R szóróanyag a leckéhez: papírlap asztallal, papírlap, számlálók, ceruzák, legyező számokkal Geometriai formák négyzet építéséhez.
Elhelyezkedés: csoportszoba.
Szervezeti rész. A gyerekek körben állnak.
Pedagógus: Srácok, simogatjátok a kezeteket, fejeteket, pocakat, olyan aranyosak vagytok, kedvesek, mosolyogjatok és köszöntsétek egymást.
... A "Tenderness" pszichológiai tanulmányt végzik.
- Megnézem az arcotokat, kivel barátkoznék itt?
-Én Albina Alexandrovna. És te ki vagy? - Én, Timosenka - barátom!
-Én, Dashulya - egy fény. - Én, - Arishenka egy barát.
- Én, Lizonka, vidám vagyok. Zlatushka vagyok – nevetés.
-Mi Alinochki - balerinák vagyunk. -Én, Arsyushka - mindent tudok. -
És én, Diana, szomorú vagyok. -Én, Timurcsik, én, Maxim, én, Misha, barátok vagyunk!
Pedagógus: - Helló, kedves gyerekek, ti ​​vagytok a legszebbek a világon. Itt olyan jók, itt olyan jóképűek, kirándulásra hívlak! Egyetértesz? Gyerekek: - Igen!
A játékhelyzet bemutatása:
Pedagógus: Srácok, ma reggel a postás átadott egy táviratot a csoportunknak. Olvassuk el
Távirat:
„Helló, kedves srácok, a Tündér a matematika földjéről ír nektek. Meghívlak a matematika földjére. De az út ebbe az országba nem lesz könnyű. Ahhoz, hogy bekerülj, sokat kell tudni, a tudásod megmutatásához pedig feladatokat kell teljesítened. Azok, akik ezeket a feladatokat teljesítik, jutalomban részesülnek"
Pedagógus: Srácok, szeretnétek eljutni a matematika földjére?
Gyerekek: Igen.
Pedagógus: Akkor készüljünk az útra, és végezzünk bemelegítést az elménk számára.
És van egy játékom számodra:
"Nevezd meg a számot"
A játék elindításához körbe kell állnunk.

Miután a gyerekek körbe álltak, a tanár elmagyarázza a gyerekeknek a játékszabályokat.
-Eldobom a labdát és megmondom a számot, te visszadobva nekem a labdát hívd az előző számot (pontosítás).
- Mi az a szám, amely a 12-es előtt áll; (11), 16.18.10
És most meg kell nevezni a következő számot (tisztázni).
- Mi az a szám, amely a 9-es szám után következik; (10), 14, 10,15

Bonyolítsuk a feladatot.
- Mi az a szám, amely a 8 és 10 között van; (9) 14 és 16; (15), 18 és 20 (19)
- Hány kora reggeli szemünket nyitjuk ki? (2)
- Hány füle van két egérnek? (4)
- Hány szöge van egy háromszögnek? (3)
- Ha kettő több mint egy, akkor egy ... (kettőnél kevesebb).
- Ha egy egér kisebb, mint egy farkas, akkor egy farkas... (több, mint egy egér).
- Ha egy róka szórakoztatóbb, mint egy nyuszi, akkor egy nyuszi... (szomorúbb, mint a róka).
- Egy tölgyen három ág van, minden ágon két körte. Találd ki, hány körte van a tölgyben? - Jó volt! Most látom, hogy valóban készen állsz az utazásra.
Pedagógus: - Gondolkozz és mondd: "Mire utazhatsz?"
Gyermekek: - autóval, vonattal, repülővel, gőzössel, hőlégballonnal stb.
- Ahhoz, hogy megtudja, melyik közlekedési eszközzel fogunk utazni, össze kell kapcsolni a pontokat a lapokon. És kapsz egy képet. Adok egy kis tippet, kitalálok egy rejtvényt.
Rejtvény: A csodamadár kék farka egy csillagrajba repült? (rakéta)
Pedagógus: Jól tetted, megbirkózott a feladattal, de ahhoz, hogy a rakéta felszálljon, a következő feladatot kell teljesítenünk:
- Számszerű kifejezéseket írnak a táblára
8+1= 7+2= 4+5= 2+7= 6+3= 8 - 4=
Pedagógus: Ezek között a számok között van egy felesleges. Hogyan találom meg? Hogyan fogja teljesíteni a feladatot?
Gyerekek: Először numerikus kifejezéseket kell megoldania, majd meg kell találnia a plusz számot.
Pedagógus: Jó volt srácok. A rakétánk készen áll a felszállásra. Repültünk.

1 megálló: Zadachkina
Pedagógus: A tündérek sokféle állattal és madarakkal rendelkeznek, és szeretnek különféle feladatokat kitalálni az utazóknak. Arra kérnek benneteket, hogy dolgozzanak párban, és állítsanak elő egy számpéldafeladatot (gyerekasztalokon kártyák példákkal).
Pedagógus: Emlékezzünk, mi a feladat. Milyen részekből áll? Ehhez összeállítunk egy piramist.
1. Mi az a feltétel? (Az állapot a már ismert)
2. Mi a problémakérdés? (A kérdés az, hogy mit nem tudunk, és mit kell megtalálni)
3. Mi a megoldás a problémára? (A megoldás az, ami hozzáadható, kombinálható, hozzáadható)
4. Mi a válasz a problémára? (A probléma válasza az, hogy mi történt, és tudjuk)
Gyermekek: Probléma: állapot ------- kérdés ------ döntés ------ válasz.

Pedagógus: Ha egy feladatban egy rész kikerül az egészből. Kevesebb lesz, mint volt, és meg kell találni a maradékot, hogyan lehet megoldani egy ilyen problémát?
Gyermekek: Kivonás
Pedagógus: Kivonás – ez azt jelenti, hogy mit kell növelni vagy csökkenteni?
Gyermekek: Csökkentse.
A maradék megkereséséhez kicsinyítsen.
Pedagógus: Ha a részeket egyesítjük egy feladatban. Több lesz, mint volt, milyen lépésekkel oldják meg a problémát?
Gyermekek: Kiegészítéssel.
Pedagógus: Kiegészítés – ez azt jelenti, hogy mit kell növelni vagy csökkenteni?
Gyermekek: Nagyítás. Kombinálja a részeket, és találja meg az egészet.
Az asztaloknál a gyerekek számkártyákat használnak a feladatok megfogalmazásához és megoldásához.
Pedagógus: A munka megkönnyítése érdekében bemelegítünk.
.Testkultúra perc.
(A gyerekek a szövegnek megfelelően végeznek mozdulatokat. A tanár figyelemmel kíséri a gyerekek testtartását, a jellegzetes állatkép átvitelére koncentrál.)
Szép testtartásunk van
Összehoztuk a lapockákat
Zoknin járunk
És akkor a sarkon.
Menjünk halkan, mint a rókakölykök
És mint egy lúdtalpú medve.
És mint egy szürke farkas-farkas.
És mint egy nyuszi gyáva,
Íme, a farkas egy labdába gömbölyödve,
Mert kihűlt.
Egy sündisznó sugara megérintette
A sündisznó édesen nyújtózkodott.
2. Állítsa le a "számlálást"
Tanár: Egy gyönyörű rétre érkeztél, ahol sok szép virág nő és sok színes pillangó száll. A tanár mutat egy képet virágokról és pillangókról
- Hány pillangó? - Hány virág? - Melyik a több? - Melyik a kevesebb? - Hány?
a) A gyerekek számokkal ellátott legyező segítségével válaszolnak a kérdésekre
b) Pedagógus: És itt van még egy teszt.
Ezen a tisztáson van egy csodálatos karácsonyfa. Kúpok lógnak a fán. Minden ütésen van egy feladat.
1. A nyírfán három cinege van
Ujjatlankákat árultak.
Még öten érkeztek.
Mennyit fognak eladni? (Válasz: 3 + 5 = 8)
2. Öt baba - kölyök
Csendesen fekszenek a bölcsőben.
Az ember semmilyen módon nem tud aludni,
És hányan álmodnak szépet? Válasz: (5-1 = 4)
3. Erdei állatok gyülekeztek.
Egy tisztáson a lucfenyő közelében.
Újév! Újév!
Körtánc kezdődött.
Szürke farkas csaló rókával
Szóval ügyesen táncolnak!
Nyolc mókus, három nyúl
Vidáman táncolnak a pálya szélén.
Gyorsan számolj
Hány állat van összesen? (Válasz: 1 + 1 + 8 + 3 = 13)
4. A lúdtalpnak a születésnapjára
A barátok meghívásra jöttek:
Veréb, cinege,
A kis róka egy nővére,
Nyuszi itt és mókus itt
Meg tudod számolni az összes vendéget? (Válasz: 1 + 1 + 1 + 1 + 1 = 5)
* A csirke fél lábon áll. Egy lábon 2 kg a súlya. Hány kilogramm lesz egy csirke, ha két lábon áll? (2 kg.)
* Két apa, két fia, egy nagyapa és egy unoka csöppent be a kávézóba. Hány férfi ment el a kávézóba? (Három)
* Egy családnak öt fia volt. Mindegyiknek van egy nővére. Hány gyerek van a családban? (Hat)
* Hárman mentek az úton, tíz szöget találtak. Ha hat következik, hány szöget találnak? (Nincs – az előző három mindent vitt)
* Három lány egy órát játszott a babákkal. Hány órát játszott egy lány? (Egy óra)

Pedagógus: Jó volt srácok! Remek munkát végzett ezzel a kihívással!
Játék botokkal.
Rakd ki a figurát, mint az enyémet.
toljon el két pálcát úgy, hogy kialakuljon
öt egyenlő négyzet.
Helyezze el ugyanazt a formát. Távolítson el két pálcát, hogy négy egyforma négyzetet készítsen

Állítsa le az "Ultimate"-t
Pedagógus: Srácok, utunk véget ért. Nézzétek srácok, találtam egy ládát ezen a gyönyörű réten. De nem tudom kinyitni, kulcsra van szükségem. Azt javaslom, hogy végezzen el még egy feladatot, talán ez segít nekünk. Ne vesztegessük az időt. Ülj le az asztalokhoz, mozgasd a leveleket, tedd a ceruzádat a piros pontra. Kezdődik.
4 cella - jobbra 2 cella - fel
sejtek - jobbra
cellák - lefelé 4 cellával - balra
cellák - fel 4 cella - balra 1 cella - le
1 cella – balra 1 cella – lefelé
cella - balra
sejtek – fel
sejtek - jobbra
Pedagógus: Mi történt?
Gyerekek: Kulcs.
... Pedagógus: A láda kinyitásához az utolsó feladatot kell megoldani, a számokat helyesen sorrendbe tenni
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
Tanár: Srácok, utunk véget ért. Élvezted az utazást? Milyen állomásokon jártál ma?
Gyerekek válaszai: összefoglalni.
Pedagógus: Milyen jó fickók! Nagyon örülök a tudásodnak, minden gyerek nagyon figyelmes, aktív és szorgalmas volt. Ezért a Tündér minden gyereket megjutalmazott tudásáért.

1. lecke

Fejleszti a gyermekek kezei finom motoros készségeit;

A gyermekek értelmi képességeinek fejlesztése;

Fejleszti a beszédet, a figyelmet, a memóriát, a logikus gondolkodást.

Az óra céljai:

1. Az elemi terv szerinti tájékozódási készségek kialakítása, a tárgyak térbeli egymáshoz viszonyított helyzetének helyes meghatározásának képessége.

2. Az asztal síkján pálcákból, cérnákból a legegyszerűbb geometriai formák összeállításának, vizuális-tapintásos vizsgálatának, elemzésének képességének kialakítása.

3. Erősítsd az ötön belüli számolás képességét, tanítsd meg a visszaszámlálást 5-től 1-ig.

4. Az erdőlakók iránti kedves magatartás, viselkedéskultúra ápolása.

Anyagok a foglalkozásokhoz: Színházjegyek, asztaltervvel, 1-től 10-ig terjedő számsor, gyufa, csipkék, dara, minden gyereknek egy ceruza. Hosszú vezeték, hangfelvételek, játékok, képernyő, magnó.

"Színház" játék

I. Mozgás: 1-től 10-ig és fordítva számolni tudás kialakítása.

1. Azt javaslom, hogy menjen el az állatszínházba, ehhez jegyet kell vennie.

Sokan vannak, akik szeretnének! A „pénztárnál” sor áll.

Ki áll a sorban első, harmadik, ötödik, negyedik, második stb.?

A gyerekeknek kiosztom a számuknak megfelelő számokat. Számoljunk 1-től 10-ig.

Most nevezze el a számokat, sorrendben, a sor „farkától” kezdve (egyenként, együtt). Szép munka! Srácok, a kezetekben lévő kártyákból jegyek lettek, és most már mehettek a színházba.

2. Színházba megyünk. Mindenki a jegynek megfelelő ülésben ül (ebben a szakaszban aktiválódik a vizuális, tapintható és halláselemző).

Mindenkinek van elég szék?

Hogyan kell ellenőrizni?

Kiderült, hogy egy szék hiányzik. Mi a helyzet ebben az esetben a székek számával? Hogyan kell egyenlően csinálni? adok hozzá egy széket. Gyerekek ülnek a székeken.

II. Munka a tervvel.

Mese, mese, vicc, nem vicc elmondani,

hogy a mese folyó csobogásának hangzott.

Hogy a végére se öreg, se kicsi alatta ne szunyókáljon.

Volt egyszer egy nyúl és egy róka. Belefáradva a veszekedésbe, úgy döntöttek, hogy együtt élnek. A róka meghívta látogatóba a nyulat, de messze lakott, és nem fogsz azonnal odaérni. A Róka kihúzta a házához vezető utat a Nyúlnak. A nyúl nem érti.

Srácok, elvisszük a Nyuszit a Rókához.

A gyerekek leülnek az asztalokhoz. Minden gyereknek van terve.

Ki fogja elmagyarázni, hogyan jutunk el Lisa házához? A gyermek a terv szerint írja le az utat.

Egyenesen megyek, elhaladok egy nyírfa mellett, ami a bal oldalamon van, jobbra fordulok, elérek egy virágmezőt, balra fordulok, egyenesen megyek, jobbra fordulok és egy tavat látok.

Játék gabonafélékkel (rizs, hajdina)

A zuhanó víz hangjai.

– Vegyük el a fehér köveket a sötétektől.

Ujjjáték.

A nyúlnak volt veteményeskertje, két egyforma ágya.

És persze a kertben a nyuszi szívesen megy.

Először mindent kiás, aztán mindent szintet.

Ügyesen elveti a magokat, és elmegy elültetni a sárgarépát.

A lyuk mag, a lyuk mag, és újra a kertbe nézel

A borsó, a sárgarépa nőni fog, de ahogy közeledik az ősz,

Szüreti be a sajátját.

III. Geometriai formák rajzolása pálcákból, csipkékből az asztal síkjára.

Minden gyereknek két fűzője és gyufa van az asztalon.

Melyek azok a geometriai formák, amelyeket ismersz. Az asztalra figurákat állítunk össze, és beszélünk róluk

Készítsen egy kis háromszöget és négyzetet. Hány pálcika kellett egy négyzet, háromszög elkészítéséhez?

Mutasd meg a négyzet, háromszög oldalait? Hányan vannak? Hány sarok?

A kis négyzet mellett készítsen egy nagy négyzetet. Hány meccs kellett a nagy tér egyik oldalának elkészítéséhez? És a másik oldal? Miért van egy négyzet minden oldala ugyanannyi gyufából?

A csipkékből készíts egy kört és egy oválist. Lehet gyufából kört, oválist csinálni? Miért? Mi a hasonlóság és a különbség a kör és az ovális között?

IV. Testnevelés

A gyerekeknek egy gyűrűbe kötött vastag kötelet adok. A gyerekeket két kézzel veszik, és kört, oválist, háromszöget alkotnak.

A mozgásokat a következő szavaknak megfelelően hajtjuk végre:

Gyere újra körbe

Játsszunk a napon.

Vidám sugarak vagyunk, gyorsak és melegek,

1,2,3,4 Bontsa ki a kört szélesebbre.

Továbbra is a terv szerint haladunk.

A gyerek megmagyarázza tetteit. Látjuk, hogy a nyár közepén megjelent egy hóember. Mi ez? Megtörténhet ez?

V. A "Fable" játék

A figyelem, a memória, a beszéd, a logikus gondolkodás fejlesztése.

Most meleg tavasz van, itt érik a szőlő.

Szarvas ló a réten, nyáron ugrál a hóban.

Késő ősszel a medve szeret a folyóban ülni.

Télen pedig egy csalogány énekelt az ágak között, ha-ha-ha.

Adjon gyorsan választ - igaz-e vagy sem.

Ez volt az utolsó próba, itt van a róka háza.

Vi. Elértünk Lisa házához.

Megjelenik a róka.

Nyuszi, hogy kerültél ilyen gyorsan a házamhoz?

Miben segítettek a gyerekek? Mi volt a legnehezebb?

Mi a legérdekesebb?

A gyerekek egy rövid úton visszafelé térnek vissza, a következő szavakkal:

Egy keskeny ösvényen mentünk

Ahogy balerinák sétálnak.

Megtartottuk egymást.

Kígyóként ábrázoltak bennünket.

Fáradt, pihenjünk

Igen, menjünk újra később.

A tervvel dolgozva a gyerekek ceruzával jelölik meg útjukat (a vizuális és tapintható elemzők aktiválva vannak).

Óraelemzés

Ebben a leckében az óvodások képesek voltak tízig számolni, eligazodni a térben, a memóriában és a logikus gondolkodásban. Ugyanakkor az óra különböző szakaszaiban a tapintási, vizuális és auditív elemzőket aktiválták. Az óra alatt a gyerekek jól viselkedtek, aktívan részt vettek a javasolt játékpillanatokban. Az egész óra az önkéntelen érdeklődés aktiválására épült, ami lehetővé tette az elméleti anyag jobb asszimilálását.

2. munkamenet

Szoftvertartalom:

Gyakorolja a gyerekeket mennyiségi és szekvenciális számokban; tájolásban egy papírlapon egy ketrecben;

Tanuljon meg logikai problémákat megoldani, fejlessze a gondolkodási, érvelési, bizonyítási, önálló válasz- és kérdésalkotási képességet; gyakorlat a számok és a színek megkülönböztetésére.

Felszerelés:

1. Színes négyzetek - egyenként 10 darab

2. Sétányokkal ellátott hócsúszda képe - minden gyermek számára

3. Kártya matematikai diktáláshoz

4. Üres kártyák - minden gyermek számára

5. Ceruzatartó geometriai formákkal

6. Gépek képe

7. Karácsonyfa képe

8. Füzér képe

A lecke menete

A varázslatos télben

Az erdő elvarázsolt

És a havas perem alatt

A tündérmesék halkan beszélnek.

Szeretünk, tél, téged,

A fagy és a jég.

És pihe-puha hó az ágakon

A szán és a korcsolyapálya egyaránt.

Mindent mesébe varázsol

Amikor esik a hó.

Eljött a tél. Eljött az első hónapja. Minek nevezik?

Gyermekek: december.

Igen, a tél első hónapja december. Ez egy szokatlan hónap. Bolyhos, hófehér, mesés ruhába öltözteti földünket.

Decemberben véget ér az óév és kezdődik az új. Zuhanyzós az új év

A csodák országa.

Itt vannak a mesék a kapuknál

Minden velünk való találkozás vár.

Srácok, a csodák elkezdődtek. Nézz ki az ablakon, egy mesés vendég érkezik hozzánk, a postás Pecskin.

Megszólal a csengő, belép Pecskin. (auditív és vizuális analizátorok aktiválva vannak)

Pechkin: - Szia. Van egy táviratom a számodra. Kérem, fogadja és írja alá. És mentem, el kell kézbesítenem a leveleket más címzetteknek. Viszontlátásra.

Viszontlátásra. És kitől van ez a távirat? Mit mond?

"Száguld a szán,

Gyorsan rohanva

Mezőkön, erdőkön keresztül.

A szikrázó hó elsöprése

Széllel, hóviharral és hóval

Az ősz hajú Mikulás száguldozik.

Hosszú karjával hadonászik.

Csillagokat lő a föld fölé.

Készülj fel a találkozóra."

Srácok, mivel vendégek érkeznek hozzánk, fel kell díszítenünk a csoportot, készíteni kell egy csemegét - pitét. Ünnepi tortánkat pedig bogyós gyümölcsökkel és dióval díszítjük, amit a feladatok helyes megoldásáért jutalmul kapsz. A legelső, aki gyöngyfüzért akaszt a fára.

„Különböző számokból készítettem gyöngyöket,

És azokban a körökben, ahol nincsenek számok,

Rendezze el az előnyöket és hátrányokat

Hogy megkapja a szükséges választ."

Felkérem a gyerekeket, hogy írják be a plusz vagy mínusz jeleket a megfelelő körökbe. Miután a gyerekek leírták a jeleket, felkérem őket, hogy olvassák el a példákat (hét plusz kettő egyenlő kilenc; tíz mínusz öt egyenlő öt; hat plusz három egyenlő kilenc).

Aki először gyűjtötte össze a füzért, az kap egy bogyót a torta díszítésére. Gyöngyfüzért készítettünk, most sokszínű zászlókat akasztunk a fánkra. (Lap húzott cérnával és különböző színű színes négyzetekkel)

Ó, milyen gyönyörű füzéreket készítettél, ügyes vagy! Most pedig játsszuk a Q&A játékot.

1) Hány zászlód van, Mása? És neked van Arseny, és neked, Liza?

2) Mi a kék zászló sorrendje?

3) Milyen színű a hatodik zászló?

4) Milyen sorrendben van a piros és a sárga jelölőnégyzet?

5) Milyen színű a barna bal (jobb) oldalán lévő zászló?

Szép munka! Jó munkát végeztünk, és mindenki kapott bogyót. Mindannyian szánkóztak, síeltek vagy csak úgy. És hány embernek kellett alagutat ásnia a dombon, hogy labirintust hozzon létre? Nem? Szeretnél? Próbáljuk meg. Vessen egy pillantást a képre. Ez az Ön labirintusszerű hócsúszdája. Van egy kapuja, amely nyitott átjárásra.

Vegyünk egy piros filctollat, és óvatosan, a kapun áthaladva, folytonos vonallal kössük össze a labirintuscsillagot és a zászló alapját.

Kezdjük! Megtörtént? Oké. Tegye félre a jelzőket. (A lepényhez bogyókat osztok ki).

Testnevelés "Kiállhatatlan katona"

Álljon egy lábon

Ha kemény katona vagy

Bal láb - a mellkashoz,

Nézd, ne ess el.

Most maradjon a bal oldalon

Ha bátor katona vagy.

(A gyerekek a vers szövegének megfelelő feladatot hajtanak végre)

Most gyorsan megmutatok (2-szer) egy kártyát, amelyre valami van húzva, te pedig figyelmesen nézd meg és tölts ki mindent.

Aztán előveszem a kártyát, és te emlékezetből pontosan rajzold át a látottakat egy téglalapban. Kész! Néz! (10 másodperc). Fogj egy kék filctollat, és rajzolj le mindent, amire emlékszel. Végeztél? Tegye félre a jelzőket.

Aki helyesen csinálja, az bogyót kap.

Most pedig térjünk vissza a kellemes újévi készülődéshez.

Az ünnepek előtti forgatagban üdvözlőlapokat és leveleket, játékcsomagokat, édességeket szállító postagépek járnak. Egy autó sürgősen javításra szorul. Itt van az asztalodon. Hogyan lehet kikerülni a helyzetből? Tipp az ábrán. Vegyünk egy piros filctollat, és rajzoljuk le az autó hiányzó részeit.

Bogyók elosztása.

„A világon előfordul,

Csak évente egyszer

Fény a fán

Egy kedves sztár.

Mindig megtalálod az erdőben

Menjünk sétálni és találkozzunk:

Szúrós, mint a sündisznó

Télen nyári ruhában.

És eljön hozzánk szilveszterkor -

A srácok boldogok lesznek."

Srácok, milyen újév fa nélkül? A képen látható virág bal oldalán egy karácsonyfa van rajzolva. Kérjük, vegyen egy zöld filctollat, és a virágtól jobbra, a csillagtól kezdve, pontosan ugyanazt a karácsonyfát rajzolja be a cellákba. Kezdjük! Megtörtént? Bírság! Tedd le a filctollat. És milyen karácsonyfa ez lámpák nélkül? Gyújtsunk rá. Kérjük, csukja be a szemét, és tegye az ujját a körökkel ellátott lapra, majd nyissa ki a szemét, és nézze meg, melyik számot kapta - egy ilyen körre akassza fel a zseblámpát.

Nézd, milyen szép a karácsonyfánk:

"A fán a füzér fényekkel csillog,

Egy elegáns karácsonyfa játszik velünk.

Fenn a körökben

Játékokból és játékokból

Fel tudsz mászni

egészen a csúcsig"

Srácok, az elemlámpa a fáról játszani akar veletek. Körben adjuk át egymásnak a zenére. A zene végeztével, akinek van zseblámpája, az válaszol a kérdésére. Kérdések:

1. Mi volt az érdekes az órán?

2. Mi tetszett a legjobban?

3. Mi volt a legnehezebb tevékenység?

4. És a legkönnyebb?

5. Szerinted jó munkát végeztél?

6. Miért döntött így?

7. Minek dicsérnéd meg magad?

Nagyon köszönöm srácok.

Helyesen válaszoltál, szorgalmasan és pontosan dolgoztál. Köszönöm, és most ragasszuk a maradék bogyókat a tortára. Teljesüljön minden kívánságod késedelem nélkül. És reggelente gyakrabban látogat meg egy napsugár! Legyen jó szórakozás, legyen a közelben hűséges barátja. És minden nap, mint az újév, egy jó mesébe hív.

Óraelemzés

Az idősebb óvodás korban a foglalkozások fő formája a játék. Az óra során alkalmazott játékhelyzetek gyakori váltása lehetővé tette, hogy ne veszítse el önkéntelen érdeklődését a tanult anyag iránt. A gyerekek aktívan részt vettek a didaktikus játékokban, amelyek hozzájárultak a csoport teljes csapatának lefedettségéhez és a szükséges oktatási információk elsajátításához. A különféle elemzők aktiválása hozzájárult a hatékony tanuláshoz, és nem adott lehetőséget a gyerekek fárasztására a didaktikai játékok során.

3. munkamenet

A program tartalma: a geometriai formák gondolatának megszilárdítása, a különböző szempontok szerinti csoportosítás képességének kialakítása; összehasonlítani a tételeket mennyiség szerint; javítja a térben való tájékozódás képességét (balról jobbra, fent, lent); gyakorlat az elsődleges színek megkülönböztetésében; fejleszti a logikus gondolkodást, a rejtvények kitalálásának képességét; gyakorlat 5-ig.

A berendezés és a gyerekek szervezése: a "Tsvetik-Seven-Tsvetik" stúdiót "A matematika királyságaként" tervezték: számok és geometriai formák mindenhol láthatók. Az egyik falnál matematikai torony, ajtózárral, előtte egy asztal különböző színű és méretű geometrikus formákkal. A másik fal mellett van nyitva a "Csodálatos könyv", amelynek lapjait flanel borítja. Az egyik lap tetején egy négyzet, a másikon egy háromszög, a harmadikon pedig egy kör található. A könyv előtti szőnyegen véletlenszerűen elszórtan kör, négyzet, háromszög alakú tárgyakat ábrázoló illusztrációk találhatók, amelyek hátoldalára flanel van ragasztva. A polcokon színes papírsapkák (kb. babafejnyi) és színes papírlámpások. Az ablak mellett asztalok vannak, amelyekre kétcsíkos kártyák vannak kirakva (a gyerekek számának megfelelően): a felső sávon öt gnóm látható, az alsó üresen. Vannak olyan tányérok is, amelyeken papírfedeles csatakaró van. Oldalra (gyerekek számára észrevehetetlen: méh- és macikalap, két zsinór - zöld és piros, öt azonos színű, de különböző méretű négyzet és kör. A stúdió ajtaján, a doboz mellett háromszög alakú lyukkal zárható zár található több különböző geometriai formájú és méretű kulcs található. Óra előtt a tanár egy ingyenes szekrénybe rejti a „Matematika Királynője” koronáját és palástját.

A tanárnő tájékoztatja a gyerekeket, hogy ma egy csodálatos vendég megígérte, hogy eljön az órájukra, de valamiért késik. Lehet, hogy véletlenül egy másik csoportba kerültél? Kimegy találkozni, gyorsan átöltözik, és belép a csoportba a matematika királynőjének jelmezében:

Helló srácok! Én, a matematika királynője meghívlak benneteket az én birodalmamba, a nagy tudomány birodalmába - a matematikába!

A gyerekek követik őt, és megállnak egy zárt ajtó előtt.

Nem könnyű belépni a Királyságomba. Nézze meg, milyen hatalmas zár nehezedik az ajtóra? Hogyan lehet kinyitni?

A „Válassz kulcsot a zárhoz” játékot tartják

Hány kulcs volt? (sok.) És csak egy jött fel a zárhoz... (egy).

Bekerülnek a csoportba.

Ó, milyen csúnya lett, meghívott vendégek, és akkora káosz van a Királyságban! Valószínűleg a huncut Deuce volt az, aki szemtelenül játszott! Gyerekek, talán tudtok segíteni rendet tenni?

A gyerekek a földön fekvő képek közül először kiválasztják a kerek alakú tárgyak képét, és csatolják a "Csodálatos könyv" oldalához, ahol a kör van rögzítve, majd kiválasztják a négyzet és háromszög alakú tárgyakat, és rögzítsék őket a a könyv megfelelő oldalain.

A matematika királynője az asztalokhoz hozza a gyerekeket, amelyeken gnómokkal ellátott kártyák vannak (aktiválva vannak a vizuális és auditív elemzők):

Itt laknak a gnóm barátaim. A törpék nagyszerű munkások. Minden reggel egy nagy hegy barlangjába mennek, és ott színes köveket bányásznak. A munkához csatabárdokra van szükségük. Olyan sok van belőlük! Minden gnómnak lesz elég csatabárdja? Hogyan lehet megtudni?

A gyerekek jobb kezükkel balról jobbra minden gnóm alatt csatabárdokat helyeznek el az alkalmazási technikával.

Mi a helyzet a gnómok és a csatabárdok számával? (egyenlően oszlanak el, annyi csatabárd, ahány gnóm).

A gnómok nevében színes sapkákat és zseblámpákat ad a gyerekeknek. A "Színes lámpások" játékot tartják.

Munka után a gnómok hazatérnek. Eljött a reggel. Világos lett. A kék lámpások kialudtak (kék lámpás gyerekek guggolnak), a sárga (piros, zöld...) lámpások kialudtak. De aztán eljött az este, besötétedett, kigyúltak a lámpások (a gyerekek felkelnek), a lámpás gnómok táncolni kezdenek.

A gyerekek bármilyen vicces dallamra táncolnak. A játék ismétli önmagát.

Srácok, szeretnétek látni, mi van még a királyságomban? (házhoz hozza a gyerekeket).

Nyílt mezőn teremok, teremok,

Nem alacsony, nem magas, nem magas,

Volt egy háromszög a mocsárból,

Látja: a kapu zárva.

Hé zár, tedd le, tedd le!

Teremochek, nyisd ki, nyisd ki!

Lépjen be a "háromszögbe" - a csoport álcázott gyermeke.

Mit árulna el magáról egy háromszög, ha beszélni tudna? (a háromszögnek három sarka van, három oldala). A Háromszög be akart lépni a teremokba, de nem tudott.

A háromszög rejtvényeket fogalmaz meg, a gyerekek megtalálják és megnevezik a válaszokat.

Nincsenek sarkaim

És olyan vagyok, mint egy csészealj,

A gyűrűn, a keréken.

Ki vagyok én, barátaim? (egy kör)

Régóta ismer engem

Minden sarka egyenes benne,

Mind a négy oldal

Ugyanolyan hosszúságú.

Örülök, hogy bemutathatom neked,

És a neve ... (négyzet).

Három sarok, három oldal

A hossza változhat.

Ha eltalálja a sarkokat

Hamarosan maga is felugrik. (háromszög).

A háromszög megköszöni a gyerekek segítségét, találékonyságát és elbújik a teremben. A matematika királynője két csapatra osztja a gyerekeket: pirosra és zöldre.

Figyelmesen figyeljen egy nagyon nehéz feladatra: a vörösök csapatának egy piros fonalból utat kell rajzolnia a legnagyobb négyzettől a legkisebbig. A zöld csapatnak pedig zöld fonallal kell megrajzolnia az utat a legkisebb körtől a legnagyobbig.

A gyerekek elvégzik a feladatot.

Aha, jól sikerült! Most fordítsa meg a legkisebb négyzetet. Ki van rá festve? (medve). Fordítsa meg a legnagyobb kört. Ki van rá festve? (Méhek). Hány méh? (sok, (megszámolható)). És a medve? (egy).

A „Medve és méhek” szabadtéri játékot tartanak.

Ja és vidám vendégeim vannak! De itt az ideje a búcsúnak, remélem élvezted a királyságomat, és gyakran meglátogatsz majd.

A matematika királynője elkíséri a gyerekeket a csoportba, útközben kicsit lemarad, leveszi a koronát és a köpenyét, és a gyerekek után lép be a csoportba:

Körbejárta az egész kertet, de nem találta vendégünket. Igen, és nem láttalak a csoportban. Hol voltál?

A gyerekek megosztják benyomásaikat.

Óraelemzés

A tanóra során különféle didaktikai játékokat alkalmaztak, amelyek az óvodások vizuális, auditív és tapintható elemzőire épültek. Maguk az óvodások részvétele a játékok szervezésében hozzájárult az anyag jobb asszimilációjához. Az anyag elsajátításának tényét az óra utolsó részében ellenőrizzük és megszilárdítjuk, ami hozzájárul az óvodások emlékezetének fejlesztéséhez.

4. foglalkozás

Cél: a geometriai formák (kör, négyzet, háromszög) megkülönböztetésének és elnevezésének képességének fejlesztése méretüktől és színüktől függetlenül. Fejleszti a megfigyelőképességet és a képzelőerőt.

Vanechka (egy nagy baba) meglátogatta a gyerekeket. A geometriai formákat még nem ismeri. Szeretné nézni a gyerekek játékát és tanulni tőlük.

"Hogy néz ki?"

A gyerekek körben állnak. Egymásnak passzolják a labdát, és úgy hívják, hogy néz ki egy kör, négyzet, háromszög.

"Figyelj"

A táblán - kör, négyzet, háromszög. Azt javaslom, hogy vegyük figyelembe az ábrákat, és emlékezzünk a helyükre. Aztán megkérem a gyerekeket, hogy csukják be a szemüket, én pedig eltávolítok egy figurát. A gyerekek kinyitják a szemüket, és azt mondják, hogy megváltozott.

"Keress egy alakot"

A gyerekeknek egy-egy kártyát mutatok, amelyre tárgyakat húznak (kerék, sál, sátor, labda, tévé stb.). Nevezze meg az azonos alakzat alakját (kör, négyzet, háromszög).

"Zavaros"

Mondom, hogy elhoztam a figurákat, hogy megmutassam a gyerekeknek, de mind össze vannak zavarodva a dobozban. El kell választani őket, és tányérokra kell rendeznünk. (Háromszögek, négyzetek és körök).

"Keress egy házat"

A gyerekeknek egy alakja van. Kiadom a feladatot, hogy oszlassunk szét a csoportban és találjunk egy ilyen figurát a falon, a szekrényen stb.

"Játsszunk a figurákkal"

Helyezze el a rajzot geometriai alakzatokkal. Kártyákat osztok ki a gyerekeknek, és javaslom, hogy a figurákat a megfelelő helyre tegyék. Kérdéseket teszek fel:

Hány háromszög van? Hány kör? Hány négyzet?

"Szín"

Tudom, hogy minden gyerek és felnőtt szereti az ajándékokat. Ajándékozzuk meg Ványát. Adj neki geometriai formájú kártyákat. Ahhoz, hogy szépek legyenek, le kell festeni. Piros négyzetek, zöld körök és kékek a háromszögek.

Óraelemzés

Az óra során vizuális, auditív és tapintható elemzőket aktiváltak, amelyek hozzájárultak olyan matematikai ismeretek asszimilációjához, mint a geometriai alakzatok, számolás, térben való tájékozódás. A didaktikai játékok alkalmazása elősegítette a gyermekek önkéntelen érdeklődésének felkeltését, és ennek következtében az anyag jobb asszimilációját.

Jelenlegi oldal: 1 (a könyv összesen 8 oldalas) [olvasható részlet: 2 oldal]

Betűtípus:

100% +

Irina Pomoraeva, Vera Arnoldovna Pozina

Az elemi matematikai fogalmak kialakításáról szóló foglalkozások az óvoda felsős csoportjában. Óratervek

Előszó

Ez a kézikönyv azoknak a pedagógusoknak szól, akik az M. A. Vasziljeva, V. V. Gerbova, T. S. Komarova által szerkesztett "Óvodai nevelési és képzési programon" dolgoznak, matematikaórák megszervezésére az idősebb csoportban.

A kézikönyv az 5-6 éves gyermekek elemi matematikai fogalmainak fejlesztésére irányuló munka megszervezésével foglalkozik, figyelembe véve a kognitív tevékenységük és az életkorral összefüggő képességeik kialakulásának és fejlődésének törvényeit.

A könyv hozzávetőleges tervezést ad a matematika órák egy évre. A leckék felépítése lehetővé teszi a program különböző szakaszaiból származó problémák kombinálását és sikeres megoldását. A javasolt órarendszer, amely feladat- és gyakorlatsort, a gyermekekkel való munkavégzés különféle módszereit és technikáit (vizuális-gyakorlati, játék) tartalmazza, segíti az óvodásokat a megismerés módszereinek és technikáinak elsajátításában, a megszerzett ismeretek önálló tevékenységben történő alkalmazásában. . Ez megteremti a világ helyes megértésének kialakulásának előfeltételeit, lehetővé teszi a képzés általános fejlesztési irányultságát, a mentális, beszédfejlesztéssel és különféle tevékenységekkel való kommunikációt.

Az osztályteremben használt versengés elemekkel járó játékhelyzetek motiválják a gyerekek tevékenységét, szellemi tevékenységüket a rájuk bízott feladatok megoldására irányítják. A foglalkozások lebonyolításának módszertana nem olyan direkt tanítást jelent, amely negatívan befolyásolhatja a gyermek matematikai megértését, önálló teljesítését, hanem közösségi, tevékenységi helyzetek kialakítását. A szellemi tevékenység aktiválása fejleszti a gyermek aktív helyzetét, és formálja az oktatási tevékenység készségeit.

Az órák mennyisége lehetővé teszi a pedagógusok számára, hogy megvalósítsák kreatív potenciáljukat, és figyelembe vegyék egy adott gyermekcsoport jellemzőit.

A tanórán megszerzett ismereteket az elemi matematikai fogalmak kialakításáról a mindennapi életben is meg kell szilárdítani. Ennek érdekében kiemelt figyelmet kell fordítani a cselekményalapú szerepjátékokra, amelyekben a matematikai ismeretek és cselekvési módszerek alkalmazásának feltételeit teremtik meg.

Ha gyermekekkel dolgozik mind az óvodában, mind az otthonában, használhatja az „Óvodai nevelési és képzési program” „Matematika óvodások számára: Senior csoport” (Moszkva: MOSAIKA-SINTEZ, 2009) munkafüzetét.

A kézikönyv további anyagokat tartalmaz, amelyeket a modern pszichológusok, tanárok és módszertanosok ajánlásaival összhangban állítottak össze, lehetővé téve a hatodik életév gyermekeivel végzett munka tartalmának bővítését.

A évi műsoranyag hozzávetőleges kiosztása

I negyed

szeptember

1. lecke

.

reggel délután este este.

2. munkamenet

.

3. munkamenet

Fejlessze a számolási készségeket 5-ön belül, tanulja meg megérteni a számlálási eredmény függetlenségét a tárgyak minőségi jellemzőitől (szín, forma és méret).

Gyakorold öt tárgy hosszának összehasonlítását, tanítsd meg őket csökkenő és növekvő sorrendbe rendezni, az összehasonlítás eredményét jelöld a következő szavakkal: .

Tisztázza a szavak jelentésének megértését tegnap, Ma, holnap.

1. lecke

Tanuljon meg különböző elemekből álló halmazt összeállítani, annak részeit kiemelni, egy egész halmazba vonni, és kapcsolatot teremteni az egész halmaz és részei között.

Az ismerős lapos geometriai formákkal (kör, négyzet, háromszög, téglalap) kapcsolatos elképzelések megszilárdítása, valamint a minőségi jellemzők (szín, forma, méret) szerinti csoportokra bontás képessége.

Javítani kell a saját magunkhoz viszonyított térbeli irány meghatározásának képességét: előre, hátra, balra, jobbra, felül, lent.

Folytassa azon képességének fejlesztését, hogy legfeljebb hat objektum hosszában összehasonlítson, és növekvő és csökkenő sorrendbe rendezze őket, jelölje az összehasonlítás eredményét a következő szavakkal: leghosszabb, rövidebb, még rövidebb ... legrövidebb (és fordítva).

Megszilárdítani az ismert térfogati geometriai formákkal kapcsolatos elképzeléseket és a minőségi jellemzők (alak, méret) szerinti csoportokra bontás képességét.

Folytassa annak a képességének fejlesztését, hogy legfeljebb hat objektum szélességében összehasonlítson, és csökkenő és növekvő sorrendbe rendezze őket, jelölje az összehasonlítás eredményét a következő szavakkal: legszélesebb, keskenyebb, még keskenyebb ... legkeskenyebb (és fordítva).

Továbbra is tanulja meg meghatározni a körülötted lévő emberek és tárgyak helyét, és megjelölni a következő szavakkal: elöl, hátul, bal, jobb.

4. foglalkozás

Folytassa azon képességének fejlesztését, hogy akár hat objektum magasságban is összehasonlítson, és csökkenő és növekvő sorrendbe rendezze őket, az összehasonlítás eredményét a következő szavakkal jelölje: legmagasabb, alacsonyabb, még alacsonyabb ... legalacsonyabb(és fordítva).

Bővítse elképzeléseit a felnőttek és a gyermekek különböző napszakokban végzett tevékenységeiről, a napszakok sorrendjéről.

Gyakorlat számolásban és tárgyak 7-en belüli megszámlálásában minta szerint és fülre.

Javítsa az adott irányba való mozgás képességét, és jelölje azt a következő szavakkal: előre, hátra, jobbra, balra.

A geometriai formákkal (kör, négyzet, háromszög, téglalap) kapcsolatos elképzelések megszilárdítása, a környező környezetben olyan tárgyak meglátásának és megtalálásának képességének fejlesztése, amelyeknek ismerős geometriai alakzatai vannak.

Továbbra is tanulja meg meghatározni a helyzetét a körülötte lévő emberek és tárgyak között, és jelölje meg a következő szavakkal: elöl, mögött, mellette, között.

3. munkamenet

Megismertetni a 8-as és 9-es számok sorszámát, megtanítani helyesen válaszolni a "Mennyit?", "Melyik?", "Melyik helyen?"

Gyakorolja az objektumok méretbeli összehasonlításának képességét (legfeljebb 7 objektum), rendezze őket csökkenő és növekvő sorrendbe, és jelölje az összehasonlítási eredményeket a következő szavakkal: legnagyobb, kisebb, még kisebb ... legkisebb (és fordítva).

Gyakorolja a tárgyak képei közötti különbségek megtalálásának képességét.

4. foglalkozás

Megismerni a 10-es szám kialakulását két tárgycsoport összehasonlítása alapján, amelyeket a szomszédos 9-es és 10-es számok fejeznek ki, megtanítani helyesen válaszolni a "Mennyiért?"

Konszolidálja elképzeléseit a nap egyes részeiről ( reggel délután este este)és azok sorrendje.

A háromszög, tulajdonságainak és típusainak jobb megértése.

II negyed

1. lecke (végső)

Fejlessze a számolási készségeket referencia és fül alapján 10-en belül.

Erősítse meg a 8 objektum magassági összehasonlításának képességét, és csökkenő és növekvő sorrendben történő elrendezését, az összehasonlítási eredményeket jelölje a következő szavakkal: legmagasabb, alacsonyabb, még alacsonyabb ... legalacsonyabb (és fordítva).

Gyakorolja az ismerős geometriai formák formáit a környező tárgyakban.

Gyakorolja az adott irányba való mozgás képességét, és jelölje meg a megfelelő szavakkal: előre, hátra, balra, jobbra.

2. munkamenet

Megszilárdítani azt az elképzelést, hogy a számlálás eredménye nem függ az objektumok méretétől és a köztük lévő távolságtól (10-en belüli számolás).

Adjon ötletet egy négyszögről négyzet és téglalap alapján.

A másik személyhez viszonyított térbeli irány meghatározásának képességének megszilárdítása: bal, jobb, elöl, hátul.

3. munkamenet

Konszolidálja a háromszögekről és négyszögekről, azok tulajdonságairól és típusairól alkotott elképzeléseket.

Fejlessze a számolási készségeket 10-en belül különböző elemzők segítségével (érintéssel, számolással és bizonyos számú mozdulat reprodukálásával).

Mutassa be a hét napjainak nevét (hétfő stb.).

4. foglalkozás

Tanulja meg összehasonlítani a szomszédos számokat 10-en belül, és megértse a köztük lévő kapcsolatot, helyesen válaszoljon a "Mennyivel?", "Melyik szám nagyobb?", "Melyik szám kisebb?" szám ... kisebb, mint a szám ... "

Továbbra is tanulja meg meghatározni a mozgás irányát táblák - irányjelzők segítségével.

1. lecke

Továbbra is tanulja meg, hogyan hasonlítsa össze a szomszédos számokat 10-en belül, és értse meg a köztük lévő kapcsolatot, válaszoljon helyesen a "Mennyivel?", "Melyik szám nagyobb?", "Melyik szám kisebb?", mennyi a szám ... kevesebb, mint a szám..."

Fejleszteni kell a szemet, a mintával azonos hosszúságú tárgyak megtalálásának képességét.

Javítsa az ismert térfogati és lapos geometriai formák megkülönböztetésének és megnevezésének képességét.

Fejleszti a képességet, hogy lásson és kialakítson számos mintát.

2. munkamenet

Továbbra is tanulja meg megérteni a szomszédos 9-es és 10-es számok közötti kapcsolatot.

Továbbra is fejleszteni kell a szemet és a mintával azonos szélességű tárgyak megtalálásának képességét.

A térérzékelés és a szóhasználat erősítése: bal, jobb, alsó, elöl (elöl), hátul (hátul), között, következő.

Gyakorlat a hét napjainak szekvenciális elnevezésére.

3. munkamenet

Folytassa az objektumcsoportok egyenlőségével kapcsolatos elképzelések kialakítását, tanítsa meg, hogyan lehet objektumcsoportokat létrehozni egy adott szám szerint, nézze meg az objektumok teljes számát és nevezze azt egy számnak.

Továbbra is fejleszteni kell a szemet és a mintával azonos magasságú tárgyak megtalálásának képességét.

Tanulj meg navigálni egy papírlapon.

4. foglalkozás

Megismerni a 3-as szám egységekből való mennyiségi összetételét.

Javítsa azt a képességet, hogy a környező tárgyakban az ismerős geometriai formák alakja látható: téglalap, négyzet, kör, háromszög.

1. lecke

Megismerni a 3-as és 4-es számok mennyiségi összetételét egységekből.

Továbbra is megtudhatja, hogyan kell navigálni a papírlapon, azonosítani és elnevezni a lap oldalait és sarkait.

2. munkamenet

Az 5-ös szám egységekből való mennyiségi összetételének megismerése.

Fejleszteni azt a képességet, hogy beszédben kijelölje az egyik tárgy helyzetét a másikhoz képest és elhelyezkedését egy másik személyhez képest (elöl, hátul, bal, jobb).

3. munkamenet

Az 5-ös szám egységekből történő mennyiségi összetételének gondolatának megszilárdítása.

Ahhoz, hogy olyan elképzelést alkosson, hogy egy tárgy két egyenlő részre osztható, tanulja meg megnevezni a részeket, hasonlítsa össze az egészet és a részt.

Javítani kell 9 objektum szélességben és magasságban történő összehasonlítását, csökkenő és növekvő sorrendbe rendezését, az összehasonlítás eredményét a megfelelő szavakkal jelölni.

4. foglalkozás

Javítsa a számolási készségeket 10-en belül, és gyakorolja a számolási mintát.

Folytassa annak a gondolatnak a kialakítását, hogy egy tárgy két egyenlő részre osztható, tanulja meg elnevezni a részeket, és hasonlítsa össze az egészet és a részt.

Javítsa azt a képességet, hogy a környező tárgyakban ismerős geometriai alakzatokat lásson (lapos).

Tanuljon meg két objektum hosszának összehasonlítását egy harmadik objektum (feltételes mérték) használatával, amely megegyezik az összehasonlított objektumok egyikével.

III negyed

1. lecke

Az első tíz szám sorszámának és az egyesek számának 5-ön belüli összetételének gondolatának megszilárdítása.

A környező térben való navigálás képességének fejlesztése önmagához képest (jobb, bal, elöl, hátul)és egy másik személy.

Javíthatja akár 10 objektum hosszának összehasonlítását, növekvő sorrendbe rendezését, és az összehasonlítási eredményeket a megfelelő szavakkal jelölheti.

2. munkamenet

Továbbra is tanítsa meg a kör két egyenlő részre osztását, nevezze el a részeket, és hasonlítsa össze az egészet és a részt.

Folytassa a tanítást két objektum szélességi összehasonlítására az összehasonlított objektumok egyikével megegyező feltételes mérték használatával.

Erősítse meg a hét napjainak következetes megnevezésének képességét.

3. munkamenet

Tanuljon meg egy négyzetet két egyenlő részre osztani, nevezze el a részeket, és hasonlítsa össze az egészet és a részt.

Javítsa a számolási készségeket 10-en belül.

Fejlessze ki azt az elképzelést, hogy a számla eredménye nem függ az irányától.

Javítsa az adott irányba való mozgás képességét, jelre változtatva azt (előre-hátra, jobbra-balra).

4. foglalkozás

Folytassa a kör 4 egyenlő részre való felosztásának megismertetését, tanítsa meg a részek megnevezését, valamint az egész és a rész összehasonlítását.

Elképzelés kidolgozása a szám függetlenségéről az objektumok színétől és térbeli elrendezésétől.

Javítsa a háromszögek és négyszögek megértését.

1. lecke

Mutassa be a négyzet 4 egyenlő részre való felosztását, tanítsa meg a részek elnevezését, valamint az egész és a rész összehasonlítását!

Folytassa az objektumok magasságbeli összehasonlításának tanítását az összehasonlított objektumok egyikével megegyező feltételes mérték használatával.

Javítsa a papírlapon való navigálás képességét, határozza meg a lap oldalait, sarkait és közepét.

2. munkamenet

A számolási készség fejlesztése 10-en belül; tanulja meg megérteni a szomszédos számok kapcsolatát: 6 és 7, 7 és 8, 8 és 9, 9 és 10.

A papírlapon való eligazodás képességének fejlesztése, a lap oldalainak, sarkainak, közepének meghatározása.

Folytassa annak a képességének fejlesztését, hogy a környező tárgyakban ismerős geometriai formákat (lapos) lásson.

3. munkamenet

Folytassa a 10-en belüli szomszédos számok kapcsolatának megértését.

Javítsa az objektumok méretének bemutatás szerinti összehasonlítását.

Erősítse a kör és a négyzet két és négy egyenlő részre való felosztásának képességét, tanulja meg a részek megnevezését, az egész és a rész összehasonlítását.

4. foglalkozás

Javítani kell az 5-ös szám egységekből történő elkészítésének képességét.

Adott irányba való mozgás képességének gyakorlása.

Erősítse meg a hét napjainak következetes megnevezésének képességét, határozza meg, hogy a hét melyik napja van ma, mi volt tegnap, mi lesz holnap.

Dolgozzon a lefedett anyag megszilárdításán.

Óratervek

szeptember

1. lecke

Szoftvertartalom

Az 5-ön belüli számolás készségeinek megszilárdítása érdekében az 5-ös szám kialakításának képessége két tárgycsoport összehasonlítása alapján, amelyeket a szomszédos 4-es és 5-ös számok fejeznek ki.

Javítja a lapos és térfogati geometriai formák megkülönböztetésének és elnevezésének képességét (kör, négyzet, háromszög, téglalap; golyó, kocka, henger).

Tisztázza a napszakok sorrendjével kapcsolatos elképzeléseket: reggel délután este este.


Bemutató anyag. Térfogatbeli geometriai alakzatok készlete (5 kocka, henger, golyó), 4 kép a gyerekek tevékenységét ábrázolja a nap különböző szakaszaiban.

Kiosztóanyag. Lapos geometriai formakészletek (gyermekenként 5 négyzet és téglalap), geometriai formákkal ellátott lemezrajzok, kétcsíkos kártyák.

Módszertani utasítások

I. rész. Játék gyakorlat "Malvina tanít Buratinot".

Geometrikus formák vannak kirakva az asztalra. Malvina megbízást ad Buratinónak: "Nevezzen meg és mutasson meg ismerős geometriai alakzatokat." (Kockák, hengerek, golyók.) Pinokkió gyerekek segítségével végzi el a feladatot. Ezután Malvina azt javasolja, hogy számoljon meg 4 kockát, és ellenőrizze a feladat helyességét (a számláló segítségével); számolj meg ugyanannyi hengert, és tedd őket párba kockákkal, hogy lásd, egyenlő számú figura van.

„Mi a helyzet a kockák és hengerek számával? - kérdi Malvina. - Hány kocka és henger? Hogyan csináljuk úgy, hogy öt kocka legyen?"

A gyerekek segítenek Pinokkiónak a feladatok elvégzésében.

„Hány kocka lett? - tudja meg Malvina. (A gyerekek kockát számolnak.) Hogyan kaptad meg az ötöst? (Egyet hozzáadtak a négyhez.)

Hány kocka? Hány henger? Öt kocka és négy henger – hasonlítsa össze, melyik a több? Négy henger és öt kocka - hasonlítsa össze, melyik a kevesebb? Melyik a nagyobb szám, öt vagy négy? Melyik szám kisebb, négy vagy öt?"

Malvina azt javasolja Pinokkiónak, hogy kétféleképpen teremtse meg az egyenlőséget. (A gyerekek segítenek Pinokkiónak a feladat elvégzésében.)

Pinokkió helytelenül számol: átugorja a tárgyakat, kétszer megszámolja a tárgyat, rossz választ ad.

Malvina tisztázza a gyerekekkel a számolás szabályait, és megtudja, hány figura lett, és hogyan alakult az új szám.

rész II. Játék gyakorlat "Számold meg a figurákat."

Pinokkió feladatokat ad a gyerekeknek: „Számoljon meg négy négyzetet, és helyezze őket a kártya felső csíkjára. Számolj meg öt téglalapot, és helyezd őket a kártya alsó csíkjára. Hány négyzet? Hány téglalap van? Öt téglalap és négy négyzet – hasonlítsa össze, melyik a nagyobb? Négy négyzet és öt téglalap – hasonlítsa össze, melyik a kisebb? Melyik a nagyobb szám, öt vagy négy? Melyik szám kisebb, négy vagy öt? Tegye egyenlővé a téglalapokat és a négyzeteket."

A gyerekek bármilyen módon teljesítik a feladatot, és magyarázzák el cselekedeteiket.


Testnevelés

A tanár verset olvas fel, a gyerekek a megfelelő mozdulatokat hajtják végre.


Egy, kettő, három, négy, öt!
Mindannyian tudjuk, hogyan kell számolni
Mi is tudjuk, hogyan kell pihenni -
Tegye a kezünket a háta mögé
Emeljük feljebb a fejünket.
És könnyen, könnyedén fogunk lélegezni.

Lábujjhegyre feszítve
Számos alkalommal
Pontosan annyi, mint az ujjak
A mi kezünkön!
Egy, kettő, három, négy, öt.

Egy, kettő, három, négy, öt Bélyegezzük a lábunkat.
Egy, kettő, három, négy, öt
Összecsapjuk a kezünket.

rész III. Játékgyakorlat „Rajzold le a hiányzó figurát”.

Malvina felkéri a gyerekeket, hogy vegyék fontolóra a rajzokat-táblákat (lásd a példát a 14. oldalon), határozzák meg, mely ábrák hiányoznak, fejezzék be a rajzolást, és bizonyítsák döntéseik helyességét.



A feladat megbeszélése után Malvina megmutatja a megoldási módokat. Az ellenőrzést geometriai alakzatok váltogatásával és számuk meghatározásával hajtják végre (3 legyen belőlük). IV. rész. Játék gyakorlat "Segítsünk Pinokkiónak a képek kirakásában."

Pinokkió a gyerekekkel együtt megvizsgálja a képeket, és megkérdezi: „Ki rajzolta a képeket? Mit csinálnak az ábrázolt szereplők? Mikor történik ez?"

Aztán felajánlja, hogy rendezi a képeket, és nevezze meg a nap részeit.

2. munkamenet

Szoftvertartalom

Gyakorlat az objektumok számlálásában és számlálásában 5-ön belül különböző elemzők segítségével (érintéssel, füllel).

Két objektum két nagyságrendi paraméterrel (hosszúság és szélesség) való összehasonlításának képességének megszilárdításához jelölje az összehasonlítás eredményét a megfelelő kifejezésekkel (például: „A piros szalag hosszabb és szélesebb, mint a zöld szalag, a zöld szalag pedig rövidebb és keskenyebb, mint a piros szalag”).

Fejlessze az adott irányba való mozgás képességét, és határozza meg a következő szavakkal: előre, hátra, jobbra, balra.


Didaktikai képanyag

Bemutató anyag. Egy dob, egy pipa, egy számláló létra, 6 pohár, 6 piramis, egy kártya tokban 4 felvarrt gombbal, egy nagy és egy kis baba, 2 szalag (piros - hosszú és széles, zöld - rövid és keskeny) , flanelográf, hangfelvétel, egy doboz, csillaggal a gyerekek száma.

Kiosztóanyag. Munkafüzetek (1. oldal, B feladat), színes ceruzák.

Módszertani utasítások

I. rész. Játékgyakorlat "Számolj ugyanannyit."

„Hány pohár van az asztalon? Miért számoltál meg annyi poharat? ”- kérdezi a tanár.

A feladatot 2-szer ismételjük meg különböző hangszerekkel.

A tanár tisztázza a tárgyak érintéssel történő megszámlálásának szabályait. A feladat elvégzése után kérdéseket tesz fel a gyerekeknek: „Hány piramist számoltál meg? Hogyan ellenőrizhető a feladat helyessége?" (A gyermek kiveszi a kártyát a tokból, és a gyerekek összevetik a kártyán lévő gombok számát a számlálólétra fokán lévő piramisok számával.)

rész II.„Színezd ki ugyanannyit” játékgyakorlat (munkafüzetben végrehajtva).

A tanár felkéri a gyerekeket, hogy fessenek át annyi kört, ahány pohár (piramis) van megrajzolva a képen.

A feladat elvégzése után tisztázza: „Hány kört festett át? Miért olyan sok?"

rész III. Játék gyakorlat "Kötözd meg a babákat masnikkal".

A tanár felhívja a gyerekek figyelmét a flanelgráfon található szalagokra: „Mi a különbség a szalagok között? Ugyanolyan színűek? Mi a helyzet a szalagok hosszával? (Javasolja a szalagok hosszának összehasonlítását, és pontosítja az összehasonlítás szabályait: a szalagokat egymás alá kell helyezni, bal oldalt igazítva.) Mekkora a piros szalag hossza a zöldhez képest? Milyen hosszú a zöld szalag a piroshoz képest?" (A tanár mintaválaszt ad: "A piros szalag hosszabb, mint a zöld szalag.")

Mi a helyzet a szalagok szélességével? (A szalagok szélességi összehasonlítását javasolja, úgy helyezve el őket, hogy a szalagok felső vagy alsó széle egy vonalban legyen.) Mekkora a piros szalag szélessége a zöldhez képest? Milyen széles a zöld szalag a piroshoz képest? Mutasson egy széles (keskeny) szalagot. Milyen szalag illik egy kis baba masnijához? Milyen szalag alkalmas egy masnihoz egy nagy babán?"

A tanár megköti a masnikat, és megtudja, miért lett nagy a piros masni. Meghallgatja a gyerekek válaszait, és így összegez: „A piros masni nagy lett, mert a szalag hosszú és széles”.

A tanár felkéri a gyerekeket, hogy beszéljenek a zöld masni méretéről.

IV. rész. Játékgyakorlatok "Jól mész, megtalálod a kincset."

„A varázsló elrejtette a kincset, és meghív benneteket, hogy találják meg” – mondja a tanár a gyerekeknek.

Az olvasó segítségével kiválasztják az előadót.


Kady-bady
Felöntjük egy kis vízzel
A tehénnek inni,
Hogy vezess.

A vezető teljesíti a feladatot: öt lépést tesz egyenesen, jobbra fordul és még három lépést tesz az előzőleg kirakott körök mentén. A többi gyerek követi őt. A gyerekek találnak egy ládát, és csillagokat szednek ki belőle (zene hangzik).